Sıkça Sorulan Sorular

 • Ne iş yapıyorsun? Hangi okuldan mezunsun?
  Abak.us Kreatif Medya Ajansı’nın başkanıyım. Abak.us olarak kişilerin ve kurumların kendi hikayelerini daha iyi anlatmalarına yardımcı olacak hizmetler veriyoruz. Ayrıca belgesel yapımcısı ve yönetmeniyim. Çalıştığım ajansın şubelerinin bulunduğu İstanbul ve New York’ta yaşıyorum. YouTube’un New York stüdyolarında projeler üretiyorum. Bunlardan sonuncusu hakkında şuradan bilgi alabilirsiniz. Geçmişte kreatif tasarım yazılımları üreten Adobe‘de çalıştım. Ondan önce de dijital ajansım vardı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Eğitimim ve kariyerim hakkında ayrıntılı bilgi: https://www.linkedin.com/in/barisozcan
 • Ne kadar süredir YouTube videoları yapıyorsun?
  2007 yılında YouTube üyesi oldum. O zamandan beri zaman zaman bazı videolar yayınladım. Ancak düzenli olarak video içeriği üretmeye Mayıs 2015’te başladım.
 • Hangi sıklıkta video yayınlıyorsun?
  Geçmişte haftada en az üç video yayınladığım dönemler oldu. Şimdilerde haftada 1-2 tane yayınlıyorum. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri her Pazar sabahı 09:11’de yayınlanıyor. Bazen daha erken ya da daha geç de yayına giriyor ama Pazar videolarını şimdiye kadar hiç aksatmadım. Bir süre boyunca her Pazartesi gecesi OKU serisinde yeni bir kitap okudum. Her Perşembe gecesi de İZLE serisinde bir film ya da dizi incelemesi yaptım. VLOG‘ların belli bir düzeni yok. Bazen arka arkaya 4-5 gün boyunca geliyor, bazen haftalarca gelmiyor. Kendime göre özel bazı günlerde sürpriz videolar yayınlıyorum. Örneğin Pi gününde, sevgililer gününde, NaNoWriMo ayında, geleceğe dönüş filminde geleceğe gidilen tarihte olduğu gibi.
 • Hangi kamerayı/mikrofonu kullanıyorsun?
  Çektiğim videonun amacına göre kullandığım ekipmanı seçmeye çalışıyorum. Şu anda aktif olarak Canon C200, Sony A7s Mk2, Sony RX100 M4, GoPro Hero 4, Hero 3+ gibi kameralar ve MXL USB008, Rode VideoMic Pro, Zoom H4n, Zoom H1n, Sony ve Sennheiser Lav mikrofonlar gibi çeşitli ses kaydedicileri kullanıyorum.
 • Videoları hangi programla montajlıyorsun?
  Uzun süre Adobe’de çalıştığım için Premiere Pro’ya çok alıştım. Hatta nasıl kurgu yapılacağını anlattığım 41 videoluk bir eğitim serisi de yayınladım. Bazı hareketli grafikler ve görsel efektler için After Effects programından da yardım alıyorum.
 • Bir videoyu nasıl hazırlıyorsun?
  Bu konuyu çok ayrıntılı olarak şu videomda anlattım.
 • Videolarında neden beyaz giyiyorsun?
  Her videomda değil “sanat, tasarım ve teknoloji serisi”nde giyiyorum. Ekranı boş bir tuvale benzetiyorum. Bu tuvali sözlerimle renklendirmeye çalışıyorum. Ayrıca beyaz tüm renklerin karışımı.
 • VLOG videolarındaki günün anlamı ne?
  Dikkatli izleyicilerin tahmin edebileceği gibi bir geri sayım. Bittiğinde ne olacağını hep birlikte göreceğiz.
 • Neden Barış Özcan değil de BarisOzcan?
  Sayısı 100’den fazla olan diğer Barış Özcan’lardan ayrışabilmek (hepsine selamlar) ve aramalarda daha kolay bulunabilmek için. Ayrıca blogumun web adresi: BarisOzcan.com
 • Videoların içinde kullandığın film/müzik nedir?
  Hepsini videoların altındaki açıklama bölümünde yazmaya çalışıyorum. Oradan bakılabilir. YouTube’un açıklama bölümünde karakter sınırlaması olduğundan videonun tam metnini kendi blogumda yayınlıyorum. Son dönemlerde bir müzik kütüphanesine abone olduğum için müziklerimin çoğunu oradan kullanıyorum.
 • Videolarında filmlerden alıntı yapmak telif haklarını ihlal etmiyor mu?
  Videolarımda YouTube’un izin verdiği ölçüler içerisinde her seferinde en fazla 30 saniye olacak şekilde filmlerden alıntı yapıyorum. Bunu “adil kullanım – fair use” prensibi çerçevesinde yapıyorum. Yine de hak sahipleri bazı videolarım hakkında uyarıda bulunuyor. Bu uyarılar sonucu elde edilen reklam geliri alıntı yaptığım videoların sahiplerine aktarılıyor.
 • İçeriklerini bir yerden mi alıyorsun? Kaynakların nedir?
  İçeriklerimi kendim yazıyorum. Konuya karar verdikten sonra dijital ve analog kaynakları tarayarak konuyu detaylandırıyorum. Daha sonra da kendi üslubumca “hikayeleştirerek” aktarıyorum. YouTube’da yayınladığım videoların altında tam metne ulaşmak için link var. Bu sitede de videonun tam metnini yayınlıyorum ve faydalandığım kaynakları bağlamsal olarak yine linklerle belirtiyorum.
 • Kitap, film, müzik listesi önerir misin?
  Bu konularda önerebileceğim o kadar çok eser var ki listelere sığmadığı için bu blogda yazılar yazıyorum, YouTube’da videolar çekiyorum. Liste hazırlamak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Belki ileride bu sorumluluğu yerine getirip bir kaç liste yayınlarım.
 • Fotoğraf çekiyor musun?
  Evet fotoğraf çekiyorum. Bir kısmını Instagram hesabımdan yayınlıyorum: instagram.com/barisozcan
 • 10 ayda 1000 kitap okuyan çocuğun babası sen misin?
  Evet benim 🙂 Ama kitapları beraber okuduk. Oğlum Sufi’nin instagram hesabında tüm kitapların listesi var: Instagram.com/SufiOzcan Bu arada okumaya hala devam ediyoruz. Takip edebilirsiniz.
 • Nasıl iletişime geçebiliriz?
  Eğer iletişime geçmek istediğiniz konu ya da soru herkesi ilgilendiriyorsa Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi sosyal medya kanallarından yorum olarak yazabilirsiniz. Böylece verilen cevaptan herkes faydalanabilir. Yorumlarla beraber günde en az 500 mesaj alıyorum. Bunların her birine 1 dakika ayrırısam günde 8,5 saatlik mesai yapmam gerekir. O yüzden mesajlarına cevap veremediğim herkesin anlayışına sığınıyorum. Özel bir mesaj göndermek için iletişim formunu kullanabilirsiniz. Gönderilen mesajların tamamını okumaya çalışıyorum. Ancak çok az bir kısmına cevap verebiliyorum. Yoğun bir çalışma programım olduğu için etkinlik davetlerine katılamıyorum.
 • Posta adresi olarak şirketimin İstanbul ofis adresini kullanıyorum: Şenlik Mh. Şehit İlhan Yalçın Sk. Neptün Sitesi A Blok Daire 1 Florya, Bakırköy, İstanbul