Featured Video Play Icon

Tek istediğim bunun gibi bir şey. Farklı bir motivasyon videosu

Gerçek bir kahramanın gücü kaslarının değil, kalbinin kuvvetiyle ölçülür. Aradığım böyle bir kalp. Tek istediğim bunun gibi bir şey.

Eski kitapları okuyordum.
Efsaneleri ve destanları.
Achilles ve altınları,
Herkül ve yetenekleri.
Spiderman’in gücü
Ve Batman’in yumrukları.

“Ve açıkçası kendimi bu listede göremiyorum” diyor Coldplay.

Süper kahramanlar listesi. Bize motivasyon vermek için hep böyle kahramanlar kullanırlar. Olağanüstü yeteneklere sahip insanlar. Bizi korkularımızdan kurtaran ve hayallerimize kavuşturan kişiler.

Öyle ya. Biz ya bir hayali yaşarız ya da bir korkuyu. Düşük not alma korkusu. Sınav korkusu. İşsizlik korkusu. Başarısızlık korkusu. Gelecek korkusu.

“Esas korktuğun şey senin içinde. Korkularını içine çek. Onlarla yüzleş.” – Batman Begins

Peki ya hayallerimiz? Hayallerimiz ya hiç yoktur. Ya da bastırılmıştır. Hayallerimizin sesi kısıktır. Neredeyse bir fısıltıdır.

Oysa hayatı gerçekten yaşamak için tek istemen gereken şey, hayallerinin fısıltısını duymak. Onu hayatının müziği haline getirmek. Tek istediğim bunun gibi bir şey.

Do-do-do, do-do-do
Do-do-do, do-do
Do-do-do, do-do-do

Hayatının her gününde, kulağına tuhaf bir şekilde fısıldayan o hayalinin haykırışlarını duymaya hazır olmalısın. Süper kahramanlara özenmek yerine olman gereken kişi olmalısın.

Kimsenin seni vazgeçirmesine izin verme. Kimsenin artık çok geç olduğunu, kapıların kapandığını söylemesine izin verme. İnsan üstü yetenekleri olan birisini aramıyorum. Olman gerektiği kişi olmanı istiyorum. Çünkü olman gereken kişi olduğunda, sen artık bir süper kahramansın.

Bunun kolay olduğunu söylemiyorum. Eğer kolay olsaydı herkes yapabilirdi. Bunun için korkularınla kendin mücadele etmelisin. Kendini bir tırtıl kadar çirkin ve zayıf hissediyor olabilirsin. Ama unutma! İçinde bir kelebeğe dönüşme gücü var.

Şu anda kendini çok küçük hissediyor olabilirsin. Ama bir gün büyüyeceksin. Öyle ya da böyle bir kelebeğe dönüşeceksin. Ve dünyadaki tüm kelebeklerin bir “kelebek etkisi” vardır. En küçüğü, en zayıfı bile dünyayı değiştirir. Sen nasıl değiştireceksin? İyi yönde mi, yoksa kötü yönde mi? Buna karar ver.

“Büyüyünce nasıl bir adam olacağına karar vermen lazım, Clark. Çünkü… O adamın karakteri iyi de olsa kötü de olsa… dünyayı değiştirecek.” – Man of Steel

Dünyayı değiştirmek için tek istemen gereken şey, iyi bir kelebeğe dönüşmek. Onu hayatının müziği haline getirmek. Tek istediğim bunun gibi bir şey.

Do-do-do, do-do-do
Do-do-do, do-do
Do-do-do, do-do-do

Gözlerini kapa ve dönüşmek istediğin o kişiyi gör. Gerçek kendini. Ona ulaşmak için yaptığın hataların seni korkutmasına izin verme. Yeniden hata yap. Daha çok hata yap. Hiç olmazsa bir dene. Yeni bir şeyler dene. Odandan dışarı çık. Doğanın kollarına bırak kendini. Zihnindeki kötü düşünceleri boşalt. Vücudunun işletim sistemi ruhunsa eğer, onu yeniden başlat. Sonra küçük bir adım at. Sonra bir tane daha. Bir tane daha.

Yapmak istediklerini daha fazla erteleme. Tüm gücünle odaklan. O odaklanma gücünle içindeki güneş enerjisini dışındaki bir kıvılcıma dönüştür. Heyecanlan biraz. Canlan!

Sonra tekrar o listeye dön. Süper kahramanlar listesi. Hala onlardan biri değilsin. Olmana da gerek yok.

Kendini kimseyle kıyaslama. Aynada gördüğün kişiden başka. O aynaya baktığında, insan üstü yetenekleri olan birini arama. Süper güçleri olan birini. Kendini ara. Gerçek kendini. Çünkü tüm iyi kahramanlar aslında sıradan insanlardır. Ama kendilerini sıradışı kılan o şeyi bulmuşlardır.

“Hepimizin içinde bir kahraman olduğuna inanıyorum. Bizi dürüst kılan, bize güç veren, bizi asil yapan, ve son olarak gururlu bir ölümü sağlayan.” – Spiderman 2

Gerçek kendini bulmak için tek istemen gereken şey, kendi içine bakmak. Onu hayatının müziği haline getirmek. Pelerine ya da maskeye ihtiyacım yok. Mutlu sonla biten bir peri masalına da. Gerçek bir kahramanın gücü kaslarının değil kalbinin kuvvetiyle ölçülür. Aradığım böyle bir kalp. Tek istediğim bunun gibi bir şey.

Do-do-do, do-do-do
Do-do-do, do-do
Do-do-do, do-do-do

Eski kitapları okuyordum.
Efsaneleri ve destanları.
Achilles ve altınları,
Herkül ve yetenekleri.
Spiderman’in gücü
Ve Batman’in yumrukları.

Ve açıkçası artık kendimi bu listede görebiliyorum.

“Tek istediğim bunun gibi bir şey. Farklı bir motivasyon videosu” üzerine 18 yorum

  1. Merhaba Barış Bey, çok güzel bir video olmuş.1:11’de giriş yapan parça hangi sanatçının cover’ı acaba bilgi verebilir misiniz?

  2. barış sen hayatımda tanıdığım en iyi youtuber sın senden daha iyisi yok böyle devam et dırıtıd dı dı:))

  3. ABİ HAYATIMDA SENİN GİBİ BİR İLHAM VERİCİ İNSAN BULDUĞUM İÇİN İYİKİ BU SENEDE YAŞIYORUM DİYORUM KENDİME SANA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

  4. Bu video ile hayatıma yeni bir bakış açısı kazandırıp, bana yol gösterdiğiniz için size minnettarım.

  5. Bu metni tamamen kendi el yazimla bir kagida yazdim ve bu metni motivasyonum dustukce okuyorum. Iyiki varsinn iyiki boyle guzel seyler okuyorsun

  6. Bu videoyu ne zaman görsem heyecan basıyor beni ve yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Aynı heyecan Elon Mask videosunda da oluyor. Senin sayende bilgiye ve öğrenmeye daha da acıktım. Araştırma ruhum canlandı. Mücadele ruhum vardı sayende daha da arttı. Hedefim çok zengin olmak çünkü bana neler getireceğini biliyorum. Para amaçlarım için önemli bir araç. Hayallerim için koşturuyorum ve hiç durmayacağım. Mobil uygulamalı oyun yazıyorum. Başka planlarım var. Ve senin mesleğinede soyunacağım. Sana rakip geliyor Barış abim. Seni geçeceğim. 🙂 🙂 Bir de bir ricam var Barış abi Websitemi ziyaret eder misin? 🙂

  7. Uzun zamandır takip ediyorum sizi dinlerken kalbimi titretiyorsunuz varlığınız için her şey için teşekkür ediyorum

  8. Bilgi güçtür.bilgi sahibi olmayan insan asla gücü ele geçiremez.zihinsel olarak rekabet edecek hale gelmeyi düşün.bu replikler hangi filmde geçiyor acaba videolarda görmüştüm

Bir Cevap Yazın