Featured Video Play Icon

Newton’un Beşiği

Bu gördüğünüz düzeneğin adına “Newton’un beşiği” deniyor. Aynı hizada dizilmiş 5 toptan oluşan bir düzenek. Nedense daha çok iş yerlerinde masaların üzerinde gördüğümüz bir şey. Sanırım bunu masasının üzerine koyanlar, çevresine bu 5 topu idare edebiliyorsam herkesi idare edebilirim gibi bir mesaj veriyor. Peki bunun ötesinde başka anlamları olabilir mi? Bu minik küreler acaba bize nasıl bir hikaye anlatıyor?

Newton’un Beşiğini almak için tıklayın

Newton'un Beşiğini almak için tıklayın
Newton’un Beşiği

Bu düzenek adını ünlü fizikçi Isaac Newton’dan alıyor. Böyle bir şeyi icat etse yakışırdı kendisine fakat o icat etmemiş. Hatta onun yaşadığı dönemde bile icat edilmemiş. Bu aletin kimin tarafından ilk olarak yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Ama isim babası belli. 1967’de Simon Prebble adlı bir oyuncu buna “Newton’un beşiği” adını vermiş.

Bu beşik, öncelikle içinde yaşadığımız dünyanın temel fizik yasaları hakkında bize bilgi veriyor. İlk topu havaya kaldırınca potansiyel bir enerji yükleniyor. Bıraktığımızda bu potansiyel enerji yerçekiminin etkisiyle kinetik enerjiye dönüşüyor ve gidip ikinci topa değiyor. İlk topun momentumu, değdiği ikinci topa geçiyor. Bu şekilde momentum, sırayla diğer toplara iletiliyor ve en son topa kadar gidiyor. Son top, momentum transferi sonucu havaya kalkıyor ve tekrar geriye gelerek kendinden önceki topa değiyor.

Olan biteni bu şekilde fiziksel olarak açıklamış olduk. Bu kadar mı yani? Bu bilgi kafamızda başka anlamları ortaya çıkartamaz mı? Ben bu kürelere bakınca bir hareket ve değişim zinciri görüyorum mesela. Tıpkı etrafımıza baktığımızda fark ettiğimiz gibi. Bir şeylerin sürekli değiştiğini görüyoruz. Bu değişiklikler kendiliğinden olmuyor. Bu topun yerinin değişmesi için önce başka bir topun pozisyonunu değiştirmesi gerekiyor. Dediğim gibi bu bir hareket ve değişim zinciri.

Eğer şu anki durumumuzdan hoşnut değilsek; kendimizi, hayatımızı ve çevremizi değiştirmek istiyorsak fizik yasalarını farklı bir gözle etüd etmeliyiz. Harekete geçmek için bu minik kürelerin hikayesine kulak vermeliyiz.

Bunun için Newton’un hareketle ilgili yasalarına bir bakalım. Daha çok fizikçi kimliğiyle bilinen Isaac Newton 1687 yılında tarihin en önemli bilimsel kitaplarından birini yayınladı: “Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica” adlı bu kitap klasik mekaniğin temelini atmıştır. Kitabın nefis bir ismi var ama nedense çoğunluk bu ismin ikinci yarısına “matematiksel ilkeler” tarafına odaklanmış durumda. Oysa kitabın tam adı “Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri.” O zaman gelin biz matematiksel ilkelerden yola çıkarak doğa felsefesine ilişkin anlamları okumayı deneyelim. Matematiği ve fiziği kendi hayatlarımıza uygulamaya çalışalım.

Dünyada gördüğünüz en küçük bir cisim bile pozisyonunu, var olan durumunu değiştirmek istemez. Hareket etmek istemez. Tembeldir. Bu kurduğum cümlede “cisim” yerine kendinizi koyun. Cisim sizsiniz. Bu video boyunca sizlere “cisim” diyeceğim kusura bakmazsanız.

Cisimler oldukları gibi kalmak ister. Bu aynı zamanda Newton’un keşfettiği hareket yasalarından birincisidir. Bu evrendeki en küçük bir cisim bile durup dururken hareket etmez. Hareketsizlik durumunu korur. Ta ki onun üzerine bir dış kuvvet etki edene kadar. Bu dış kuvveti uyguladığınız anda harekete geçer ve bu kez hareketlilik durumunu korumaya çalışır. Teoride bu hareketi sonsuza kadar sürdürür. Mesela uzayda böyle bir cisme vurursanız hiç durmadan yoluna devam eder. Ama dünyada işler farklıdır. Burada her zamanki gibi dış güçler vardır. Ve onu bir şekilde durdurur. Havadaki ya da yerdeki sürtünme kuvveti ya da başka türlü şeyler bu hareketliliği engeller. Böylelikle Newton’un 1. yasasını daha iyi anlayabiliriz. Cisimler var olan pozisyonlarını korumayı ister ve yine cisimler önceden yaptıkları şeyleri yapmaya devam etmek ister, cisimler. Dediğim gibi tembeldirler. Ama sağolsunlar bilim insanları bu tembelliği daha nazikçe ifade etmeyi başarmışlar ve bu duruma “eylemsizlik” demişler.

Eylemsizlik bizim hayatımızın bir parçası. Harekete geçmek o yüzden kolay değil. İlk adımı atmak her zaman zordur. Ama bir kez o adımı attıktan sonra işler kolaylaşır. Bir momentum kazanırsınız. Bu momentumu korumaya başlarsınız. Tik tak, tik tak. Adeta zamanla senkronize olursunuz.

Harekete geçmek için her zaman böyle bir dış kuvvet bekleme. Muhtaç olduğun bu kuvvet aslında her zaman içinde “potansiyel” olarak var. Artık bu kuvveti damarlarındaki kanda mı bulursun, o kanın beslediği beyninin kıvrımlarında mı yoksa onu pompalayan kalbinde mi? Buna sen karar ver. Sonuçta içindeki potansiyeli kinetik enerjiye çevirmek için o ilk topu senin havaya kaldırman gerekiyor. O zaman ilk yasayı tekrar edelim.

Newton’ın birinci yasası: Eylemsizlik yasası

“Lex I: Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare.”

“Yasa I: Tüm cisimler bir kuvvet etkisi tarafından durumunu değiştirmeye zorlanmadıkça düzgün doğrusal hareketini veya durağanlığını korur.”

Kuvvet çok önemli. Peki bu kuvvetle ilgili fizikten, matematikten başka neler öğrenebiliriz? Bunun için ikinci yasaya bakmamız gerekecek. Bilim tarihinin en önemli formüllerinden birine…

F = m.a

Bu formülü şöyle okuyabiliriz: “Bir cismin ivmesi, üzerine uygulanan kuvvet ile doğru, cismin kütlesi ile ters orantılıdır.” Şimdi bu cümledeki cisim kimdi? Biz. Kendimiz. Eğer ivmelenmek istiyorsak, var olan hızımızı arttırmak istiyorsak, ya kütlemizi azaltacağız yani zayıflayacağız, ya da kuvvetimizi arttıracağız.

Newton’un ikinci yasası: İvme yasası olarak biliniyor.

“Lex II: Mutationem motus proportionalem esse vi motrici impressae, et fieri secundum lineam rectam qua vis illa imprimitur…”

“Yasa II: Bir cismin momentumundaki değişim, cisim üzerine uygulanan itme ile orantılıdır ve itmenin uygulandığı düz doğru boyunca meydana gelir.”

Bir kuvvet ister tümüyle bir seferde, isterse de kademeli ve art arda uygulansın, eğer bir hareket oluşturuyorsa, bu kuvvetin iki katı büyüklüğe sahip başka bir kuvvet hareketi ikiye, üç katı büyüklüğündeki bir kuvvet hareketi üçe katlayacaktır. Ve bu hareket, eğer cisim daha önceden hareket halinde ise, önceki hareket ile aynı doğrultuda olması durumunda önceki hareket ile toplanır.

Şimdi fizikten öğrendiklerimizi hayatımıza uygulayalım. Hayatımızda giderek hızlanan bir değişim gözlemlemek için irade gücümüzü, kuvvetimizi bir hedefe yönlendirip o doğrultuda sürekli olarak uygulamamız gerekir. Sadece bir şeyler yapmak, eylemsizlikten kurtulmak yetmiyor. Tek başına hızlı olmak bizi bir noktadan ötekine götürürmek için gerekli ama yeterli değil. İvmelenmek için bir yöne, bir doğrultuya ihtiyacımız var. Dolayısıyla odaklanmış bir güce.

Ve dostlarım tüm gücümüzü, irade kuvvetimizi belli bir hedefe, doğrultuya yönlendirince de maalesef iş bitmiyor. Önümüze engeller çıkıyor. Oluşturmaya başladığımız etkiye karşı tepkiler ortaya çıkmaya başlıyor. Ki bu da bizi Newton’un üçüncü yasasına getiriyor:

Newton’un üçüncü yasası: Etki-tepki yasası

“Lex III: Actioni contrariam semper et æqualem esse reactionem: sive corporum duorum actiones in se mutuo semper esse æquales et in partes contrarias dirigi.”

“Yasa III: Her kuvvete karşılık, her zaman eşit ve ters bir tepki kuvveti vardır: veya iki cismin birbirine uyguladığı kuvvetler her zaman eşit ve zıt yönelimlidirler.”

Newton’ın üçüncü yasası bize tüm kuvvetlerin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu söyler. Yani tek yönlü kuvvet diye bir şey yoktur. İçimizdeki irade kuvvetini kullanarak bir şey yapmaya başlayınca emin olun en başta kendi kendinize engeller üreteceksiniz. İçinizdeki “bahane motoru” çalışmaya başlayacak ve size diyecek ki “hiç zamanın yok”, “yine başarısız olacaksın”, “zaten yetenekli de değilsin!” Hadi bunları susturdunuz diyelim. Bu sefer de çevrenin tepkileri başlayacak. Size biçilmiş bir rol var sonuçta. O rolde sabit bir hızla ilerlemek varken ivmelenmeye çalışmak da neden? Sen misin irade gücünle bir etki meydana getirmeye çalışan? O zaman al sana tepki gücü.

Biz zaten biliyoruz ki yerdeki taşa bile vursan sana aynı güçte ve ters yönlü bir kuvvet uygulayacak. O zaman içte ve dışta bu tür tepkilerle karşılaşmak son derece normal. Hatta tersi işin tabiatına aykırı. Eğer bunu böyle kabul edersek kuvvetimizi arttırma irademiz güçlenmiş olmaz mı?

Bir cisim olarak biliyoruz ki harekete geçmek için önce kendimizi yükseltmemiz gerek. Yerçekimine rağmen. Havanın direncine rağmen. İçimizdeki iradenin kuvvetini arttırırsak bunu başarabiliriz. Yine bir cisim olarak biliyoruz ki içimizdeki potansiyel enerji ancak bu şekilde ortaya çıkar. Elbette tepkiler de oluşacaktır.  Bir kişi, iki kişi ya da üç kişi bize direnebilir. Yerinden kıpırdamak istemeyebilir. Ama emin olun dördüncü kişi sizin etkinizle harekete geçecektir. Ve bir kere harekete geçince artık kimse sizi durduramaz.

“Newton’un Beşiği” üzerine 94 yorum

 1. yorumlarım başlıyor, öncelikle olumsuz olacaklar bilgine barış ağabey. bence önce yanlış yerdesin en kötüsü yanlış amaç için. 3 idiot filmini izlediğini düşünüyorum ama oğlun için yanlış yerde olduğunu söylüyorsun yanlış bir amaç için( demekki izlememişin yada ..). direk mi konuşayım yada azcık yumuşatsam mı bilemedim, lafın bir erkeği bir dişisi vardır. dan diye konuşursan çook hoş karşılanmaz dinlenilmez. yanlış yerde yanlış amaç için desin bana göre tabi sen çok daha iyisini bilirsin hayatın için. soru sormak lazım önce hadi soralım, sen neden oradasın ? soru bir. iki oğluna eğitim veriyorsun kendine göre ( dil eğitimi alsın diye, bakıyorum hayatta en kolay iki insan anlaşıyor, dili ne olur sa olsun dillerini bilmeseler bile, ağabey insanların beyni ne olursa olsun en iyi yaptığımız iletişim ,dil iletişim aynı dili konuşamayan insan çok iyi anlaşabiliyor, bize yaratan dan ötürü verilen bir özellik. art niyet yoksa çok rahat. art niyetle kast ettiğim dilini konuş , ne yapacaksan dilini konuş anladığı dilde paralar akar . bu söylem para kazanmayla ilgili ve kesinlikle haklısın. senin tüm videolarını izledim, sana bakınca videolarına bakınca oğlanı Afrika’ya götürüp şempanzeler ile büyütmeni beklerdim. papağan olmasını istemediğini düşünürdüm, kendine ne öğretildiyse onu tekrarlayıp arkasına kazandığı paralar( yediği yemişler) tekrar aynı şeyleri söylemesini sağlamasın. ben dışarıdan gözlemciyim, baba değilim, ama babaların çocuklarına yapmak istedikleri ama yapamadıklarını çocuklarına yapmaya çalıştıklarını bilen bir çocuğum, babam tarafından… tüm insanlığın yanlış bir yolda ilerleyişi var . bir insanı takip etmek ve hiç düşünmeden inanmak ve tüm çalışmalarını bu doğrultuda yapmak gibi. bana göre e=mc2 doğru değil, bana göre ışık hızı sabit değil, bana göre F=Ma daki a yı ivmeyi bile anlamadık. bana göre ; biz güneşin tam olarak hangi noktasında yörüngesindeyiz. konum at desem konum gönderirsin, X Y Z üç boyutta da bu üç boyutlu sanal alemde güneşe göre konum at desem atamazsın. ama f=ma dersin , ayştayn dersin. hadi fma yı geçtim ayştaynıda geçtim, bu kadar teknoloji bilim gelişmişken 300 sene önceki bilgilerimize göre ki biz bu bilgilere göre uzaya uydu gönderiyoruz. gm1m2/r2 . iki cisim hesaplanabiliyor yörünge çekim kuvvetleri, 3 cisim olunca asla ve asla hesaplayamıyor muşuz.. papağan olmamak lazım , çocuklara da baba papağan gibi davranmamak lazım , ( yanlış yer yanlış amaç içinde doğru yer doğru amaç için gibi davranmaya gerek yok, kendi şahsi görüşüm) bir link paylaşmak istiyorum : https://www.youtube.com/watch?v=m-wBrexzxns&t=251s

 2. Barış abi bu yazdıklarımın yayınlanmasını istemem ama yine sen bilirsin. Cem Yılmaz ın çok güzel bir esprisi var ,” bana verilen eğitimle, bana verileni unutmaya çalıştım hiçbir işime yaramadı unutmaya çalışıyorum hala” diyor ya. Bana verilen eğitimle , gerek sistemin gerek kendime göre hatalardan kaynaklı, Khan akademi kurucusunun dediği gibi; delikli peynire döndü . 30 yaşımdan sonra hayatı dibine kadar sorgulamaya başladığımda, izlediğimde , aslında hiçbir şeyi daha çözememiş olduğumuzu, sene 1970 ler 1980 ler de ki gibi görevimiz tehlike vardı ilk oradan izlemiştim. Bilmiyorum izlemiş miydin, olmayan bir teknolojiyi var gibi gösterirdi. ben de izler vavy derdim . Bunlarla büyüyen bir nesil, uzay yolunu da izlemiş olacak ki, cep telefonu tablet dokunmatik ekran kullanıyoruz şuan. nereye doğru gidiyoruz.. Yada aslında nerede olmalıydık ta , şuan bunların çok çok gerisindeyiz.? Ben kendim 30 yaşımdan sonra bunları fark ettim “BEYNİNİ KULLAN DÜŞÜN SORGULA, SANA SÖYLENİLEN HİÇBİR ŞEYİ DE “KANUN” sayma, bu dünyada bu yaratılış sisteminde “KANUN” diye bir şey olamaz, var olamaz. Yaratılışın özüne aykırı, hayata bakıyorsan bakmayı biliyorsan mümkün olmadığını anlar insan. bu sebepten ötürü matematik fizik kimya nın KANUN dediklerine özellikle bir merakım var 🙂 Şimdilerde popüler olan” her şeyin kanunu” nu bulmak m teorisi sicim teorisi v.s. .. Tüm dünyaya baktığımda üzülüyorum, sebepleri neler deyip araştırdığımda daha çok üzülüyorum. %1 bunu istediği için %90 bu halde. 30 yaşımdan sonra dedim ben bu parayı kazanamıyorum, herkesin taptığı uğruna herşeyi yaptığı, ben bu parayı anlayacağım dedim, paranın peşine düştüm. Paranın peşine düşünce “belgesel olarak” hayatın çıplak gerçekleri yüzüme vuruldu. hayatın bir diğer gerçeği ise %90 kendini zora sokmaz beynini kullanmak zoruna gider düşünmek zoruna gider okumak zoruna gider (kendim de dahil) ben diyelim araştırma görevlisiyim üniversitede, hımm bakarım bana bir görev verilmiş yada bir araştırma yapmam bekleniyor, açarım bakarım Ahmet ne yapmış Mehmet ne yapmış bunları bulmuş , hımm tamam o zaman bende baktım bunları buldum der noktayı koyarım ki “TÜM DÜNYAnın BUNUN ÜSTÜNE” çalışıyor olduğunu 30 yaşımdan sonra gördüm. Videoların çok güzel anlatmaya çalıştığın yukarıda bahsettiğim gibi öyle insanlar olmayın diyorsun. Öyle olduysanız bile geç değil değişebilirsiniz diyorsun .Bende acizane fikir beyanında bulundum kendimce . Zaman desem zaman değil ya nefes nefes, ilk alınan nefes ile başladı hayat denen macera, ilk alınan nefisin borcu ile yaşıyoruz, bir nefes aldık bir nefes borcumuz var.Bana göre bir atom bile aynı değil, bırak diğer genellemeleri, ağaç, toprak, insan, hayvan. Ben bu sistemde tek bir atomun bile bir diğeri ile aynı olduğunu düşünmüyorum, TEK VE BİRİCİK tüm yaratılan. Saygılarım la Barış abi, ömründen almışsam bir kaç dakika hakkını helal et.

 3. ( Gene sana bırakıyorum ağabey yayın konusunu )Bize anlatılanlar bu, kusura bakmazsan ağabey. Arkadan bir ses gelir “ komutan Logar bir cisim yaklaşıyor efendim” . “üç cisim problemi” var ne yapalım, boşver iki cisim gibi düşünüp halka öyle aktaralım . Komutan Logarla başladık öyle gidelim madem, komutan Logar efendim havadaki bıraktığımız cisimler lafımızı dinlemiyor aşağıya doğru düşüyorlar, hımm demek öyle, deki halka yukarıdan düşenler emre itaat etmeyenler, dünyanın gücünü sonuna kadar hissedecekler ve artı düşerken geçirdikleri zaman kadar ayrıca cezalandırılacaklar, anlamadım efendim ne demek istediniz, salak diyorum ki dünya yerçekim ivmesi x zaman , v=gt.  , komutan Logar ben bunu HALK a nasıl anlatabilirim, tüm yapılanlar dan sonra , doğru diyorsun , benim aklıma bunu kim sokmuştu, Newton sokmuştu aklınıza doğru diyorsun çağar gelsin huzuruma. Evet Newton senin dediğine göre davranıyoruz bizi dinlemiyorlar nedir sıkıntı, efendim bende anlamadım benim tek görebildiğim v=gt, niye g, yerçekim ivmesi bilmiyorum, niye t zaman , ölçtük öyle çıktı. Ben bilmiyorum formulüze ederim sadece. “yer-çekimini anlamamış bir insanlık, elektriği anlamamış bir insanlık, yaşadığı dünyayı yüzde yüz anlamamış bir insanlık (dünyanın merkezine sonda gönderme teknolojisi olmadan ha bire ahkam kesen gene insanlık) “ örnekler çoğaltılabilir şimdi aklıma gelen bunlar. Ver bir adamın eline yüz dereceye kadar ölçüm yapan bir alet ver, o alete göre 101 dereceyi göremez. Bizi bu hale getiren insanların yine istedikleri gibi bizlerde alkışlar alkışlarız evet ya tahminimiz doğruymuş 100 derecenin üzeri bir yokmuş der otururuz.. )))

 4. Zamanın aslında biz insanların bir algısı olduğunu, bir belgesel de görmüş ve şaşırmıştım. Her şeyde olduğu gibi, nasıl keşfetmiştik,bir bozukluk sayesinde, normal çalışmayan insan beyinleri sayesinde yine. Belgesel de insan beyni ve düzgün çalışmazsa neler olabileceği anlatılıyordu.Çok nadir görülen bir hastalık sonucu beynimiz doğru çalışmazsa zamanı algılayamıyor muşuz !!! VVayy be zaman bile dediğimiz “EN KESİN BİREY OLARAK BİLDİĞİMİZ DENEYİMLEDİĞİMİZ” yaşlanma, ileri geri önce sonra, yok öyle bir şey imiş 🙂 Tabi bize varda, bu beyin hasarı olan insana yok imiş ??? ( O günden beri “zaman” a da bir küsmüşlüğüm vardır, bizlere hep “t” diye öğretildi 🙂 !?

  Sözü bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz
  Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz
  Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı
  Söz ola ağulu aşı, bal ile yağ ede bir söz

  Kişi bile söz demini, Demeye sözün kemini
  Bu cihan cehennemini, Sekiz cennet ede bir söz
  Yunus şimdi söz yatından, söyle sözü gayetinden
  Pek sakın o sah katından, Seni ırak ede bir söz (Yunus EMRE imiş) 🙂

 5. “insan.., insan için, insana rağmen.., insan , insan için… insan insana rağmen insan, insan,insan insan için ” aradaki noktalama işaretleri her okuyana göre serbest bırakılmıştır (kendimce noktalamış imiş im) (sadece çok basit bir cümle ve tekrarlardan ibaret. herkes kendi noktasını virgülünü kendi koysun bu basit cümleye ……. ekleme çıkarma serbest 🙂

 6. oğlum sen ne yapıyorsun, ne yapıyorum ki ağabey, “boş buldum yazıyorum” :))) ” oğlum bakk gittt , oğlum bak gittt” 🙂 🙂

 7. Zaman dediğimiz sadece bir algı imiş. İnsana zamanın bir algı değilde hayatın bir “KANUNU” denil imiş. Bana bunu gelip sorsalar hadi ispatla deseler, ispatı yok . sadece düşünüyorum ve sadece düşünüyorum, nefes alıp vermek 0 (oksijen atomu) yakar yanmayı tetikler imiş, demiri paslandırır imiş. Yemek yemek, oksijene yakıt sağlar imiş. Soba ve sobaya atılan odun kömür misali. “nefes” aldıkça vede “yedikçe” hayatta kalabiliyoruz.Büyüyoruz, ve de “yaşlanıyoruz”. Biz yaşlandıkça, hiçbir şey olmasa bile “zaman” bir diğer bilinen adıyla “t” kesinlikle evet “var” diyebiliyoruz. Bizi büyüten bizi yaşlandıran: başka bir paradoksun kapılarını aralıyor 🙂 ?
  Gelecek bölümde : “yakan ile yan mayı seven bir araya gelmiş” 🙂

 8. Bir yanlış yaptığımı fark ettim, bir link bir şarkı paylaşmak ile, günümüz dünyası, telif hakları v.s. boşver takma bu kadar Barış ağabey toparlar 🙂 dedim sonrasında Beyazı çok severim, beyazın kirlenmeye de ihtiyacı vardır diye düşünüyor aynı hatayı tekrarlamak istiyorum

 9. aradığınız kişiye şuan ulaşılamıyor. aradığınız kişi şuan witcher 3 oynuyor bu yüzden. neden oynarız, neden izleriz, neden alışkanlıklar ediniriz neden? bilmiyorum. gelecek bölümde ; witcher 3 bitireyim orada “bunu okuyanların istediği bir cevap var biliyorum” . insan kendi kendine birşeyler yapması gerekirken TV izlemeyi tercih eder, insan kendi hayatında birşeyler yapması gerektiğini hisseder iken her gün ve ve her gün aynı şeyleri yapar. biliyorum dostlarım ben sizin yerinize yapacağım, yapacağım derken w3 oynayarak tabiki. bakalım neymiş w3 oyunun sonu ! insan insana karşı ????????bu sözüm yanlış anlaşılmasın , gerçek bir insanı bir koltuğa oturtup, saatlerce oturtmak büyük başarıdır. bu arada oyunu illegal indirdim ama kesinlikle bir 100 TL kopar gönlümden 🙂 arayışa devam,”oyunun” bana öğreteceği çok şeyler var gibi bilmiyorum 🙂 ömür dene hayattan, nefes denen borçtan, varsın gitsin dedirtiyor 😉 bunları yazınca aklıma bir şarkı geldi :

 10. w3 te yaklaşık 4 gün harcadım, bana göre en anlamlı olay, yaş almış teyzeme, tavasını geri vermek oldu, tavası için ağlıyordu. derler-ki ; momentus var, momentus nedir: benzer kütleler ikiye ayrılır, sonra, büyük küçük, denir, sonra , büyük küçüğe çarparsa alim allah bu da bizi bir başka şarkıya getiriyor https://www.youtube.com/watch?v=N-9UbNeCIvQ 🙂

 11. ÖNCE TEKRAR EDELİM, BU DÜNYADA ” KANUN, KESİNLİK, HAKİKAT ” denen bir şey yoktur. BU DÜNYADA SADECE “nerede durduğumuz , sorunsalı vardır ” durduğumuz nokta hep değişkendir , hem zaman olarak , hem de kişiye göre , kime neye göre 🙂

 12. Dil öğrenmek ile ilgili “görsel atlamaç ” ını çok beğendim. Neden böyle bir isim verdim “video” , yerine çünkü dil çok önemli konuştuğumuz. Dil neden önemli, hiçbir şeyin sahibi zaten değiliz somut olarak, ortak yaşadığımız bizlerin elinde sadece konuştuklarımız, tümceler var. Tümce sayesinde anlaşıyorsak , tümceler sayesinde ayrışıyoruz, tümcenin bizi bir araya getirmesi de gerekir, ne var ne yoksa tümce, yani “Dil” yani “cümle”

 13. şuan hayatım da izlediğim en iyi diziyi tekrardan izliyorum Türkçe dublajı yok, çevirdiler söylediler zaman akıp gitti. kendi dilinde kendi alt yazılarıyla izliyorum, birazdan bu dizinin adını söyleceğim, az sonra söylüyorum adını… birazdan az sonra …

 14. Bir anlamı vardı, kelime karşılığı yukarıda bahsi geçen cümleler de anlatmaya çalıştığım, bir kelime vardı, bir paragrafı özetleyen tek bir kelime. Kelime nin anlamı şu olmalıydı; İstediğin ama yetersiz olduğun bir konuda, hayat ve hayatın şartları, seni alıp oturtuyor du karşısına, sen hazır olsan da olmasan da, biz buna ne diyorduk yaa

 15. Ve en iyi o zaman, öğreniyor idik işte o zaman. Birebir hazır olmadan kucağımızda, bulduğumuz zaman, neydi bu kelimenin “Türkçe”si ??

 16. Hayatımda en çok sevdiğim diziyi, o dili yeterince öğrenemeden, yeterince bilmeden ki ( eskiden dublajlı izlemiştim,hayal meyal bazı şeyler aklımda, yaşım küçüktü ) şimdi kendi dilinde izliyorum, ne yapalım mecburrrr 🙂 Bu arada ne idi bu Tümcenin anlamını içeren, “tek” bir kelime, hala düşünüyorum

 17. Aramaktır güzel olan, virgül koyar hayata, aramaktır güzel olan virgül koyar, söyleneceklere, aramaktır güzel olan, virgül koyar, yapılacaklara,aramak güzeldir. Nokta ile virgülün hikayesiydi bu, biri virgül koydu, diğeri nokta. Ne virgül,üstün gelebildi bu hayatta , nede nokta.Virgül devam ettirdi, susturdu nokta. Arandığını bilse virgül, noktanın, cümlelere virgül koyar mıydı,noktasız nokta. Virgül hayatı devam ettirirken, bir diğeri sonlandırırdı nokta. İkisinin hikayesinden kısa bir özet,virgül ve nokta.

 18. Hayata baktım, baktım, baktım, dedim insanlar gözlemci olarak yanılsama yaratıyor, hayvanları izleyim en doğal en saf onlar, senelerce onları izledim, yapacak birşey yok, “YARATILIŞTAN BÖYLE” ne yapalım, doğaya baktım hayvanlara, insanın karmaşasından uzak, kim kimi YERSE virgül,

 19. https:/ /www.youtube.com/watch?v=1Hyd81wQn_0 , biz bunu herkesten iyi yapmayı öğrendik, yaşayan tüm canlılardan daha iyi yapmayı

 20. “ziyaretçiler romantik akşam yemeği” yazılır google a, izlenir sonra düşünülür… üzerine

 21. Hayatı çok anlamaya uğraştım, onu bunu şunu geçtim artık, neyiz nereye gidiyoruz niçin yaşıyoruz, niçin bunları birbirimize yapıyoruz…., hayatın anlamını aramayı bir tarafa bıraktırıyor bir birimize yaptıklarımız

 22. Tüm hayat şu sorudan ibarettir; sen av mısın, sen avcımısın, sen gözlemcimisin. yedikçe rollerimizin değiştiğini göreceğiz, yada daha az yedikçe 🙂 bu üç rol nefes alıp verdikçe değişecek ya sonra…

 23. ne av,ne avcı, nede gözlemci DEĞİLİM artık, hepsinden içimde bir parça var ama hiçbiri DEĞİLİM, sürüklenmek gerek hayat denen akarsuda..

 24. oldum sanırız kendimizi, bizler öyle sanırız. Ama ben daha olmadım, çok yol var önümde köşelerimi yontacağım, oradan oraya vuracak çarpacak kırılacak, belirli bir düşünce sahibi olmak insanı tekerlekten önce kare tekerleklere sahip mal sahibi gibi hissettirir, daha tekerlek bilinmiyor ama sen kare olanına sahipsindir 🙂 borç ödeninceye kadar yuvarlanacağız, oradan oraya

 25. Tüm bunları sizlere bir hapishaneden yazıyorum, biliyorum ama hapishanedeyim, zihnimin hapishanesindeyim, ne zaman özgürleş irim onu bilmiyorum. doğru soruyu sormak lazım diye düşünüyorum, doğru soruyu sorduğumda … bunu söyleyen beynim şunu da çok iyi biliyor, her sorunun cevabı kendi içinde zaten var (imleç yanar söner yanar söner

 26. İnsanoğlu=instrument=Enstrüman mı acaba? bu kelime ve köklerine bakmak lazım 🙂 her üçünün de

 27. öncelikle yukarıdaki sorumun cevabını vereyim, insan bir alet mi, evet alet insan bildiğin ölçen biçen bir alet sonuçları gösteren bir alet 🙂 üstüne sonuçlara göre davranış geliştirebilen bir alet değil ya enstrüman doğrusu bu.Seneler sonra bugün lise arkadaşımla oturup çay içtim, ilk kez arabayı çalmıştık babamdan habersiz, şöyle 5dk dolaşıp geri getirmiştik.Yaşlar o zaman 15-16 gibi. Seneler sonra oturduk konuşuyoruz, bir şiir kitabı yazdım ben, ve bunu anne ve babama ithaf ettim, anlamadılar, sizin bana yaşattıklarınız dan dolayı oğlunuz ŞAİR OLDU ?? demek istedim gene anlamadılar ( imleç yanar söner yanar söner

 28. Videolarını izliyorum Barış ağabey sende biliyorsun 🙂 Benim aklıma bir arkadaş geldi çok çok beğendiğim sana da tavsiye ediyorum da etmiyorum. Bu arkadaş telif hakları konusunda çok çok hassas, ne yapalım bu da bizden bir insan yapacak bir şey yok. o yüzden link atmıyorum, umarım tariften de dolayı da telif hakkı demez. Videoya bayıldım ; şimdi tarifini veriyorum, önce google açılır sonra “rotasız seyyah çok güzelsin” yazılır ve izlenir (19 saniyede bundan daha iyi anlatılabilecek ne sanat ne tasarım ne de teknoloji düşünemiyorum )

 29. yenge selamlar olsun sana, kırmızı lahana tarifini hem ben yaptım hem annem yaptı, sonra ablam yaptı. On numara 5 yıldız idi çok önceleri yaptık niye bilmiyorum şimdi bundan bahsetme gereği hissettim. Sen olmasan Barış ağabey ne yapardı bilmiyorum ( imleç için parantez açıldı, yanıp sönüyor :)))

 30. Çok fazla film dizi izledim bu yaşıma kadar. Bazı filmler oldu, çok etkiledi. Senaryo, kurgu, oyunculuk, yönetmenlik, on üzerinden 8 e düşmedi. Bir film vardı hiç unutamadım,tıpkı hayatımı “benim başıma gelenleri anlatıyordu”. Bu yaşımda hala google yazarım, bir film izledim hayatım değişti. Bana acaba ne gösterecek diye. Hayatımda izlediğim hayatımı değiştirme noktasında, ilk 5 te olan bir filmdir. Tek başına yeterli gelmez, ama büyük bir etkendir. Salak bir filmdir, ticari amaçla çekilmiş bir filmdir, ama bende bıraktıkları öyle olmamıştır.

 31. Bedazzled Trailer yazılıp fragmanına bakılabilir. Hayatımda istediğim her şey oldu (yaşıma göre istediklerime göre tabi göreceli bunlar )

 32. Neleri istediğimden çok, sonuçları için ödediğim bedel, hep arzuladığımdan şeylerin ötesine geçti, en sonunda tabi.??? O yüzden ilk beşte bir filmdir, sevdiğim. 😉

 33. Ne diyebilirim bilmiyorum, ağzım açık izledim. Kendi sıkıntılarım bir tarafa, yaklaşık çok seneler sonra ilk defa yatağa başımı koyduğumda çok çok daha huzurlu olacağım, TEŞEKKÜRLER herkese, benlik birşey yok ben yatıyorum hadinn iyi geceler :))

 34. en son yazdığımdan beri 21 mayıstan beri kaç gün geçti, bende neler değişti, bende değişen çok bir şey yok. en son sevdiğimi kaybettiğmde aklıma gene sorular sorular geliyor. ölmek kolay arkada kalmak zor.Barkın abi , artık yok

 35. GOT BİTTİ BU SEZON. Bilmeyenler için açılımı “Game of Throenes” Yapımcıların azıcık aklı varsa, şu saatten sonra , bundan sonrası yazılmadı deniliyor, yersen. Hadi yedik ne yapardım, yarışma yapardım. Bir kaç milyon dolar ödüllü yarışma yapardım, adı da şu olurdu “better call saul” yok bu olmazdı karıştırdım 🙂 Bu saatten sonra bu işi ilk yazanın bir önemi kalmadı, bu saatten sonra kim bu başlatılan işe en iyi noktayı koyabilir, bu tartışılmalı, üstüne yarışma yapılıp para ödülü konulmalı, kazanan senaryo çekilmeli, bence

 36. Yeni bir hobiye başlıyorum, bu beni çok korkutuyor, neden,tam bana göre o yüzden, her şeyi ile bana göre o yüzden beni çok korkutuyor .İnsana şunu sormak lazım, niye böyle olayların içine girersin be ademoğlu

  1. “CEHALETTEN BE GÜLÜM” der 😉 geçenlerde izlediğim, bir kitapta, bahsedilen film beni çok etkiledi.Bu cümle bile çok ilginç, yüklem okuduğum kitap, ama nesne gibi davranıyor, izlediğim film nesne idi ama, öznenin yaptığı işten etkilenir oldu. filmin adı,The big blue

 37. dün bir film izledim, etki, tepki üzerine, değildi tabi, ama ben öyle anladım. “birileri çıkıpta etki tepki demiş,”önce etki tepki diyenin sonra ona inananların, kulaklarını çınlantım. biz bu dünya ya gelir ken, en çok korktuğumuz şey üzerine bu dünya ya geldik. bu dünyada en çok korkulacak şey “beynini kullanmayıp,düşünmeyi bırakıp, aklını bir başka önce sine emanet eden insanlar, bizler , işimiz var, hayallerimiz var, çocuklarımız var, faturalarımız var,var oğlu var. bu var ları herkes görüyor ve kullanıyor.kullanan kim ? , gene biz , kime karşı bize karşı. bize karşı, biz.. nasıl kırarız yada kırdığımızda memnun olur muyuz, HERKES HALİNDEN MEMNUN

 38. oturduğun yerde, yemek yemek, oturduğun yerde ahkam kesmek, oturduğun yerde birilerinin sana hizmet etmesi, sen otururken, çocuklarının büyümesi, sen yani ben otururken faturaların ödenmesi, kısaca seni beni yok, ömrümüzün tükenmesi, ve tüketmemiz

 39. yukarıda yazdıklarım alfabeyi kullanarak yazdıklarım. bir alfebe var ki , sonrasında konuşulan “DİL” insanların yani bizlerin egosu üzerine ve üzerine inşa edilmiş, ve sadece 0,1 den oluşmuş, 2 den 9 kadarı adam yerine bile koymuyorum. 0 taaa 15 yüzyıla kadar bulunamamış, ama biz onu bağrımıza basmış kanıksamış, 1 de hep gözümüzün önündeymiş hiç değerini bilememişiz,tıpkı kaybetlerimiz gibi. Tüm dünya ya dil öğretmeye çalışırken, 0 dan 9 a, rakamları kullanarak matematik öğretmeye kalkmışız…. bu kadar cahil olan, ve cehaletini bir başkasına öğretmeye meyilli olan tek bizizdir.

 40. hayvanlar arasında da var elbet geçmiş tecrübelerini aktarma ama, ne alfabeleri var ne de rakamları 0 dan-9 a …

 41. aklım daireye gidince, daireden önce ki halimi hatırladım; fenomen‏ @fnmnq, twitter yazdıklaım aklıma geldi, sen dünyayı tosparlak sanıyordun, şimdi ne o zaman ne sanmışın :)))

 42. “zaman yolculuğu”, hem mümkündür hemde değil. “zaman” denilen kavram, bizlerin beyinlerinin, zorlayarak oluşturduğu bir kavramdır.”insan beyni” buna zorlanır, sürekli ve sürekli buna zorlanılır, bir gün 24 saat, akşamı ve gündüzü var. 24 saat bunu sürekli görürüz. Güneş doğar batar, güneş doğar batar, biz aynada baktığımızda , yüzümüzde, yaralar iyileşir, saçlarda beyazlıklar görülür, yüzde kırışıklar görmeye başlarız.Beyin öncesi ve sonra sı diye tasniflemeye programlıdır. “yok öyle birşey” ama biz önce sonra şimdi diyebiliyoruz. zamanı bizler yaratıyoruz, hayatlarımızı baz alarak.Bir taşa soracak olsan “zaman” nedir desen, göreceli bir cevap alırsın, “bir dağ idim, şimdi buyum, ne öncem, ne de sonram yok idi” demesi lazım. Malesef bu yüzden zaman yolculuğu yapılamaz çünkü, zaman insan aklının oluşturmaya çok çok uğraştığı bir “ALGI”DIR sadece. Geleceğe dönüş filminde, 16 Kasım 2017 tarihine arabayı ayarlasak, bu tarihi sanal olarak bizden başka kullanan varmı acaba? Biz insanlardan başka bu tarih, taş denilen kayanın atomuna işlenmiş olsaydı ve biz bunu biliyor olsaydık, işte o zaman, “zaman” diye bir şey olurdu, işte o zamanda yolculuk yapılabilirdi.”insanın olduğu yerde, zaman, sadece bir algıdır, güneşin doğup battığı, akşamın olduğu, kilo aldığı verdiği, kendindeki değişimlere bakarak, GEÇİYOR dediği. geçen giden bir şey yok, sadece son kullanma tarihimize yaklaşıyoruz, hepsi bu, her nefes, son kullanma tarihimize yaklaştırıyor,biz de buna zaman diyoruz. bunları yazınca şimdi bir film geldi aklıma, “moon 2009 yapımı film” , sen ile ilk temasa geçtiğimde yazdıklarım ; ” ne yiyorsam, sen o sundur, peki acaba ben ne izliyorsam, yediğimden çok izlediğim “şey” miyimdir sorunsalı” :)))

 43. Bir beyin fırtınası yapalım ;” Ben bir gezegendeyim, adı Kripton olsun 🙂 bu gezegende, bir yıl, dünyanın 10.000 yılına eşit olsun, ve gece gündüz olmasın, insanlar bir yerden bir yere, ışınlanarak gitsinler, dünyaları bizim dünyamızdan atıyorum 10 bin kat büyük olsun ve bir ucundan diğer ucuna gitmeleri, 1 nano saniyenin 10 binde birini bile bulmasın, vede bu topluluk üyeleri asla yaşlanmasınlar ve asla ölmesinler. Sonra bir gün bu dünyada bana rastlasınlar , beni alıp dünyalarındaki tedx konuşmalarına konuşmacı olarak götürsünler ve desinler ki abi seni buraya niye getirdik biliyor musun, yok abi bilmiyorum,NİYE , abi sen bize “zamanı” anlatacaksın o yüzdün (hasstırr :)))

 44. Öncelikle Barış Ağabey, anlayışın ve hoş görün için teşekkür ederim. Bu sayfayı kirletmeme ( benim gibi düşünmesen bile, yeri geldiğinde, o “beyazın”kirlenmesine, hoş görüne teşekkürler, SAĞ OL AĞABEY (abi).Yeteri kadar dan fazla yazdım konuştum,icraat lazım icraat , Devletşah yengeye selamlar, Sufi’yi yanaklarından öpüyorum. Benim çok hoşuma giden bir söz-müzik linki bırakıyorum, son kez aşağıya :))

 45. Yada link bırakmayım , eser sahibine hakkımız geçmesin, Bora EBEOĞLU, Yusuf’u kaybettim Kenan ilinde, çok sevdiklerimdendir.

 46. YENİ BİR ÇAĞ KAPANDI, BİR DİĞERİ AÇILDI “ne mutlulu ki insanım diyebilene ; ) her şeye rağmen ( imleç yanar söner

 47. 39 yaşıma girdim, bu hayatta en çok sevdiğim şarkı bana sorsalar 1. ci sıradaki “Barış MANÇO” ve “Arkadaşım eşşek ” olurdu…

 48. DOĞA AJANI-ÖZGÜRLÜK ŞİİRİ ( Tüm sorumluluk bana aittir, hoşuma gittiği için paylaşıyorum, saygılar…

 49. Tüm bu olaylar bana şunu düşündürdü ; “UZAY VE UZAY BOŞLUĞU” kaç derece acaba… derin bir konu, biraz araştırmam gerekecek sanırım , ısı ve sıcaklık arasındaki farklar nelerdir, termodinamik “YASA” ları nelerdir v.s. ; )

 50. Çok çok basit bir soru aklıma takıldı, her bir 1 KM yükseldikçe ısı ne oluyor, senin arabada bile var ya abi gösteriyor ya, muhtemelen elimizde 380 bin km lik bir “VERİ” olması lazım diye düşünüyorum, benim düşüncem (tümden gelim) düz mantık. Düz mantık deyince ;

  Temel bir yarışmaya katılır ve
  kazanır. Kendisine bir kitap hediye edilir. Kitabın adı da ‘düz mantık’ tır.
  Temel hediyeyi alırken sorar;
  -Bu kitapta ne yazıyor?
  -Okuyunca öğrenirsin…
  -Ben onunla uğraşamam, anlat bakayım
  sen bana.
  -Ok bak şimdi; senin evinde akvaryum
  var mı mesela?
  -Evet var…
  -O zaman içinde su da vardır?
  -Evet var…
  -İçinde su varsa balık da vardır….
  -Evet var…
  -Balık varsa hayvanları da
  seviyorsundur sen?
  -Evet….
  -Hayvanları seviyorsan insanları da
  seversin her halde?
  -Evet…
  -O zaman senin sevgilin de vardır?
  -Evet var.
  -Yaşlı görünüyorsun o zaman sen
  evlisindir?
  -Evet.
  -E karın olduğuna göre de,
  homoseksüel değilsindir?
  -Evet.
  -Bak gördün mü?…
  Temel çok etkilenir. Kitabı alır
  koltuğunun altına eve doğru giderken Dursun’u görür.
  Dursun sorar;
  -Temel o ne?
  -Düz mantık kitabı!
  -Nasıl bir şey anlat bakiiim.
  -Bak şimdi; sizin evde akvaryum var
  mı?
  -Yook!
  -O zaman sen ib.esin….

 51. Bir diğer merak ettiğim konu “Mariana Çukuru” dibi kaç dereceydi acaba ??? 1100 “bar” basınçta sıcaklık kaç dereceydi acaba

 52. bizi sıcak yada soğuk öldürür, bugün küreselleşen dünyada, bir yarım küreden diğer yarım küreye giderken baktığımız en önemli şey sıcaklık…… Oranın insanı bizi iyi mi kötümü karşıladı :)) hani sıcaklar mıydı : )

 53. bence şu söz; ” BİLGİ sahibi ( bu iki kelime çok önemli, 1. si “bilgi” 2. si “sahip” ) olmadan “FİKİR” , sahibi olmak. Hayatım boyunca buna dikkat etmeye çalıştım, “bilgi sahibi olmadan FİKİR SAHİBİ” OLMAYA yönelikti. kEliMelerin anlamı ve kökü her şeyi anlatıyor zaten. “Ben senin düşündüğün gibi düşünmüyorum, alıntıdır : “hayvanlar sürü oldukça akıllanır insanlar sürü oldukça aptallaşır”. Bir Çin atasözü derki ; “duyduğuna inanma, gördüğünün de yarısına inan”. Düz mü yuvarlak mı bilemem(BANA GÖRE ÖLÇÜLDÜĞÜ SANILANDAN ÇOK DAHA BÜYÜK olma ihtimali var gibi BİLMİYORUM), tamamıyla gördüğüm ve inandığım tek bir şey varsa, amerikanın kendi eliyle yaptığı tüm Ay a gitme belgesellerini izleyen biri olarak, aslaa ve aaaasllaaa Ay a gidilemediği kendi aklımla gördüm sene 1969. Adamların kendi yaptıkları belgeselleri izliyorum, o zamanları anlatıyorlar bizati ; devletin imkanı yoktu, özel sektöre ilan verdik diyorlar, biz uzaya çıkacağız, bize buna uygun kıyafet yapacak firma lazım…. ( giden yok gelen yok, ne tecrübe ne teknoloji yokkkkk) güler misin ağlar mısın, şunun gibi bir şey ; ben Elon Mask, Güneş e yolculuk edeceğim, tüm parayı da vereceğim hatta şöyle yapabilirim, Mars a gittiğim de Marsın tamamı altın gümüş elmas, bu projeyi gerçekleştiren şirkete vereceğim………………. diyor, %100 eminim “BİZ YAPARIZ ŞİRKETİ” OLUR, 1969 YILINDA OLDUĞU GİBİ, 33 (Dark) yıllık tekrarlar olmasa da, 49 yıllık tekrarlar mı var, ACABA :))

 54. Doğada hayvanlar bitkiler, tecrübelerini aktararak hayatta kalmayı öğretirken gelecek nesillerine, bizler ise “bilgi” aktarıyoruz. Yanlış anlaşılmak istemem “bilgi” aktarmada sorun yok, ama bizde sorun var. “bilgi” nedir, amacıma hizmet eder mi, öğretsem yaysam veya inandırsam, bana ne katar, diyen bizlerin yüzyılındayız, bunu düşünebilen insandan neler öğrenilebilir. Ampul komplosunu izlediğim zaman kafamda bir ampul yandı ve beni çok çok rahatsız etti. Düşündüm ve dedim ki ( sonrasında Tesla belgeselini de izlemiştim) 100 yıldır yapılan hiçbir yenilik yok, elektrik bulunmuş, kablosuz iletişim bulunmuş, gerisi “damla biliç videosu” : ))))

 55. “Bilgi SAHİBİ olmak, İnsanı körleştirir. ( günümüzde, bundan 50-100 yıl önce değil ….???

 56. bu cümlemde şuna benzedi, Allah bu ülkeyi okumuş insanlardan kurtarsın diyen bir diğer türümün dediğine benzedi : ) demek istediğim ve niyetim belli, diğeri ile benzeşti sıkıntı yok, o da bizden, okuyan anlamıştır diye düşünüyorum ; )

 57. anlama kılavuzu : ” bilgi sahibi ” olmak = insanın kendisi dışında “tecrübe etmeden” dışarıdan aldığı, eş dost iş günümüz koşullarında internet v.s. edindiği (a noktasından b noktasına yol uzun, en kısa yol hipotenüs o yüzden) “bilgi”

Bir Cevap Yazın