Sıkça Sorulan Sorular

 • Mesleğin nedir? Hangi okuldan mezunsun?
  Abak.us Kreatif Medya Ajansı’nın başkanıyım. Abak.us olarak kişilerin ve kurumların kendi hikayelerini daha iyi anlatmalarına yardımcı olacak hizmetler veriyoruz. Ayrıntılı bilgiyi şirketin web sitesinden bulabilirsiniz: http://abak.us Ayrıca belgesel yapımcısı ve yönetmeniyim. Geçmişte kreatif tasarım yazılımları üreten Adobe‘de çalıştım. Ondan önce de dijital ajansım vardı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Eğitimim ve kariyerim hakkında ayrıntılı bilgi: https://www.linkedin.com/in/barisozcan
 • Etkinliğimizde konuşmacı olur musun?
  Çok yoğun bir takvimim var ve çok miktarda konuşma talebi alıyorum. Etkinlik organizasyonlarımı daha sağlıklı yürütebilmek için bir form hazırladık. Eğer doldurursanız asistanım olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmaya çalışacaktır. 
  Eylül – Aralık 2016 döneminde çok yoğun bir programım olduğu için konuşma taleplerinize olumlu cevap veremeyeceğim.
 • Ne kadar süredir YouTube videoları yapıyorsun?
  2007 yılında YouTube üyesi oldum. O zamandan beri zaman zaman bazı videolar yayınladım. Ancak düzenli olarak video içeriği üretmeye Mayıs 2015’te başladım.
 • Hangi sıklıkta video yayınlıyorsun?
  Haftada en az üç video yayınlıyorum. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri her Pazar sabahı 09:11’de yayınlanıyor. Her Pazartesi gecesi OKU serisinde yeni bir kitap okuyorum. Her Perşembe gecesi de İZLE serisinde bir film ya da dizi incelemesi yapıyorum. VLOG‘ların belli bir düzeni yok. Bazen arka arkaya 4-5 gün boyunca geliyor, bazen haftalarca gelmiyor. Kendime göre özel bazı günlerde sürpriz videolar yayınlıyorum. Örneğin Pi gününde, sevgililer gününde, NaNoWriMo ayında, geleceğe dönüş filminde geleceğe gidilen tarihte olduğu gibi.
 • Hangi kamerayı/mikrofonu kullanıyorsun?
  Çektiğim videonun amacına göre kullandığım ekipmanı seçmeye çalışıyorum. Şu anda aktif olarak Canon C100 Mk2, Sony A7s Mk2, Canon 70D, Sony RX100 M4, GoPro Hero 4, Hero 3+ gibi kameralar ve MXL USB008, Rode VideoMic Pro, Zoom H4n, Zoom H1n, Sony ve Sennheiser Lav mikrofonlar gibi çeşitli ses kaydedicileri kullanıyorum. YouTube videolarımla ilgili bir kamera arkası videosu hazırladım.
 • Videoları hangi programla montajlıyorsun?
  Uzun süre Adobe’de çalıştığım için Premiere Pro’ya çok alıştım. Hatta nasıl kurgu yapılacağını anlattığım 41 videoluk bir eğitim serisi de yayınladım. Bazı hareketli grafikler ve görsel efektler için After Effects programından da yardım alıyorum.
 • Videolarında neden beyaz giyiyorsun?
  Her videomda değil “sanat, tasarım ve teknoloji serisi”nde giyiyorum. Ekranı boş bir tuvale benzetiyorum. Bu tuvali sözlerimle renklendirmeye çalışıyorum. Ayrıca beyaz tüm renklerin karışımı.
 • VLOG videolarındaki günün anlamı ne?
  Dikkatli izleyicilerin tahmin edebileceği gibi bir geri sayım. Bittiğinde ne olacağını hep birlikte göreceğiz.
 • Neden Barış Özcan değil de BarisOzcan?
  Sayısı 100’den fazla olan diğer Barış Özcan’lardan ayrışabilmek (hepsine selamlar) ve aramalarda daha kolay bulunabilmek için. Ayrıca blogumun web adresi: BarisOzcan.com
 • Videoların içinde kullandığın film/müzik nedir?
  Hepsini videoların altındaki açıklama bölümünde yazmaya çalışıyorum. Oradan bakılabilir. YouTube’un açıklama bölümünde karakter sınırlaması olduğundan videonun tam metnini kendi blogumda yayınlıyorum.
 • Videolarında filmlerden alıntı yapmak telif haklarını ihlal etmiyor mu?
  Videolarımda YouTube’un izin verdiği ölçüler içerisinde her seferinde en fazla 30 saniye olacak şekilde filmlerden alıntı yapıyorum. Bunu “adil kullanım – fair use” prensibi çerçevesinde yapıyorum. Yine de hak sahipleri bazı videolarım hakkında uyarıda bulunuyor. Bu uyarılar sonucu elde edilen reklam geliri alıntı yaptığım videoların sahiplerine aktarılıyor.
 • İçeriklerini bir yerden mi alıyorsun? Kaynakların nedir?
  İçeriklerimi kendim yazıyorum. Konuya karar verdikten sonra dijital ve analog kaynakları tarayarak konuyu detaylandırıyorum. Daha sonra da kendi üslubumca “hikayeleştirerek” aktarıyorum. YouTube’da yayınladığım videoların altında tam metne ulaşmak için link var. Videonun tam metninde faydalandığım kaynakları linklerle belirtiyorum.
 • Kitap, film, müzik listesi önerir misin?
  Bu konularda önerebileceğim o kadar çok eser var ki listelere sığmadığı için bu blogda yazılar yazıyorum, YouTube’da videolar çekiyorum. Liste hazırlamak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Belki ileride bu sorumluluğu yerine getirip bir kaç liste yayınlarım.
 • Fotoğraf çekiyor musun?
  Evet fotoğraf çekiyorum. Bir kısmını Instagram hesabımdan yayınlıyorum: instagram.com/barisozcan
 • Nasıl iletişime geçebiliriz?
  Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi sosyal medya kanallarımdaki hemen tüm yorumları, mesajları geç de olsa okuyorum. ePosta adresime gönderilen mesajların da tamamını okuyorum. Ancak çok az bir kısmına cevap verebiliyorum. Posta adresim olarak şirketimin adresini kullanıyorum: Şenlik Mh. Şehit İlhan Yalçın Sk. Neptün Sitesi A Blok Daire 1 Florya, Bakırköy, İstanbul