SCARECROW – Korkuluk

SCARECROW – KORKULUK Gizem/Gerilim türünde Türkçe/İngilizce olarak hazırlanmış bir YouTube Web Dizisi ve Kısa Filmi. Projeyi YouTube’un daveti ve desteğiyle Creators for Change programı kapsamında New York’ta gerçekleştirdim.

#CreatorsforChange değişim elçisi olarak bu inisiyatifin videoyla karşı çıkmaya çalıştığı nefret söylemi, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve buna benzer tüm aşırılıkların temelinde “korku” olduğuna inanıyorum. “Bilinmeyene duyulan korku.” Senin gerçekten kim olduğunu bilmezsem içimde bir korku duygusu oluşuyor ama dışa doğru bu korku nefret olarak çıkıyor. Etnik kimliğini, ırkını, dilini, dinini, tuttuğun takımı bahane ederek seni karşıma alıyorum. Oysa seni gerçekten, önyargılarımdan sıyrılarak bir insan olarak tanısam içimdeki o korkudan eser kalmayacak. İşte benim tezim bu. Ve bu tezi her zamankinden farklı olarak kurgusal bir hikayeyle anlatmak istedim. “Korkuluk” adında bir kısa film çektim.

Bu kısa filmin iki versiyonu var. 6 bölümlük bir dizi ve 45 dakikalık bir film. İkisi arasındaki temel fark “dizi versiyonu”nun interaktif olması. Bunu sağlayabilmek için her bölümün başında ve sonunda hikayeyle ilgili küçük bilgiler verip bazı sorular soruyorum. İzleyiciler de kendi yorumlarını/teorilerini paylaşıyor. 6 günlük bu beyin fırtınası boyunca bir yandan dedektifimizin araştırdığı olaylardaki gizemi çözmeye çalışırken bir yandan da insanlığın en temel problemleri hakkında izleyicilerle birlikte kafa yoruyoruz. 7.gün filmin tamamını kesintisiz ve yorumsuz olarak izliyoruz.

Barış Özcan - Plato'nun Mağarası

Korkuluklar kargaları ekinlerden uzaklaştırmak ve onları korkutmak için yapılır. Peki ya korkularımız bizim korkuluklarımızsa? Korkular bizi insanlığın üst seviyesine çıkmaktan alıkoyuyordur belki de. Kim bilir?

Konusunu kısaca şöyle özetleyebilirim. New York cinayet dedektifi James D’Angelo sıradan ve alakasız gibi görünen cinayetler arasında bir bağlantı olabileceğini keşfeder. Bu olayların hepsi de nefret, ırkçılık, cinsiyetçilik, yabancı düşmanlığı (zenofobi) ve benzeri aşırılıklarla ilgilidir. Farklı zamanlarda işlenen bu cinayetler hep terk edilmiş gibi görünen izbe yerlerde olmaktadır. Soruşturma bizi insan doğasının karanlık köşelerine sürükler. Dedektif kendisini “karga” ve bu terkedilmiş yerleri, aşırı duyguları ve korkuları da birer “korkuluk” olarak görmeye başlar. Bu izbe yerler -tıpkı korkuluklar gibi- daha büyük bir gerçeği saklıyor gibidir. Korku, insanların davranışlarını etkiler, tıpkı kargalar gibiyizdir. Asıl soru hayatlarımıza bu korkulukları kim yerleştirmiştir?

Aşağıda YouTube tarafından hazırlanan ve resmi kanalında yayınlanan mini belgeseli izleyebilirsiniz.

SCARECROW Korkuluk Yayın Takvimi

17 Eylül, Proje Tanıtımı ► https://youtu.be/RSCMeeApEpc
18 Eylül, 1.Bölüm ► https://youtu.be/VaDAzFJcIxY
19 Eylül, 2.Bölüm ► https://youtu.be/45-mzhsn0Wo
20 Eylül, 3.Bölüm ► https://youtu.be/OJx72Wjiyds
21 Eylül, 4.Bölüm ► https://youtu.be/T09cIhkBnBA
22 Eylül, 5.Bölüm ► https://youtu.be/RFibAz6hLrs
23 Eylül, 6.Bölüm  ► https://youtu.be/QsoIN-SkBVE
24 Eylül, Tam versiyon ► https://youtu.be/wGjjAnhsb20

OYUNCULAR

James M. D’Angelo ► Chuck McMahon
Barış ► Barış Özcan
Greg Sapolsky ► Andrew Matthews
John ‘JD’ Delowin ► Sebastien Louis
Homeless (Evsiz adam) ► Wallace White
Transsexual Woman (Transseksüel Kadın) ► Kristen Parker
Vice President (Başkan Yardımcısı) ► Steven Delcastro
Jamal (Cemal) ► Ali Naseer
Dawn ► Alexandra Hoover
Imam (İmam) ► Yusef Oquendo
Fayza (Cemal’in annesi) ► Nora Rodriguez
Jasmine (Cemal’in kızkardeşi) ► Edna Rodriguez

EKİP

Executive Producer/Writer (Yönetici Yapımcı/Yazar) ► Barış Özcan
Director/Writer (Yönetmen/Yazar) ► Jeff G. Vincent
Producer (Yapımcı) ► Mevlut Akkaya
Producer (Yapımcı) ► Roy Wol
Production Manager (Yapım Amiri) ► Frances Lozada
Production Assistant (Yapım Asistanı) ► Dovran Rejep
Director of Photography (Görüntü Yönetmeni) ► Selim Cayligil
First Assistant Camera (Birinci Kamera Asistanı) ► Niav Conty
Camera PA (Kamera Yapım Asistanı) ► Aspet Manukyan
Gaffer (Işık) ► Monika Kolodziej
Sound Recordist (Ses Kayıt) ► M. Parker Kozak
Art Director (Sanat Yönetmeni) ► Charles Rojas
HMUA/Wardrobe (Makyaj/Kostüm) ► Anatalia Fernandez
Van Driver/PA (Sürücü/Yapım Asistanı) ► Elliott Velez

Bu projenin arka planını merak ediyorsanız aşağıdaki linkler de ilginizi çekebilir.

Kamera arkası fotoğrafları ► http://instagram.com/BarisOzcan

“SCARECROW – Korkuluk” üzerine 21 yorum

 1. Sevgili Baris🙏🏻😘Once cok ozledigim kardesime benzettigim icin dikkatimi cektiniz🤗Sonra tüm videolarinizin müptelasi oldum.Buyuk bir saygi ve hayranlikla seyrediyorum,dinliyorum,izliyorum yaptiklarinizi,calismalarinizi..Size minnettarim beyin firtinalari ve temizligi icin..Ailenize ve size butun kalbimle selamlarimi yolluyorum😍🌱Sevgi ve Saygilarimla.
  Hatice Aslan😊
  Not:Bir oyuncu olarak istediginizde hazirim sizinle gönüllü calismaya..🎭

 2. Merak ediyorum “Barış Özcan” olarak sana neler kattı bu “korkuluk” projesi? biz birçok şeyi fark ettik ve minnettarız sana ama farklı birşey keşfettin mi?

 3. Barış abi videolarını izledikten sonra, her seferinde çok etkileniyorum. Korkuluk kısa filminde bir o kadar etkileyici ve anlamlıydı. Kendimce bir çok anlam çıkardım. Senin videoların için zihnimde yeni bir Dünya bile kurdum. 😄 Zihnimdeki bu küçük dünyayı yakında bir kitaba dökmeyi planlıyorum. Tabi ki bildiğin gibi orijinal kapağı olan veya milyonlarca satan bir kitap değil. Evde kağıtlara yazarak, kapağını kendim çizerek hepsini yapıştırıcı ile birleştireceğim bir kitap. 😅 Eğer yapabilirsem önce sana daha sonra hocalarıma ve arkadaşlarıma vereceğim bu kitabı. Senin payın çok büyük bu kitapta bunun için yaptığım gün sana yollamak istiyorum. İnşallah olur. HAYATINDA BAŞARILAR..👻

  Sevgilerimle, Emircan GÜVEN.

 4. Selam. Öncelikle genel olarak tüm çalışmalarınız ve bu etkinliğiniz için çok teşekkür ederim.

  Harika filminizin parçası olan 13-14 dakikalık özellikle 5. (https://www.youtube.com/watch?v=RFibAz6hLrs) ve 6. (https://www.youtube.com/watch?v=QsoIN-SkBVE) bölümlerindeki ifadeler dikkat çekici. 5. ve 6. bölümerin Sizin yorumunuz ile ayrıca izlenmeye/OKUMAYA değer gördüğümü belirtmek isterim.
  Diğer videolarınızda olduğu gibi; bu filmin tüm bölümlerin yazılarını da sitenizde ayrı ayrı paylaşmanız değerli olurdu diye düşünüyorum. (Bölükleri aradım ama belki de ben bulamadım)

  Bir de belirtmek istediğim bir nokta var:
  5. bölum 9,55. dakikasında “bir kaç gün sonra” diyor. Oysa görselde, katil Bayan DAWN (cemalin kız arkadaşı -ki Oyuncular listenizde YOK!-) sanki ogün olay sonrasında silahla teslim olmaya gitmiş gibi işlenmiş. Üstelik polisin “silahını indir, indir” efekti ve kızın elinde silah teslim olmaya gidiyormuş izlenimiyle).

  Belki de farkettiniz ya da biliyorsunuzdur bun bunu, ama dikkatimi çekti işte. Bu bir PREMORTEM özelliği de olabilir :))

  1. Bahsettiğiniz bölümlerde Dawn’ın adı oyuncu listesinde yanlışlıkla Cemal’in yanında ona bitişik kalmış Jamal (Cemal) ► Ali NaseerDawn ► Alexandra Hoover şeklinde. Aşıkları ayıramıyoruz anlayacağınız 🙂 Bu haliyle algılanması zor olduğu için düzelttim, teşekkürler.

   1. Selam;
    Aşıkları ayıramama esprisi, açıklaması harikaydı..🙂 Uzatmak istemiyorum ama dediğim konu youtube daki sayfalarda düzeltilmiş olsa da, bu sayfa da kalmış 🙂 Neden bu detayı tekrar yazıyor ve uzatıyorum bilmiyorum.. sanırım işinizin güzel ve kaliteli olmasına verdiğiniz haklı önemi hissedince bunları demeden edemedim. Madem dedim, ekliyim 🙂
    1-Satırda Dawn’ı (Cemal’in aşığı/sevgilisi) açıklaması ile vermek daha uygun olurdu:
    Dawn (Cemal’in aşığı/sevgilisi) ► Alexandra Hoover……… gibi
    2-5. bölum 9,55. dakikasındaki görsellik ve efekt farklılığı konusuna bir açıklama yapmadınız. 🙂 [ki bu da “sevgilileri ayırmamak” şeklinde olduğu gibi, “bakalım seyirci fark edecek mi? ne kadar dikkatli izleyicilerimiz var? Ne kadar kişi geri bildirim yapmaya gerek duyacak? Bilerek yaptığımız bu hata acaba yorumları ve reytingimizi arırır mı? 🙂 -sanki ihtiyaç var da:)- …. vb türden açıklamalar yapılabilir.]
    3-Projedeki diğer katılımcıların çektikleri filmleri de siteye ekler veya link verir misiniz. Hatta bu başlı başına bir tanıtım videonuz olarak bile yayınlanabilir. siz bilirsiniz tabi. ama güzel olurdu. bu konu daha da zeenginleştirilerek düşünülebilir tabi.
    4-Bu yazdıklarımla ben de, izleyici olarak, acaba ne kadar etkileşim içinde olabiliyor izleyici ya da yorum yapanlar? bunu yaşayarak görmek -ve bu arada tabi okuyanlara da- uygulamalı göstermek istedim.
    5-Bunları burdan mı yazmalı mail mi atmalı diye ilk önce karar veremedim.. sonra buranın daha etkileşimli olacağını tahmin ettim ve buradan yazdım. Burayı takip ettiğiniz gibi mailleri de takip edebiliyor musunuz? yukarıda yazdığınız cevabı siz mi ekibiniz mi yazdı :)?
    işin esprisi bir yana. “all the best”, “God bless you”

 5. neyi unuttum, neyi unuttum derken gönderince aklıma geldi: bu sayfanın sistem saati yanlış. az önceki iletiyi 22:46 olarak kaydetmiş. oysa 1-2 dakika geçti geçmedi saat:05:48 (şimdi kaydedince sistem tarihi tekrar görünür)

  1. Selamünaleyküm.. Vakit geç olduğu için henüz seyretmedim ama inşallah ileriki günlerde özel zamanıma randevulayacağım..

   Olan biten her şey doğanın çizgilerine sirayet eder.. Olayları-hadiseleri çözmek için ince araştırmaya çok gerek yoktur.. Zaman içerisinde tecrübeyle edinilmiş basit temel yaklaşımlar insana olmadan olacağı gösterebilir.. Dil de bu yaklaşımlardan biridir.. Mesela YAK. Birine ne kadar YAKlaşırsan o kadar YAKman ve YANman mümkündür.. Beynimiz KURguyla yaşar kurguyla yaşamına son verir. İyi kurulmuş beyin iyi kurgular üretir ve diğer beyinleri kurar.. ..kuralcılar bize kur satar biz de kur alırız. 😊 KARGAŞA kargaların hep bir gagayla gaklaşmalarına benzer.. İnsan topluluğudur ama bazen karga topluluğu kadar anlamlı değildir..vs Dil modelli örnekler çoğaltılabilir.
   Bunlar bir yana.. Barış abi toplumsal barış sıfır kasıntılı muhabbetleri dünya geneline yaymaktan geçiyor.. Bu nasıl olacak? Tabi ki sektör kurucularının beyinlerine muhabbeti kurmakla.. Veya muhabbeti tattırmakla.. Hep glikoz tadacak değiller ya? 😊 herkese tatlı rüyalar şeker uyanışlar.. 😊

 6. Filmi bu sabah kahvaltıdan sonra izleme fırsatı buldum. Kısıtlı imkanlarla kurgu yükü ağır roller sahnelemiş ve filme almışsınız.. Tebrik ve teşekkür ederim.. Bu projeyi ‘teşhis’ önermesi olarak ele alırsak sonrasında ‘tedavi’ önermeli projenizin yayınını merakla beklerim..
  ..
  Korkularımızla yüzleşme peşinden itirafı,örtüleri kaldırmayı,aydınlığa fırsat verip gerçekte neyin var neyin yok olduğunu ortaya çıkarmayı getirir..
  İşte insanoğlu dünya sahnesinde ya medeni cesaretiyle isteyerek yada inkarın ağır sonuçlarında istemeyerek kendiyle (korkularıyla) yüzleşecektir inşallah.. Kolay gelsin tüm ekibe selamlar..

 7. Barış bey bu kısa tanıtımda YouTube videolarınızla pozitif toplumsal etki yaratarak toplumsal bir dönüşüm ve değişim yarattığınızı (ya da yaratacağınızı) söylüyorsunuz. Toplamda milyonların izlediği bu videolarla bu zamana kadar, anekdotal bir iki örnek üzerinden değil de somut kanıtlarla, ne gibi toplumsal değişimler yapmayı başardığınızı söyler misiniz acaba? Çünkü açıkçası videolarınız bana bol bol büyük laflar, klişe kişisel gelişim sloganları ve internette herkesin bulabileceği bilgilerden ibaret geliyor. Bunların bir toplumu nasıl dönüştürdüğünü “somut olarak” göremiyorum.

  Teşekkürler,

  1. “Toplumsal bir dönüşüm ve değişim yarattığım” iddiasında değilim. Yukarıdaki röportaj videosunda da belirttiğim gibi “Nefret söylemi, yabancı düşmanlığı ve aşırıcılığa karşı toplumda nasıl olumlu etki yaratılacağını göstermek istiyorum.” Bu istek aynı zamanda benim kişisel hedefim. Hedefime ulaşmak için kullandığım yöntemler ve ne kadar başarılı olduğum ya da olabileceğim tamamen tartışmaya açıktır. Size anekdotal bir iki örnek dışında somut bir kanıt sunamam.

 8. Barış abi hayatımda izlemiş olduğum o 2-3 saatlik filmlerin aksine beni en çok etkileyen bu film oldu.
  Bunu tabi ki tek taraflı ele almadım kendimi ve topluma olan bakış açılarımı birleştirip zihnimin içerisinde ”Korkuluk” gibi bir film çıkardım ve bu film benim hayatımdı kendimi olan saygımı arttırmak hem beni hem de çevremi çok değiştirdi. Pozitif bir yaşam sürmeme vesile olduğun için sana teşekkür ederim 🙂 Hayatımda örnek aldığım önemli kişilerden birisisin, gerek fikirlerinle gerek hayatın gerçekleriyle seni çok seviyorum umarım yorumumu görürsün 🙂

 9. Barış bey filmin full bölümünün altyazi linkini atarmisiniz filmi indirsekte altyazi indiremiyoruz o 45 dakikalik filmin altyazi dosyasini atarmısınız okulda izlemek için

 10. Baris abi merabalar, ben senin zinciri kirma videona dayanarak her gun yeni 1 ingilizce kelime ogrenmek istiyorum ama 365 ingilizce kelimeyi secemiyorum. Acaba sitene ingilizce kelimeler de ekleyebilir misin?

 11. Her gün mü yeni bir şeyle tanışıyor, hiç bitmeyen heyecanlı, muazzam videolarınızın müptelası oldum. Diğer videolarınızdaki metinleri paylaşlaştığınız gibi sandım, ama bulamadım metinleri. İzleyemediğim zamanlarda, okumak çok iyi geliyor, lütfen rica etsek Barış bey, paylaşır mısınız?

  Bir de Angel-A filmini izlemiş miydiniz? İnanıyorum ki eğer izlediyseniz, bambaşka bir bakış açısı ile yorumlarınız.

  Sevgilerimle saygılarımla eşiniz ve oğlunuzla sevgiyle sağlıkla kalın.

  Sanatçı, yaratıcı düşünen, sürekli hedefleri peşinde koşan ressam olmaya çalışan, hep çalışan, öğrenme açı
  Gamze AKTAN
  @gamysarthome

  Sizi oğullarımla ailecek çok seviyoruz

Bir Cevap Yazın