Kategoriler
Genel

Zinciri Kırma

Hayatta uyguladığım en verimli prensiplerden ikisini paylaşmak istiyorum. İkincisini ben uydurdum, ama ilkini bir komedyenden öğrendim. Seinfeld’den. Kendisi der ki: “Zinciri Kırma!”

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

Seinfeld 90’lı yılların en önemli komedyenlerinden biri. Kendi adıyla yaptığı televizyon şovu bana göre gelmiş geçmiş en iyi sitcom – komedi dizisidir: “Hiç bir şey hakkında bir show.”

seinfeld

2007 yılında sevgili eşim Devletşah, Seinfeld’le ilgili bir makale okuyup bunu blogunda yazdı. Zinciri Kırmayın! O günden beri eşimle birlikte kendi hayatlarımızda bu kuralı pek çok alanda uygulamaya çalıştık ve işe yaradığını gördük. Uygulaması son derece basit bir prensip bu.

Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!

Seinfeld kendisine “daha iyi komedyen olmak isteyenlere ne önerirsin?” diye sorulduğunda bunu söylemiş. Daha iyi bir komedyen olmak için daha iyi espriler yazması gerektiğini fark etmiş ve bunun için de her gün yazmaya karar vermiş. Kendini motive etmek için kullandığı bu zincir metaforu işe yaramış. Onu işine sıkı sıkı bağlamış.

Bunu uygulamak için yapmamız gerekenleri tekrar bir gözden geçirelim. Öncelikle bir amacımız, bir hedefimiz olmalı. Mesela daha sağlıklı bir insan olacağım. Ya da daha çalışkan bir öğrenci; mesleğinde daha uzman, daha kültürlü, daha yardımsever biri gibi…

İsterseniz ortak bir hedef belirleyelim önümüzdeki yıl uygulamak için. Seinfeld’in izinden gidelim. Her gün yazı yazalım. Hangi konuda olursa. Neyi yazabiliyorsak. Günlük tutabiliriz ya da öykü yazabiliriz. Okuduğumuz, izlediğimiz şeylerle ilgili notlar tutup, özet çıkartabiliriz. Ama her gün yazalım. 20 dakikaya ne dersiniz? Yapılması kolay bir şey gibi görünüyor değil mi? Hedefimizi yüksek sesle bir kez daha tekrarlayalım: “Her gün 20 dakika yazı yazacağım.” Böyle söyleyince biraz zor gibi geldi değil mi? Tamam, o halde hedefimizi değiştiriyorum: “Her gün 20 dakika kitap okuyacağım.” Bunu yapamayacak olan var mı? Gerçekleştirilmesi çok daha kolay bir hedef.

Şimdi sizinle bir başka prensibi paylaşmak istiyorum. Bu prensip tamamen benim uydurduğum bir şey ve adı “ikiye böl!” Yapmak için gözüne kestirdiğin hedefi “ikiye böl!” Yaparım dediğin şeyin yarısını yap.

Buna göre hedefimizi revize edelim. Ne demiştik? “Her gün 20 dakika kitap okuyacağım.” 20 dakika nedir ki bunu rahatlıkla yapabilirim diyorsunuz. Ama hedefinizin çok önemli bir ikinci parçası var, bunu “her gün” yapacaksınız. Her gün. Takvime yeni bir çarpı koymak. Bu çarpılarla bir zincir oluşturmak. Bir gün bile çarpı koyamazsanız zincir kırılır, unutmayın.

İşte tam da bu yüzden ikinci bir prensip uydurma gereği duydum. 20 dakikayı “ikiye bölmeliyiz.” Yeni hedefimiz “Her gün 10 dakika kitap okuyacağım.”

Hedefimiz belirlendiğine göre sıra takvimde. Kocaman bir yeni yıl takvimi alın. Her gün görebileceğiniz bir yere asın. Çarpılarla yapacağımız zincir sürekli gözümüzün önünde dursun ki, onu kırmamak için çaba sarfedelim. Takvim bulamıyorsanız, sizin için güzel bir takvim tasarladım. Yazıcıdan bu takvimi bastırabilirsiniz. Hatta birden fazla hedef belirleyip birden fazla takvim kullanabilirsiniz. Benim hayatım dijital, böyle analog/basılı işlerle uğraşamam ben diyenler için “there is an app for that!” iPhone kullanamam ben diyenler için de “Don’t Break the Chain” adında bir web sitesi var. Ama sonra web sitesinin adresini unuttum ya da evde elektrikler kesikti telefonumu şarj edemedim o yüzden zincirim kırıldı diye çıkmayın karşıma. Asıl mesele “zinciri kırmamak!”

Bu arada bazı aktiviteler için dikey zincirler oluşturmak da mümkün. Örneğin benim hedeflerimden biri YouTube kanalımdan “Her Pazar bir video yayınlamak.” Haftalık bir aktivite bu ama yine de zincire dönüşebiliyor. Dikey bir zincir.

Sonuçta herkes okur/yazar değil mi? Ama bu yıl gerçekten okuyalım, gerçekten yazalım diye böyle bir ortak hedef seçtim. Siz isterseniz her gün 5 dakika spor yapın, 10 dakika düşünün ya da 20 dakika sessizliğin sesindeki beyaz boşluğu yakalayın. Ama kendinizi daha iyi birine dönüştürmek için o zincire her gün mutlaka yeni bir halka ekleyin ve onu hiç kırmayın.

Not: Hedefinizi belirleyip “Zinciri Kırma Takvimi”ne ekledikten sonra fotoğrafını çekip benimle paylaşabilirsiniz. Bakalım kimler en uzun zinciri oluşturacak?

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

“Zinciri Kırma” için 81 yanıt

Bu tarz bir şeye çok ihtiyacım vardı.Yapacak çok şey var ama bir türlü düzene koyamıyordum. Hepsi birbirine karışıyordu.Şimdi hepsi için ayrı bir zincir oluşturacağım.Teşekkür ederim.

Barış abi benim sigara bırakma zincirin vardı 14. Günde kırmak zorunda kaldım. Şimdi ne yapmalıyım

Basit ama etkili şeyler… Immm delicious 🙂 Kırmayacağım bir zincir oluşturup buraya göndereceğim sözüm olsun 🙂 Video için de teşekkürler Barış hocam senin zincir sayesinde biz de zincirler sahibi olacağız 😀

Tekniği Kaizen’e benzettim. Japonların endüstride kullandığı küçük iyileştirmelerle büyük değişimler oluşturma tekniği.

Hep yapmak istediğim ama her seferinde ertelediğim şey..Ufkumuzu açmaya devam ediyorsunuz hocam..Çok teşekkürler.. Android tarafında aplikasyon alternatifleri var.. Şunları inceleyebilir isteyenler.. Goal Tracker & Habit List ve Seinfeld calender

Öğrencilerime dağıttım…Kendim için de hedefler oluşturdum…Çok faydalı bir yöntem teşekkür ederim hocam

Biz insanlar çok farklıyız, farklı yaşantılarımız geleceğe dair hep planlarımız hedeflerimiz var. Siz de olduğunuz düzeye gelebilmek için eminim ki zorluklar yasadiniz motivasyon videosu cekseniz bizi çok mutlu edersiniz. Saygılar..

https://youtu.be/78b7exjOVJA youtube da takip ettiğim diğer kanallarla sürekli kesişecekseniz yandık 🙂 bu videoda da sizden bahsediliyor. Yaptığınız güzel işler için teşekkürler. Eşimle birlikte sizi ilgiyle takip ediyoruz ve birçok tavsiyenizi hayatımıza uyguluyoruz.

çok faydali ben bayağ bastım yazıcıdan 9 tane olmuş hepsine bir hedef yazıcam eğer gerçekleştirebilirsem gelicek ay 2 ye katlıycam zorlanırsan da 2 ye bölücem bakalım 😀
Severek izliyoruz Abi

Sizi takip ediyorum. Bu plani uygulamaya koyacagim.ilham verici mukemmel paylasim icin cok tesekkurler ataleti yenmemde payiniz oldugu icin Allah sizden razi olsun

hocam ben neden ikiye bölmemiz gerektiğini anlamadım ? yani amaç ne yükü hafifletmek mi ? 20 dk lık hedefi ikiye bölüp 10 dk lık yaptık diyelim diğer yarısı nolucak

Lütfen 2017 takviminide yapın ben yeni gorenlerdenim hemen indirip yapacam yeni yıl için de yapın

Bir Fizyoterapist adayı olarak Sayende upuzuuuun bir zincirim ve hem tıbbi hemde diğer alanlarda yüklü bir birikimim oldu teşekkürler Barış Abi 🙂

O kadar mutlu oldum ki!! Uzun zamandır tam aradığım şey! Harika..
2017 yi de bekliyoruz. Teşekkürler

Takvimi indiremiyorum hata veriyor, zincirikırma fikri harika, 2017 içinde yapın lütfen 🙂

mutlu akşamlar ;
ben videoyu ilk kez izledim, fakat takvim linkine ulaşamadım. sanırım bir sorun olabilir. Bakabilirseniz sevinirim.
teşekkürler 🙂

Her zaman ki gibi çok güzel bilgiler aldım, yanında motivasyonu ile birlikte. Ben buna çetele tutmak diyorum, benzer metod. Yaptıkça çiz üstünü, görünen bir yere as kendinle yüzleş ya da başkaları dürtsün. Ama keyfimizi daha da açıkçası tembel yanımızın üstünü şöyle bir bolt çizmek gerek. Yakın arkadaşlar bu konuda birbirine yardım ederse bu iş olur. Zinciri kırma… Sağolun.

2017 takvimi ekleyecek misiniz? ya da bize de bu takvimi hazırlamayı öğretebilirsiniz… şimdiden teşekkürler

Barış Hocam malesef sizi yeni keşfettim:( zararın neresinden dönersen kardır derler:) 2017 zinciri kırma takvimi yapacakmısınız? ihtiyacımız var.
kolay gelsin

İyi günler, bu yöntemi severek uyguluyorum ve çok faydasını görüyorum, çok teşekkür ederiz bu güzel yöntem için . Sizden ricam takvimin 2017 versiyonunu yaptıysanız yükleyebilir misiniz buraya ?

Ağabey, bir şeyler yapmam gerektiğini her düşündüğümde, zinciri kırma videosunu bir kere daha izliyorum. Şuan youtube’da tekrar izleyip, takvim için geldim bu sayfaya. Takvimi indirdim. Ve yazıcıdan çıkarttım. Bizleri motive ettiğin için çok teşekkür ederim ağabey. Artık sabahları erken kalıyor ve hazır kalkmışken her gün yarım saat, kitap okuyup mesleki ingilizce çalışıyorum. Ve günlük hayatta bilgisayar başında çok faydasını görüyorum 🙂 Takvim için şöyle bir uğramıştım, selam vereyim dedim, iyi akşamlar ağabey !

Barış bey merhaba,

Takvimin çıktısını almak için geldim 2017 ile uyumlu olmadığını farkedip kendi 2017 zinciri kırma takvimimi yaptım. Ve ne kadar çok insan sizden 2017 takvimi istemiş. Arkadaşlar ben boş bir word sayfası açıp kocaman puntolarla zinciri kırma yazdım altına hedefim yazıp iki nokta üstüste koydum ve tab ile ilerleyerek altı çizili bir satır elde ettim. sonra isterseniz excelde oluşturduğunuz tabloyu kopyalayabilirsiniz isterseniz de google’a 2017 takvimi yazıp beğendiğiniz görsellerden birini kopyalayabilirsiniz. Herşeyi Barış Beyden beklememek lazım değil mi? Kendi takviminizi oluşturmanız 10 dakikanızı almaz. Barış bey bize ilham vererek yapması gerekeni fazlasıyla yaptı zaten.

Selamlar

Çok verimli bir plan.kendim ve cevremdeki insanların faydalanmasını istiyorum.Emeğinize sağlık. Sadece ben bu videoyu ve çizelgeyi geç farkettim yeni yila 8 Gün kala.ben sizden bunun 2017 versiyonunu da hazırlayacak mısınız diye sormak istedim
Şimdiden teşekkürler.

Teşekkürler Barış Bey. Bazı konularda sanki benim düşüncelerimi kelimeye dökmüş gibi konuşuyorsunuz ve inanın o konular daha çok oturmaya ve beynimdeki doğruluğunu sabitlemeye başladı.

Abi seni 70k aboneykende izliyordum şimdide izliyorum seni severek izliyorum ve cidden youtube camiasına senin gibi birisi lazımdı

Hocam, öncelikle sizin bu zinciri kırma takviminizle tanıştığım için çok memnun oldum, size çok teşekkür ediyorum. Yalnız sizinle özel görüşmek istediğim bir konu vardı. İster cep numarası ister mail adresinizi verebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir