Kategoriler
Genel Motivasyon

5 milyon abone

5 yıl kadar önce bir Pazar sabahı bu kanalda düzenli olarak video yayınlamaya karar verdim. Amacım sanat, tasarım ve teknoloji konuları başta olmak üzere ilgilendiğim alanlarda daha düzenli araştırmalar yapmak ve öğrendiklerimi hikayeleştirerek paylaşmaktı. İyiki de böyle bir karar vermişim. Çünkü 5 yıllık bu macera bana çok şey öğretti. Her şeyden önce 5 milyon farklı ve ilginç insanla buluşturdu. 5 milyon! Söylerken bile kulaklarıma inanamıyorum şu anda. Az önce kontrol ettim. Dünyada 112 ülkenin nüfusu 5 milyondan az. Bu kanal bir ülke olsaydı Yeni Zelanda’dan kalabalık olurdu; çok yakında Norveç’i geçeceğiz! Ama sadece niceliği değil asıl bu kanalın izleyicilerinin niteliği beni her gün şaşırtmaya devam ediyor. Sizlerin arasından öyle farklı, öyle ilginç insanlarla tanıştım ki, dünyaya bakış açım değişti. Geleceğe dair iyimserliğim arttı. 

Şimdi bu tür insanların özellikle de gençlerin sayısı artmaya başlayınca aramıza yeni katılanlara kısaca bu kanalın neyle ilgili olduğunu anlatıp bir hoş geldiniz diyelim öncelikle. Kanalıma hoş geldiniz arkadaşlar 🙂 Abone olmayı, beğenmeyi, paylaşmayı unutmayın gibi cümleleri duymayacaksınız her şeyden önce. İlk günden beri konuya doğrudan girmeyi tercih ediyorum. Çünkü bu kanalın izleyicilerinin vakti çok kıymetli. Bunun farkında olarak en çok zorlandığım şey, hafta boyunca yaptığım araştırmaları, okumaları derleyip toparlamak, süzmek ve güzel bir hikaye formatında hazırlamak oluyor. Siz bunu bir YouTube videosu şeklinde izliyorsunuz ama benim için bu daha çok bir yazarlık aktivitesi. Berberde “abi ne iş yapıyoruz” diye sorduklarında internette köşe yazarlığı yaptığımı söylüyorum. Bugüne kadar 500’den fazla video hazırladım ve her video için ortalama 1000 kelime yazdım. Bunların büyük çoğunluğunu da web sitemden yayınladım. Yine az önce kontrol ettiğimde web sitemdeki makalelerde toplam 500.032 kelime yazmışım. Yaptığım canlı yayınları, vlogları, doğaçlama videoları saymıyorum.  5 yılda 500 bin kelime yazdıran bu kanal işte o yüzden bana çok şey öğretti. 300-400 sayfalık bu kitapta 100.000 civarında kelime olduğunu düşünecek olursak bu içerik sadece yazıyla dolu hiç görselsiz en az 5 cilt kitap eder. Bunları elimden geldiği kadar özgün tasarladığım infografiklerle, animasyonlarla görselleştirmeye çalışıyorum. Konunun daha rahat anlaşılabilmesi için. Sonra da ışıklar, kamera, motor! Denmiyor artık çekim! Ardından kurgu. Müzik. Her videoda birbirini tekrar etmeyen 7 ila 9 arasında farklı müzik parçası kullanıyorum. Toplamda 3 – 4 bin parçalık bir müzik kütüphanesi oluştu, bunları bir ara karışık kaset olarak da yayınlıyordum. Hatta hızımı alamayıp bir kaç kez şarkı bile söyledim 🙂 Son 4 yıldan beri 4K ve bir yılı aşkın bir süredir de 8K çözünürlüğünde videolarımı var olan ve gücümün yettiği en kaliteli formatta hazırlayıp sunuyorum. Yeni gelenler için buraları kısaca böyle özetleyebilirim. 

Ama bir de eski dostlarımız var. Belki ilk günlerden beri buralarda olan. Acısıyla, tatlısıyla pek çok anı birlikte yaşadığımız, paylaştığımız arkadaşlar. Onlara da hem sabırlarından ötürü teşekkür ediyorum, hem de merak ettiğim bir şeyi sormak istiyorum. Aslında bu soru herkes için geçerli. Bu kanalı ilk hangi videoyla keşfettiniz ve abone olmaya karar verdiniz? Bir de eğer olduysa hayatınızda ne gibi bir değişiklik yaptı?  Kısa bir anekdot olarak yazabilirseniz sevinirim. Çünkü bir şeyleri önerirken, onun etkilerini görebilmek beni gerçekten çok motive ediyor. Mesela 5 yıldan beri zinciri kırmamayı tavsiye ediyorum ve bu tavsiyemi başta kendim uygulamaya çalışıyorum. Hastalıkta, sağlıkta, hangi durumda olursam olayım Pazar günleri yeni bir video hazırlıyorum. Size 100 kitap okuyun diyorsam, kendime ve aileme 1000 kitap okutmaya çalışıyorum. Gerçi o da 3 yıl önceydi. 9 yaşındaki oğlum dün 2542. kitabını okumayı bitirdi. Kısaca kendi hayatımda yaptığım küçük ama istikrarlı değişikliklerin uzun vadede çok büyük faydalarını görüyorum. 5 milyon kişinin takip ettiği bir kanalın benim için anlamı biraz da bu. 

Eğer ben yapabiliyorsam, aranızdaki pek çok kişinin de yapabileceğine eminim. YouTube kanalından söz etmiyorum. O bir sonuç. O sonucu gerçekleştiren yani sesimi 5 milyon kişiye ulaştıran 5 aktiviteyi pek çoğunuzun yapabileceğine yürekten inanıyorum: Araştırmak, okumak, düşünmek, yazmak ve paylaşmak.

5 yıl boyunca hiç aksatmadan yaparsanız sizi de hedefinize ulaştırabilecek 5 anahtar kelime. Bunları yapan ya da yapmaya niyet eden herkese 5 milyon kez teşekkürler…

“5 milyon abone” için 48 yanıt

Abi uzay ile ilgile yayınladığın videoları çok beğeniyorum gerçekten çok güzel videolar hazırlıyorsun

Merhaba abi. Matrix’ ten 9 kompozisyon kuralı, daha iyi fotoğraf videosu ile keşfetmiştim seni. Eskisi gibi beyaz fonda video çektiğin için teşekkürler. 40 sabah erken kalk gibi bir etkinlik yapmayı düşünür müsün? Zincirini kırmayıp bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler.

Hayırlı olsun Barış Abi İlk Ay’a Gerçekten Gidildi Mi? videonla keşfettim iyiki o videoyu izlemişim. Aslında her zaman önerilerde çıkıyordun. Bende merak edip izledim.Tekrar Hayırlı Olsun🤗

Baris abi ıyiki varsın iyiki seni takip ediyoruz
Ben doğunun ücra bir köşesinde ve sapak bir köyde yim her hafta videolarını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum kendime edindiğim bir hedef hergun bir kitap okumaya calisiyorum ve senin videoların sayasinde hedefime daha iyi odaklanmayı sağlıyor. Keşke daha önce tanımış olsaydim sizi ama “zararın neresinden dönersek kardır.” Diye dusunuyorum.

Abi seni çok seviyorum umarım gelecekte daha büyük başarılar elde edersin.

Merhaba öncelikle kanalınızı yaklaşık 6. sınftayken keşfettim içinde her şey olan resim adlı videoyla. Şuan 11. sınıfa giden bir öğrenciyim ve o zamandan beri sizi takip ediyorum. Bana kattığı şeyler ise azımsanamayacak kadar fazla. Kendimden umudu kestiğim zamanlarda, hayatta hiç başarılı olamayacağımı düşündüğüm zamanlarda bana bi umut olmuştu ve hala da öyle. Geleceğe dair planlarımı, bakış açımı genişletti. Daha fazla araştıran ve okuyan biri haline geldim. Yapmak istediğim meslek, meslekler hakkında aslında imkansız olmadığını ve üniversite sınavının hayatımın yönüne belirleyen EN önemli şey olmadığını anladım. Bunun için çok teşekkür ederim 5 milyon kez.

Selamlar Barış Abi,
Size bir soru sormak istiyorum. Videolarınızda Dharma Gothic yazı tiplerinden hangisini kullanıyorsunuz?

Dharma Gothic C
Dharma Gothic E
Dharma Gothic M

Teşekkürler.

Barış Abi selamlar.
Size bir sorum olacaktı. Videolarınızda hangi Dharma Gothic yazı fontunun türünü kullanyorsunuz? Teşekkürler.

Sizi ilk ‘Instagram’ın logosu neden değişti?’ videosundan tanıdım. Epey bir zaman oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 100.000 aboneyi daha yeni geçmiştiniz. O gün bugündür videolarınızı izler blogunuzu takip eder ve elimden geldiğince canlı yayınlarınıza katılırım. Okumayı önerdiğiniz kitapları okurum, izlemeyi tavsiye ettiğiniz filmleri izlerim. Hatta videolarınızda değindiğimiz konuları daha sonra bir de kendim araştırırım. Kendi araştırdığım bilgileri de paylaşmak için en doğru yerin yorumlar kısmı olduğunu düşünüyorum 🙂 5 milyon abone için hem tebrik ederim, hem de teşekkür ederim. Çünkü benim için sadece bir ‘Youtuber’ değil, idol oldunuz. Nice teşekkür videosunda görüşmek üzere.
Hoşça kalın.

Başarılarının devamını dilerim Barış abi. Ben öğretmenimden kanalını duymuştum o gün abone oldum. 2020 yılında abone olmuştum. Videoların çok güzel anlattığın için izliyorum.

Barış abi Van’dan selamlar. Zihin haritaları tekniği ile ilgili bir video yapabilir veya yazı yazabilir misin ? Ben araştımamı yaptım kaynağından Tony Buzan’dan öğrendim. Bu zihin haritası tekniği yeni bir not tutma tekniği değil ama geniş bir kitleye ulaşması çok faydalı olacaktır.
Saygılar.

Merhaba, Barış abi bu aralar aklımdan geçen soruların cevapları karşıma çıkıyor. Şöyle ki geçen hafta whatsapp konulu bircok video izledim. Fakat sizinki diğerlerinden cok daha farklıydı çünkü meselenin arka planını içeriyordu.Ve sonra kendi kendime dedim ki gercekten Barıs Özcan diğerlerinden cok farkli hem olaylara bakış açısı hem de içerik olarak. Daha sonra kafama bütün bu videolari hazırlarken ki surecin nasıl işlediği takildi. Mesela bir video için kaç saat çalışıldığı, bilgilerin nasıl seçildiği, derlendiği toparlandığı gibi..
Bu videoda da bu soruların cevaplarını görmek beni çok mutlu etti. Teşekkürler

Öğrenmeye çalışanlara öğreten olduğunuz için biz de 5 milyon kez teşekkür ederiz.

Barış abi yazılımı, bilgisayar ve genel olarak programlama dilleri hakkında video çekebilirsiniz. Teşekkür ederim🙏👍

Ben bu kanalı “geleceüin kısa tarihi” ile tanıdım.
Videoları ilk izlediğim zamanlar dedim ki ” Heyt be nerden biliyor bu kadar şeyi”. İzlemeye devam ettikçe fark ettim araştırarak, okuyarak, merak ederek öğrenilir bunca şey. Ben 16 yıl boyunca öğrenciydim ama ömrüm boyunca bir öğrenici olarak yaşayacağım.
Öğrendim, öğreniyorum, öğreneceğim.

Merhaba abi. 3 yıldır seni takip ediyorum, severek izliyorum. Uzay ve evrene ilgim olduğunu geçen sene fark etmiştim. Senin videoların da ilgimi artırdı ve geçen haftalarda bir websitesi kurdum. Bu sitede İngilizce makaleleri derleyerek veya kendim bir şeyler üreterek yazılar yayınlıyorum. Senden ricam siteme bir göz atıp bana geri dönüş yapman. Web adresini aşağıya bırakıyorum. Saygılar 🙂
galacticmysteries.com

2017’de zinciri kırma videonuzla tanışmıştım sizinle, 12 yaşındaydım. O günden beri düzenli olarak içeriklerinizi takip ediyorum. 3 yıldır hangi değişimlerime vesile olduğunuzu cümleleri geçtim, sanırsam paragraflarla da anlatamam ancak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki hayata karşı orjinal bir bakış açımın oluşmasını sağladınız, sağlıyorsunuz.5 MİLYON KİŞİ ADINA 5 MİLYON KEZ TEŞEKKÜRLER BARIŞ ABİ!

Selamun aleyküm Hayirli huzurlu gunler frankfurtta aksam Benim adlm adnan öztürk
Sizi len ilk tNisflglm zaman I San oglu 27.11.2019da ikkdefa marsa insieht uydusunu yolladl zamandl izlemek icin internet te gezerken sizinlen tanlsdlm malum 2020 iStanbul da bulusmak istedim malu. PANDEMIYLEN ilk tNlsdim niyse severek takipdeyjm sizi

MERHABA BARIŞ ABİ
5 MİLYON ABONEYE ULAŞMANI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLARIM.

BEN KİTAP OKUMAYI ÇOK SEVİYORUM. VE SENİN ÖNEREBİLECEĞİN BİLİMKURGU VEYA UZAY İLE İLGİLİ KİTAPLARI ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
MESELA MARSLI(ANDY WEIR),ARTEMİS(ANDY WEIR),2001 UZAY DESTANI(ARTHUR C. CLARKE),ROBOTLARIN YÜKSELİŞİ(MARTIN FORD), ELON MUSK’UN BİYOGRAFİSİ,UZAYDA PİKNİK(ARKADİ VE BORİS STRUGATSKİ) BİTMEYEN SAVAŞ(JOE HALDEMAN),GEORGE ORWELL 1984,FAHRENHEIT 451 GİBİ KİTAPLARI ÇOK SEVEREK OKUDUM AMA ŞUAN BU KİTAPLARA BENZER KİTAPLAR BULAMIYORUM ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANDIĞIM İÇİN KİTAP ARAŞTIRMAYA PEK ZAMANIM OLMUYOR.OKUDUĞUN BUNA BENZER ROMANLAR VARSA BENİM İLE PAYLAŞABİLİRMİSİN BARIŞ ABİ . VİDEO İÇERİKLERİN ÇOK KALİTELİ BAŞARILARININ DEVAMI DİLEĞİYLE.
KOLAY GELSİN 🙂

Oncelikle pazar gunu mutlu uyanma sebebimsin ve bazen benim gibi üniversite sinavina hazirlanan gencler icin o kadar motive verici oluyorsun ki(ozellikle videolarinin sonlarinda) ben lgs sinav gunumde senin videonu izleyip girmistim motivasyon amacli simdi ise guzel bir fen lisesin de lise 3 e gecmek uzereyim ve hallen senin ile yola devam ediyorum sen bana gore bir kanal sahibinden farklisin orada sanki kendi evimden biri benim icin,ailem için video cekiyormus gibi oluyor bana kendini bu kadar yakin hissettirdiğin icin sana cok teşekkür ederim bazen yoruluyorum ve calisasim gelmiyor ta ki senin herhangi bir videonu izleyene kadar bana kendimi iyi hissetmemi sağlıyorsun ben uzay muhendisi olmak istiyorum ve cogu kisi buna inanmiyor inanmalari da gerekmiyor ama bazen olmicak mi acaba dedigim sirada sen uzayla roketlerle ilgili herhangi bir sey paylasinca onlarin ne dedigi ucup gidiyor onemli olan bizim ne istediğimiz bana ve benim gibilere bu yolu gosteren konumundasin bu yuzden senle yaklasik 3 4 yildir tanisiyoruz bu youtube aleminde ve bana gore en iyi youtube kanali senin kanalin ve en cok senin kanalin bu degeri hak ediyor umarim mesajimi gorursun ve beni ne kadar da guzel etkiledigini gorursun nice 10 milyonlara 🙂

Merhabalar kurgulariniz ve yorumlarınız fevkalade güncel olarak takip ediyorum desem yeridir . Uzun saatler ve Yogun bir tempoyla çalışıyorum Beyoğlu’nda bir kuryeyim. Şu süreçte gece 11.30 gibi çıkmaktayim sosyal aktivitelerim olmadığı için gerek uzay ve teknoloji gerekse otomobil otomobil ama tesla gibi otomobil 🙂 zaten güncel videolarinizda olası güncel yaşanan olayları güncel yayınlarken sizde onları o an canlı izleyip hatta heyecanlı yerlerinde tercüme etmeden dinleyip jest ve mimikleriniz:ornek vermek gerekirse üçgen üzerine tasarlanmış kamyonet . Yeni bir devrim adımı kamyonet sektöründe, bu isin mizahi bende soyle bisey olurdu sanırsam *KAMYONET DİLE GELDİ*

+ Zamanında kamyoncu diyip hor görenler cok oldu , tabi zamanla hayalleri olduk 🙂

Samimi olarak söylüyorum cok uzun yazdım biraz farkım olsun istedim ama eminimki benim gibi cok kisi yazmıştır size 🙂 konumuza geri döneyim sizi daha fazla sıkmadan/ gündem ve teknoloji zaten uzayla alakali vb youtube bir kac kelime yazılsa illaki videonuza denk geliyordur.
Is bitip eve geldiğimde bir iki saat youtube netflx izlemesek sosyal medyayı da ucundan takip etmezsek is ev is ev harici izlediğim 4-5 kisi arasındasınız sıkılmadan kendinize oz yapiyi doğalliginizi bozmadan ve tüm videolarinizda izleyicilerinize asla yanlış bilgi aktarmamaya özen gösteriyorsunuz .

Bu yazıyı okuduktan sonra bir cevabınız olacakmı çok merak ediyorum bu videoda izleyicileriniz icin söylediğiniz hersey cok doğru ve sizden istirham ediyorum bu msjima cvp atabilirmisiniz yalnız ben mail kullanan yani sürekli bakan bir insan değilim bana instigram üzerinden mesaj yazma durumunuz olabilirmi acaba sıradan bir insan ortalama 5 milyon takipçisi var ise ve o kişide eger okuyorsanız geçerli bu dediğim şey:) günahınizi almiyim ama elinizden geldigi kadar okuyorsunuzdur her yorumu adim kadar eminim merakım bu msji ben ocak 22 nin ilk saatleri atiyorum hemen uyumadan vudeonuzu izler izlemez bu msji okumanız ve donus yapmanız ne kadar sure alacak? :)) elinize emeğinize sağlık hersey icin kolay gelsin ekibinize ve ailerinize herkesin yüreğine sağlık bide sizin o küçük canavara turan.arslan1825 instigram hesabim iyi geceler 🙂

süpersin başgan 10 bin saat kuralının tam gerçekleşmiş ve kanıtlanmış kişiliği sensin senden örnek aldığım şey de tam bu

İyi ki 5 yıl önce video çekmeye başladınız iyi ki bunu ilerlettiniz ve bizlere türk gençlerine çok iyi bir öğretmen oldunuz.

Abi her konuyu insanların ilgisini çekecek şekilde hikayeleştiyorsun ve bence bu eğitimin en önemli unsuru. Lütfen ama lütfen hikaye anlatıcılığıyla ilgili detaylı bir video yapar mısın, kaynaklar önerir misin? Dünyanın en komplike bilgilerini bile hikayelerle birbirimize anlatabiliyoruz. Bu bakımdan hikayelerin insan iletişiminde yeri doldurulamaz bir köprü olduğuna inanıyorum.

Yapmış olduğunuz çalışmaları takdir ve beğeni ile takip ediyorum. Emeğinize sağlık.
İlk izlediğim videonuz Elon Musk hakkındaydı.
Adına kitap yazılan, Türkiye’de Anıtkabir ziyareti yapan bir kişiyi merak ettiğim sırada videonuz karşıma çıktı. Espirileriniz, içerik,
anlatım, tarz, düzgün telaffuz, yerinde ve sıkmayan vurgular etkilenmeme neden oldu. Sonrasında başka videolarınızı izlemeye başladım ve abone oldum. Teknolojiyi o kadar güzel anlatmanızdan dolayı mühendis (elektronik veya bilgisayar) olduğunuzu düşünmüştüm. Bir Avukatın, teknolojiyi bu kadar güzel anlayıp anlatabilmesine şaşırdım. Bundan dolayı da sizi tebrik ederim.
Sizi izlemeye başladıktan sonra yeni gelişmelere, günlük olaylara artık daha farklı bakış açıları ile bakabiliyorum. Olayları farklı açılardan değerlendirmeye hatta uzaktan kuşbakışı bakmaya başladım. İyiki sizin videolarınız karşıma çıkmış. İyiki Elon Musk Türkiye’ye gelmiş. Umarım abone sayınız katlanır. Bu aynı zamanda Yeni katılacakların kazançlı çıkması olacaktır.
Videolarınızı bir bütün olarak beğendiğimi söyleyebilirim ancak en çok beğendiğim şeylerden biri ilginç başlangıçlar.. Bir “elma” dünyanın oluşumu ile ilgili teorilere başlama ve bitirme nesnesi olabiliyor..
Takdirlerim, beğenilerim için yazacak çok fazla konu var. Bunları da inşallah 10 milyon abonelik videonuzun altına yazarım.

Baris bey videolarinizin sıkı takipcisiyim. 5 milyon aboneye 5 milyon kez tesekkurler videosunun sonunda calan muzik nedir? bir turlu bulamiyorum.
iyi calismalar

6 eylül 2019 tarihinde Hindistan uydusunun uzaya fırlatışı ıle ilgili video ile sizi fark ettim Barış Özcan. Öncelikle sizi çok tebrik ediyorum. Yaptıklarınızla ve yapmadıklarınızla fark yaratıyorsunuz. Neredeyse tüm yapıtlarınız ilgim dahilinde ve izliyorum. Ve eğer yazdıklarımı okur ve ilgilenirseniz naçizane bir öneride bulunmak isterim. Lütfen, insanları barış, iyilik, şevkat hissi duymaya yönelik yayınlar yapmanızı, yeterince kötülüğün hüküm sürdüğü zamanımızda bunun dünyamızın geleceği açısından sahip olduğu öneminin fark edilmesine daha çok yardım etmenizi rica ediyorum.
Barış beye çok çok yakışacak bir sosyal sorumluluk girişimi olacaktır. Umarım notum okunur. Sağlık dileklerimle saygılarımı sunuyorum.

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan ile tanışmış olmanın ve yıllar içinde bana bir çok şey katmış olmanın mutluluğu içerisindeyim. Çok teşekkür ederim Barış Abi. 🙂

Selam Barış bey, size ulaşmanın bir yolunu bulmaya çalışıyorum, buradan denemek istedim, umarım bu yazdıklarımı okursunuz 🙂 İlk önce kendimi tanıtayım, ismim Hayal, 27 yaşındayım ve Makedonya’da yaşıyorum. Az önce çok ilginç bir şey oldu, sizin 5 milyon aboneye 5 milyon kez teşekkür videonuzu izledim, ardından eşim: videoları nasıl hazırladığını anlattığı videoyu izledin mi? diye sordu, ben hayır deyince de o videoyu açıp izlemeye başladık. İzlerken bir de ne göriyim, mutfakta eşiniz var ve EŞIM DEVLETŞAH diye yazmışsınız. İsmi okuyunca bi şimşekler çaktı beynimde, DEVLETŞAH MI? dedim. Ardından yaptığım şey, oğlunuzun adının Sufi olup olmadığını kontrol etmek oldu. Ben eşiniz ve oğlunuzla tanışmışım meğerse, hem de taaa 2013 yılında 🙂 Sufi dünya tatlısıydı o zamanlar, kocaman delikanlı olmuş şimdi, maşallah. Gelelim nerde tanıştığımıza, Ağustos 2013te Kubbealtı Akademisi’nin düzenlediği bir projeye katılmıştım ben “Mekanlar, medeniyetler, mimarlar” adında. Orada Devletşah hanım bize bir veya birkaç sunum yapmıştı, hatta Osmanlı mutfak kültürü adlı sunumunda fotoğraflarını bile çekmişim, şerbet getirmişti bize o gün, içmiştik. Sufi’yi de yanında getirirdi, öpmelere doyamazdık. Demem o ki, dünya çok küçük ve o harika günleri ve anıları hatırlamama vesile olduğunuz için size çok teşekkür ederim. Sufi’ye ve Devletşah hanıma çok selamlar. Kendinize iyi bakın 🙂

5 milyon abonen kutlu olsun Barış abi inşallah 10 milyonları da görmek nasip olur seviliyorsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir