Kategoriler
Verimlilik

2019’da Zinciri Kırma

2019 Zinciri Kırma TAKVİMİ ► http://bit.ly/zinciri-kirma-2019 2019 Zinciri Kırma POSTERİ ► http://bit.ly/zinciri-kirma-poster

Bugün 16 Aralık 2018.

%95,89’unu yaşadığımız 2018’in 350. günündeyiz.

“Vay be, ne çabuk geldi de geçiyor!” diye hayıflanası geliyor insanın değil mi? Onun yerine geri kalan %4,11’lik kısma odaklanmanı öneririm. Yılın son 15 gününde yapılabilecek en güzel işlerden biri ne biliyor musun?

Kendine bir hediye düşünmek.

Doğum günü hediyesi gibi bir şey. Çünkü bence her insanın iki doğum günü vardır. Birisi gerçekten doğduğu gün. Diğeri de yılın doğum günü. Yani yılın doğduğu gün. İlk gün 🙂

Seninki bireysel, yılınki toplumsal.

Zaten toplumsal olduğu için herkes birbirine hediyeler veriyor ya. Bu hediyelerin bir kısmı çok güzel, bir kısmı da “işte hediye vermiş olmak için verilen türden şeyler.” Eşin, kardeşin, dostun seni ne kadar iyi tanıyorsa o kadar isabetli seçimler yapıyor. Sen de o ölçüde mutlu oluyorsun. Şimdi başkalarını ve onların sana verdiklerini beğenip beğenmemek kolay da sen kendine bir hediye verecek olsaydın bu ne olurdu?

Çikolatalı pasta? Güzel ama bir kaç dakikada yedikten sonra en fazla bir kaç saat tadı damağında kalacak.

Kıyafet? O da güzel ama yılda en fazla bir kaç hafta giydikten sonra o da dolabının bir köşesinde kalacak.

Benim önerim kendine bir hediye düşünürken biraz daha uzun süreli etkiye sahip bir şeyler hayal etmek. Geç aynanın karşısına. Bak şöyle bir kendine. Karşında duran insanda beğenmediğin şeyleri görmeye çalış. Sonra da o insanın nasıl bir kişiye dönüşmesini istediğine karar ver.

Bu sanıldığından çok daha zor. O yüzden insanların büyük çoğunluğu bırakın yılda bir defa bunu yapmayı, hayatları boyunca başkalarına hediye düşünürler, aldıkları ve verdikleri şeyleri eleştirirler ama bir kez olsun kendilerinin gerçekten neye ihtiyaç duyduklarını bilmezler.

Kendini tanımak zordur. Beğenilecek yanlarını beğenmek, beğenilmeyecek yanlarını eleştirmek. En önemlisi, gideceğin yolu bilmek. Keşke birisi sana yeni yıl hediyesi olarak bunu verse.

“Al dostum, bu paketin içinde gideceğin yol var. Senin hedefin!”

İşte bunu senden başka kimse yapamaz. O yüzden yılın geri kalan kısmında, şu son 15 günde yapabileceğin en güzel şeylerden biri kendine bu hediyeyi düşünmek: “Hedef hediyesini!”

Eğer sen bunu yapmaya söz verirsen, benim de sana bir hediyem olacak. O yolda yürümene yardım edecek bir şey bu. Bir tasarım. Zinciri kırma takvimi.

Bu takvimi benim web sitemden indirip bastırıyorsun. Sonra da 3 şeyi yapıyorsun.

İlki en zoru. Az önce söylediğim gibi bir hedef belirlemek. Bunun için önünde 15 gün var. Önümüzdeki yıl ne olmak istiyorsun?

 • Daha sağlıklı olmak istiyorum.
 • Daha akıllı olmak istiyorum.
 • Daha mutlu olmak istiyorum
 • Daha sosyal olmak istiyorum.

Bu istekler güzel ama sadece istek. Bunların hedefe dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun için de ölçülebilir olmaları lazım.

Fiziksel olarak sağlıklı olmak için yapılabilecek pek çok şey var. Egzersiz yapabilirsin, spor yapabilirsin. Biz en kolayını düşünelim. Yürümek. Her gün kaç adım atabilirsin? 10000? O zaman daha sağlıklı olma isteğimiz “her gün 10000 adım atacağım.” şeklinde bir hedefe dönüşebilir.

Daha akıllı, vizyonu geniş, karizmatik bir insan mı olmak istiyorsun? Bunun da pek çok yolu var elbette. Ama en temel yollardan biri bol bol kitap okumak. Bir de sesli okursan daha da iyi. O zaman hedefimiz “her gün 20 dakika sesli kitap okuyacağım.” şeklinde konulmalı.

Ruhsal olarak daha mutlu, huzurlu biri mi olmak istiyorsun? Bunun da pek çok yolu var. Bu yollardan bir tanesi kaçınman gereken bir şey. Sosyal medyada çok fazla vakit geçirmemelisin. Yapılan araştırmalar depresyonla, mutsuzlukla bunun arasında doğrudan bir sebep sonuç ilişkisi kuruyor artık. Ekranların önünde geçirdiğin zamanı azalt. Mesela hedefimiz şu olabilir: “her gün en fazla 30 dakika ekran karşısında olacağım.”

Ekranların yüzüne bakmaktansa insanların yüzüne bakıp daha sosyal bir insan mı olmak istiyorsun? Bunu da revize edelim. Şu işin bir adını koyalım. Mesela “her gün birisine güzel bir söz söyleyeceğim.”

İşte net, somut, ölçülebilir hedefler koyduk. Zinciri kırma metodolojisinin ilk şartını gerçekleştirdik. Üçüncü şartını 1 Ocak günü bu hedefin ilk adımını attıktan sonra gerçekleştireceğiz. Takvimin ilk gününe güzel bir çarpı atacağız.

Ertesi gün bir çarpı daha. Sonra bir çarpı daha. Amacımız çarpılardan bir zincir oluşturmak. Ve bu zinciri hiç kırmadan uzatmaya çalışmak. Bu da sanıldığı kadar kolay değil. O yüzden az önce atladığım ikinci şartı gerçekleştirmemiz gerekiyor.

İkinci şart hedefi ikiye bölmek. Daha doğrusu biraz yumuşatmak, hafifletmek. İlk başta insan oturduğu yerden büyük laflar edebiliyor. Gaza gelebiliyor. Ama bunları uygulamaya geçirip de zorlanmaya başlayınca motivasyonu düşüyor. Zinciri kırılıyor. Bunu kırmamak için daha en baştan hedefi biraz düşürmek lazım.

Mesela:

 • Her gün 10000 5000 adım atacağım.
 • Her gün 20 10 dakika sesli kitap okuyacağım.
 • Her gün en fazla 30 dakika 1 saat ekran karşısında olacağım.
 • Her gün birisine güzel bir söz söyleyeceğim.

Bu sonuncusunu azaltmasak da olur. Zaten biliyorsunuz geçen yıl bu hedefi kolaylaştırmak için 365 güne 365 güzel söz defteri yapmıştım. Aklıma gelmişken bugünün sözüne bir bakayım. 350. Günde size söyleyeceğim güzel söz şu: “Hiçbir şey siyah ve beyazda olduğu kadar basit değildir.”

Çok anlamlı oldu, iyi denk geldi. Çünkü bu metodolojiyi uygulamak da o kadar kolay değil demiştim. O yüzden hedefleri hafifletmek gerek demiştim.

“Her gün birisine güzel bir söz söyleyeceğim.” hedefi ağır mı geldi? Bunu bile yapamam diyorsan “Her gün yerine “her hafta” ya da “iki haftada bir” ya da “ayda bir” de. Tasarladığım takvimin en önemli özelliklerinden biri, klasik takvimlerden farklı olarak bu tür frekanslara da uygun olması. Her gün bir şeyler yaparak yatay bir zincir oluşturabileceğin gibi, “haftada bir” bir şeyler yaparak dikey zincirler de yapabilirsin . Yeter ki yılın başında kendine verdiğin o sözü tut.

Yapılan araştırmalara göre bir insanın hedeflerini gerçekleştirme konusunda üç önemli engel var. Yani kendine verdiğin sözü ne zaman tutamazsın biliyor musun?

 • Gerçekçi olmayan hedefler koyduğun zaman (O yüzden ikiye bölüyoruz)
 • İlerlemeni takip etmediğin zaman (O yüzden bir takvime çarpılar atıyoruz)
 • Hedefini unuttuğun zaman (O yüzden takvimlerimizi gözümüzün önünden ayırmıyoruz)

Hatta dileyenler küçük bir takvim yerine duvara asabilecekleri kocaman bir postere de çarpılar atabilir. “Zinciri Kırma Takvimi”nin poster versiyonunu bu kez spiral şeklinde bir hedef tahtası olarak tasarladım. 365 günlük zincir 1 Ocak tarihinde hedef tahtasının en dışından başlıyor ve her gün hedefe doğru döne döne yaklaşıyor.

Bu yöntemi kullanarak geçen yıllarda binlerce kişi sigara vb. kötü alışkanlıklarından kurtuldu. Ya da daha sağlıklı bir hayat tarzını benimsedi. Bizim evden bir örnek vereyim size. Geçen yıl eşimin kararlarından biri şuydu:

“Her gün şekersiz, probiyotik yemekler hazırlıyorum.”

Günde bir öğün bile olsa sağlıklı ve besleyici şeylerin vücuda gitmesi ve şeker gibi sağlıksız şeylerden kaçınılması, hayat kalitesinde inanılmaz bir değişikliğe yol açıyor.

Başka bir örnek 7 yaşındaki oğlumdan.

“Her gün kitap okuyorum.”

İki yıldır her gün zinciri kırmadan Türkçe ve İngilizce kitap okuyor. Muhtemelen 2019 yılının ilk gününde 2019.cu kitabını okumayı bitirecek.

Sonuncu örnek de kendimden. Dört yıldır “her Pazar bir video yayımlıyorum.” Dikey bir zincir oluşturuyorum. Çok basit gibi görünen bu işi yaparken ilk yılın sonunda buna benzer “zinciri kırma” videosunu yayımladığımda kanalımın sadece 15 bin abonesi vardı. İkinci yılın sonunda yine bir video yaptım. Bu kez 350 bin kişilik bir topluluğa konuştum. Üçüncü yılın sonunda yani geçen yıl bu zamanlarda bu kanalın abone sayısı daha 1 milyon kişiye ulaşmamıştı. Bunu neden mi söylüyorum? Attığınız o küçük gibi görünen adımların ileride çok büyük etkileri olabileceğini göstermek için.

Az önce örnek verdiğim hedeflerden sadece birini, kitap okumayı bir düşünün. Her gün kitap okuyan bir kişi sadece düzenli olarak bilgisini arttırmakla kalmaz. Hayata bakış açısı zenginleşir. Daha önce göremediği şeyleri görmeye başlar. Bir gün okuduğunda bir nokta yakalar. Başka bir gün başka bir nokta daha yakalar. Sonra da o noktaları daha önce hiç yapamadığı şekilde birleştirmeye başladığını fark eder. Dolayısıyla bilgileri lineer olarak artarken bilgeliği logaritmik olarak çoğalır.

İşte bu kanalın izleyicileri de böyle logaritmik olarak arttı. Şu an dördüncüsünü yaptığım bu “Zinciri Kırma” videosunda 2 milyon kişiyi geçtik. Dolayısıyla 2019’da en az 2 milyon hedefi gerçekleştirebiliriz. Neden toplumsal bir doğum günü hediyesi dediğimi anladınız mı?

Üstelik bunun tam zamanı. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre yılın başında alınan kararlar, yılın başka bir zamanında alınan kararlara göre 10 kat daha fazla uygulanıyor.

İşte o yüzden gel bugün birbirimize bir söz verelim. Sen önümüzdeki 15 gün içinde kendine en az bir hedef belirle. Ben de senin o yolda yürümene yardım edecek bu “Zinciri Kırma Takvimi” ve metodolojisiyle sana eşlik edeyim.

Bu yıl, yeni yılın doğum günü senin de doğum günün olsun.

2019 Zinciri Kırma TAKVİMİ ► http://bit.ly/zinciri-kirma-20192019 Zinciri Kırma POSTERİ ► http://bit.ly/zinciri-kirma-poster

“2019’da Zinciri Kırma” için 31 yanıt

Zinciri kırmadan hergun kumbaraya 20 tl para atarak 7300tl para biriktirip ailem ile birlikte tatil yapmayi planliyorum😊

Gerçekten söylediklerinize katılıyorum ve kendime bir hedef belirliyorum ve 1 ocak günü benim için bir milat oluyor tabi bu kalan 15 gün içinde hedefime koyuluyorum tekrar teşekkür ederim yazdıklarınız için en azından beni anlayan birinin günün birinde denk gelmesi beni mutlu etti 🙂

Merhaba Barış Bey,
Öncelikle 4 yıllık Pazar günü zincirinizi kırmadığınız için teşekkürler!
Posterinizden 4’lü set sipariş verdim. Önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllar bana çok yardımcı olacağını umuyorum.

Merhaba Barış Bey,
Öncelikle anlattıklarınız için teşekkür ederim. Videoyu izledikten hemen sonra takvim çalışmanıza göz atmak istedim. Biraz zaman geçtikten sonra “2019 Zinciri Kırma Takvimi”ni indirmek istediğimde “Kota Aşıldı” şeklinde bir uyarı mesajı aldım.
Takvimi alternatif şekilde paylaşmanız mümkün mü?
İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba Barış abi.
2019 takvimi indirmek için bağlantıya tıkladığımda
‘Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.
Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun.’
diye bir uyarı yazısı çıkıyor, Google Drive tarafından sanırım.

Bu konuda yapabileceğin bir şey varsa diye yazmak istedim.
Yaptığın takvim gerçekten çok kullanışlı ve güzel. Ellerine ve emeğine sağlık.

Baris bey ben cambly indirdim ama malesef 10dakika calisdi ben camblyi bedava indirmek istoyorum bana yardim ede bilersinizmi lutfen

Millete hayal satma Barış. Kapitalizmin çelik hücresine kapatılmışken hangi zinciri kıracağız? Tribünlere oynuyorsun. Arada bir suya sabuna dokun ve gerçeklerden bahset.

Off ne boş yorum bu ya. O kapatıldığın çelik hücreden bazı zincirleri kırmadan kurtulursun. Tabi kurtulmak istiyorsan. Programlama öğrenirsin, yapay zeka geliştirir ve çok üst düzey şeyler yaparsın mesela. Programlama öğrenmek bir zinciri kırma projesi olabilir. Zira ha demekle öğrenilmez her gün en az 1 saat ayırman gerekir. İyi bir üniversite eğitimi alırsın, bilim alanında yapacağın çalışmalar ile o çelik hücreden kurtulursun ve kurtarırsın insanlığı. O üniversite eğitimi için de zinciri kırmamak gereklidir. Her gün ders çalışmalısındır, her gün yüzlerce soru çözmelisindir, her gün hedefine bir adım daha yaklaşacağın şeyler yapmalısındır. Ama bahane bulmak kolay. Oturduğun yerden “kapitalizmin çelik hücresine kapatıldık bir şey yapamayız gev gev gev” demek daha kolay. Bu sayede o büyük hedefleri yerine getirmekten de kaçarsın, çok rahat iş vallahi. Kahvelerde oturan dayıların en iyi yaptıkları şey.

Senin düşündüklerini görmek istiyorsan haber bültenleri var bir sürü onları takip et Rıdvan kardeş

Böyle bir insanın yeryüzünde yaşamasından dolayı gurur duyuyorum.. İnşallah hep bu yolda daha da ivmeli bir şekilde devam edersiniz Barış Bey..

Barış bey öncelikle verdiğiniz emekler için teşekkürler sayenizde sigarayı bırakmamda daha kararlı bi hale geldim ve 2019 Ocak 01’de tam bir senedir sigara içmiyor olucam.

Barış abi zinciri kırma videoyu izleyince bende çok büyük bir etki yarattı. Tüm çevreme tavsiye ettim bunun için teşekkür ederim. Ama bir şey istemek durumundayım Newton denge toplarini tekrar guncelleyebilir misiniz uzun zamandır onu bekliyorum.

Kargodan sipariş versem kaç güne gelir çok acil lazım arkadaşıma yıl başı hediyesi yani 2-3 gün içinde.

ben de sımdı gordum ne yazık kı 🙁 ama hala yenı yılın basındayız, cok gec kalmış sayılmayız

Merhaba Barış bey, Sizden bir video talebim var. Kardeşim osym sınavından iyi bir puan alamadı ve seneye tekrar deneceyecek ama bu süre zaarfında ona yol gösterecek neyi nasıl yapacağı gelcek bir seneyi nasıl çalışarak geçirmesi ile alakalı bir video paylaşabilir misiniz. sizi seviyor ve videolarınızı takip ediyor ama hayatı konusunda çok kararsız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir