Kategoriler
Felsefe

2017’de Zinciri Kırma

Bundan tam 52 Pazar önce sizlere zinciri kırma prensibimden bahsetmiştim ve demiştim ki “Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!”

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

O gün 2016 için kendime koyduğum hedefi hatırlıyor musunuz? Her Pazar bir video! Bu hedefi yine size tavsiye ettiğim gibi ikiye bölmek yerine ikiyle çarpıp 10 ekledim ve tam 114 video yayınladım. Takvimimi dünyanın bana göre en güzel çarpılarıyla doldurdum. 

Bunları neden anlatıyorum? Çünkü hedef koymak önüne bakmaktır. Önüne yani ileriye bakmak çok önemli. Geçen yıl ne demiştik ortak hedefimiz için? “Her gün 10 dakika kitap okuyacağım!” Şimdi geriye doğru bakalım. Eğer bu hedef doğrultusunda takviminizi çarpılarla doldurduysanız geçen yıl en az 3650 dakika kitap okudunuz demektir. Bir insan ortalama olarak dakikada 300 kelime okur. Dolayısıyla geçen yıl 300 x 3650 = 1.095.000 kelime okudunuz.  1 milyondan fazla kelimeyi kavanoza attınız. 1 milyondan fazla fikir çekirdeği çitlediniz.

İşte böyle geriye bakıp değerlendirince, ne kadar mesafe kat ettiğini görünce hedeflerin daha bir anlamlı hale geldiğini hissediyorsunuz. O kadar fikir çekirdeği çitleyince oluşacak sivilce gibi yan etkiler konusunda endişelenmeyi de bir kenara bırakırsanız bütünüyle yenilenmiş oluyorsunuz. Eski günleri hatırlamak insanda yeni günler için daha fazla heyecan oluşturuyor. Yılın bütün yorgunluğunu atıyor. Yeni yıl için ihtiyacımız olan şeylerden biri de bol miktarda enerji!

Çünkü belki de yeni hedefimiz şöyle bir şey olacak…

“Get more exercise” Daha çok egzersiz yap!

Hareket şart. Hiç bir şey yapamam diyorsan en azından her gün yürümeyi dene! Ya da bu hedef yeterince büyük değil, bana yetmez diyorsan…

“Learn a new language” Yeni bir dil öğren!

Bir lisan bir insan demek sonuçta. Hiç bir şey öğrenemem diyorsan en azından Türkçe’ni geliştir. Kelime kavanozuna her gün yeni bir kelime at! Ya da bu hedef yeterince büyük değil, bana yetmez diyorsan…

“Get to know your neighbours” Komşularını tanı!

Yeni insanlarla tanış. Hiç kimseyle tanışamam diyorsan en azından kendini tanı! Belki de bırakmak istediğin kötü alışkanlıklar vardır.

Zinciri kırma metodundaki ilham kaynağım 90’lı yılların en başarılı “sitcom”larından biri olan Seinfeld olmuştu. Bu yılki hedefi belirlerken 90’lı yılların bir başka başarılı “sitcom”u olan “Friends”e de kulak vermeye karar verdim.

“Bu sene mutlu olacağım, kendimi mutlu edeceğim.”

Güzel, gibi görünüyor ilk başta. Ama ayakları biraz yere basmıyor gibi. Nasıl mutlu olacaksın? Etrafında binbir türlü kötü olay olup biterken kendini nasıl mutlu edeceksin?

“Benimkisi ticari bir jet kullanmak.”

Komik gibi görünse de aslında iyi bir hedef. Çünkü ölçülebilir. Yeni bir yeteneği kazanmak için gerekenleri belirlersin. Her gün yapılması gerekenleri yaparsın. Takvimine çarpını koyarsın. Yılın sonunda da o uçağı ya uçurursun, ya da…

Öğrenciler için eğitim aldıkları, uzmanlaşmaya çalıştıkları konuların dışında yeni bir şeyler öğrenmek de güzel bir hedef olabilir.

“Gitar çalmayı öğrenmek.”

Ama bu hedef de yeterince büyük değil, bana yetmez diyorsan… İsterseniz tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ortak bir hedef belirleyelim. Kitap okumak tüm zamanların en iyi faaliyetlerinden biri, onu zaten yapmaya alıştık diye düşünüyorum. İyi bir okur olduk. Bu yıl yazar olmaya ne dersiniz? “Her gün yazı yazmak.” Hangi konuda olursa. Neyi yazabiliyorsak. Geçen yıl da bunu önermiştim hatırlarsanız. “Her gün 20 dakika yazı yazacağım.” demiştim. Böyle yüksek sesle söyleyince zor gelmişti. O yüzden değiştirmiştik. Bu yıl da zor geliyor. Yine değiştirelim. Bu hedefi gelecek seneye bırakalım.

Hedefler bebekler gibi. Yapması zevkli, bakması zor.

İlla bir hedefimiz olmalı mı? Her gün aynı şeyleri yapmak sıkıcı değil mi? Güzel sorular bunlar. Peki ya eğer bu soruları mesela tepemizdeki güneş kendi kendine sorsaydı ne olurdu? “2017 yılında herhangi bir hedefim yok. Çünkü her gün aynı şeyleri yapmak çok sıkıcı.”

Unutmayın! Siz bir şeyler yapsanız da yapmasanız da güneş o 365 günün her birinde doğacak ve batacak. Hiç bir şey yapamam diyorsanız en azından her gün sessizce güneşin doğuşunu ve batışını izleyin. Emin olun çoğumuz hayatımız boyunca 365 kez bunu yapmadık.

Evet biz güneş değiliz. İnsanız. O yüzden bize çok daha büyük bir hedef lazım. Ve ben o hedefi hiç beklemediğim bir yerde buldum.

Şimdi. Yeni ve çok daha büyük hedefimiz için hazır mısınız? Güzel. Çünkü onu az sonra açıklayacağım. Önce son hatırlatmalar… Biliyorsunuz “zinciri kırmamak” için bir takvime ihtiyacımız var. Şöyle bir takvim. Daha büyük hedefler için daha büyük bir takvim lazım. Kocaman bir takvim! Ki kendinize koyduğunuz hedefi görmezden gelemeyesiniz.

Peki 2017 yılı için kendime koyduğum hedef ne?

“Her Pazar yeni bir video yayınlayacağım!”

Daha da büyük bir hedef…

“Her Pazar yeni bir videoyu 4k büyüklüğünde yayınlayacağım!”

Hayır. Bunların hiç biri değil. Gerçi her Pazar video yayınlamaya devam edeceğim ve bundan sonraki videolarım hep 4K büyüklüğünde olacak ama dedim ya bu yılki hedefimi hiç beklemediğim bir yerde buldum.

“Her gün, daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapacağım.”

Önümüzde yeni bir zincirin 365 tane halkası var. Bu halkaların her birinde güneş doğacak, güneş batacak ve biz hedefimize doğru bir adım daha atacağız. Hayatın dolambaçlı yolları arasındaki yürüyüşümüz devam edecek. Attığımız her adımda bir iz bırakacağız. Her gün, yeni bir adım. Yan yana eklenen halkalar. Sonsuzluğa biraz daha yaklaşmak için…

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

“2017’de Zinciri Kırma” için 32 yanıt

Sizi buldugum zaman ne yazık ki zinciri kırmamaya başlamış hatta üstünden 11 ay geçmişti ama şimdi buradayım ve hazırım bu yıl bu zamana kadar yapmadığım 365 tane şey yapıcam ve bunun için şimdiden liste hazırlamaya başladım ama 1 taneyle yetinmeyecegimide belirtmek isterim bu yıl Almancayi tamamen ogrenmeye tam anlamıyla kendimi ifade edebilecek boyuta gelmek istiyorum bu farkindalik icin ve bu kadar güzel anlatımın için teşekkürler!

Merhabalar, posteri satin almak degil indirmek istiyorum. Farkli ebatlarda cikartmak istiyorum. Indirebilecegim bir link mevcut mu?

merhaba barış hocam sizi çok beğenerek ve sewerek takip ediyorm.öğrenciyim ve bu konumdayken çok şukurki sizin gibi bizleri yonlendirebilen değerli hocalarımız var.tekrar tşk.r ediyor ve size dahada başarılarınızı temenni ediyorum antepli kardeşiniz sena

Merhaba Barış Bey, öncelikle yararlı içerikler için teşekkürler. Posteri satın almak isterim ama ebatları çok büyük ve odamdaki yerim müsait değil. 70X100 çok büyük ve 50X70 çıktısı almak istiyorum. Hatta o boyutlarda camsız çerçeveleteceğim. Bu haliyle Pikselleri çok kötü oluyor. 70X50 boyutu için pdf paylaşamaz mısınız? Yardımcı olur musunuz lütfen 🙂

Barış hocam, keşke şu posteri de PDF halini indirilebilir olarak koysaydınız. Çünkü, mutlaka benim gibi bir çok öğrenci burada vardır. Bir çoğumuz da yurtlarda kalıyor, buralar da bu tarz posterleri asılmasını pek hoş karşılamıyorlar.
Yanlış anlaşılma olmasın, çok güzel bir düşünce. Bir de bu açıdan bakılması gerektiği için belirtmek istedim.
Bu vesile ile size ve eşinize ve çocuğunuza karşı olan muhabbet ve sevgimi belirtmek isterim. Çalışmalarınızı severek takip ediyorum ve ettiriyorum 🙂

Merhabalar abi yine efsane bi video olmuş bende sana bunun için mesaj atacaktim yani yıl takvimi diye birde abi posteri neden ücretli yaptırdın ki ben alamıyorum benim için çok büyük bi motivasyon kaynağıydi ücretli olduğunu görünce çok üzüldüm ygs LYS öğrencisiyim bu çok iyi olacaktı birseyler yapabilirmisin abi Teşekkürler seni çok seviyoruz. .

Ama anlamadığım bir nokta var. “Her gün daha önce yapmadığım bir şey yapacağım” derken neyi kastediyoruz. Nasıl mümkün olabilir böyle bir şey? Yani bu bir gün 1 sayfa ikinci gün 2 sayfa diğer gün 3 sayfa okumak değil sanırım. Ya da bir gün kitap okumak diğer gün film izlemek de değil. Yani dünyada her gün daha önce yapılmayan bir şey yapmak gibi ne olabilir mesela.

Bu sene ki hedefim her gün farklı bir şey yapmak olucak. Hayır, hayır .. Dürüst olucam ailem, hayatım her sey bu kadar rutinken ben nasıl farklılasirim .. ilk hafta tamam desek bile geriye kalan 51 hafta yazdirdiğim takvim bi kenarlarda surunucek biliyorum. Onun icin bu sene ki hedefim sadece cabalamak. Değismeye cabalamak. Tesekkur ederim her sey icin. oncelikle benim gibi bir cok insanı dusunmeye ittiğiniz için.

365 gün için daha önce hiç yapmadigimiz şeyleri yapabilmek…Zor geldi. Keşke bir liste olsa ve arasından seçebilsek. Takipcilerinizin her biri bir madde söylese ne guzel olurdu. Tabi ki bu listeler kişiden kişiye göre degisir. Yine de listeden secip odaklanmak iyi bir fikir gibi. Oturup yazayım bari 🙂

Merhaba Barış abi,yine,yeni,yeniden çok güzel bir videoydu.
Sizle bir fikrimi paylaşmak istiyorum.Galiba yersiz bir yer olacak ama size ulaşabilmenin en uygun yeri olarak burayı gördüm.
Bir gece aklıma bir fikir geldi.O gece dedim ki:”Her sabah uyandığımda aklımda yer edinen bir endişe oluşuyor.Ben bunu ya görmezlikten geliyorum ya da bu endişemi gidermek için çok az çaba sarf ediyorum ve bunu çözmek için ne yapmam gerektiğini tam bilmiyorum.”
Her gün unuttuğum veya unutmak istediğim olaylar,karşılıklı ya da sessiz konuşmalar etrafımda oluyor.Peki ben ne yapıyorum?Hiçbir şey.Sadece onları aklımın en karanlık köşelerine sürüklemekten başka.Ama her gece endişelerim bas bas bağırıyor.Geçmesi için ağlıyorum fakat daha da kötü oluyor.İşte bir gece bu anda o fikre kucak açtım.Dedim ki:”Hatırlamak için,bunaldığımda bunalmamın yersiz olduğunu göstermek için yanımda,üzerimde bir eşya taşıyayım.”Bu eşya da şöyle”Her daim orada olduğunu bildiğim bir bileklik.”Üzerinde de en çok unuttuğum veya beni bozguna uğratan olaylar karşısında dimdik durmamı sağlayacak bir söz olsun istedim.Bir başkasına ihtiyaç duymadan,onlardan emir almadan kendimi dizginleyebileceğim bir söz.İlk aklıma gelen cümle ise”ÖLÜMÜ HATIRLA”oldu.Bu cümleyi düşünmemin nedeni olarak da artık bu ”ölüm” denen cümleye karşı hissizleşmiş olmam.Her an bu kelimeyi duymayı normalleştirmiş olmam.Sanki bana hiç dokunmayacak gibi;onu hissetmeyecek onunla kucaklaşmayacak gibi…Bu yüzden benliğimi ele geçirem bu kayıtsızlığa karşı gözümün önünde,kolumda, ölümü hatırla gibi güçlü emri vakii yapan,en önemlisi de zayıflığımı hatırlatan bir cümle olmasını istedim.Bu örnekler tabii ki çoğaltılabilir.
”KENDİN OL”,”HAYATI SEV”(Bütün karamsarlığa karşı hala hayatımıza benliğimize karşı)”ÖN YARGILI OLMA”,”GÜLÜMSE”gibi.Hangisine daha çok ihtiyacımız varsa.
Bu yazıyı niye size ulaştırmak istedim bilmiyorum.Belki de biliyorum.Daha fazla hayatında kaybolmuş veya bir hatırlatıcıya ihtiyacı olan kişilere;gerçekten düşünen,düşünme yetisini arka plana atan,düşünme yetisi üzerine bir kilit vurarak bir kutuya kapatan kişilere ulaşmasını istiyorum.Benim şu anlık imkanım kısıtlı ama sizinki değil.
En kısa zamanda bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.(Bu arada ipin rengini de belirledim.SİYAH.Bu rengi seçmemin nedeni bu rengin bana hem huzuru hem sessizliği hem yalnızlığı hem de korkuyu anımsattığı için.)
NOT:Daha önce bir düşüncemi,yorumumu sosyal medya platformunda paylaşmadım.Bu ilk seferim ve size ulaşmasını istedim.Umarım okursunuz:) Hem böylece bir hedefimi de gerçekleştirmiş oldum.Zinciri kırmadan devam etmeliyim değil mi?

Merhaba Barış Bey;
Zinciri kırma ismindeki videonuz için poster olarak kullanabileceğiniz farklı bir tasarım yaptım. Sizin de görmenizi isterim. mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Merhaba Barış Bey;
Zinciri kırma ismindeki videonuz için poster olarak kullanabileceğiniz farklı bir tasarım yaptım. Sizin de görmenizi isterim. mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. [email protected]

gercekten severek takip ettiğim birisiniz,neredeyse başlardan beri sizi takip ediyorum yaptığınız işleride takdir ediyorum fakat bu zinciri kırma olayına bende baslamak istedim karşıma ücret tablosu çıktı 1.ci format haric bu beni açıkçası üzdü neden derseniz hobi olarak yapılan çalışmalar ücret karşılığında satılmamalı yoksa youtube kanalınız olsun burada ki çalışmalarınızı takdir ediyorum..

Merhaba Barış Bey, harika bir video, teşekkür ederim. Yurtdışında çalışıyorum, zinciri kırma motivasyonunu iş arkadaşlarımla da paylaşmak isterim. İngilizce takvim de paylaşmanız mümkün mü?

O kadar güzel anlatmis ki eminim çok kitap okuyor. Tebrik ederim. Ve beni çok motive ettim sanırım bugün hayatımın dönüm noktasi oldu. Senin sayende…

Merhabalar hocam 🙋 hocam diyorum çünkü öğret’icisiniz. beğenerek izlediğim ve heyecanla bir diğer videonuzu bekledigim oluyor ☺ 2018 takvimi hazırlayacak mısınız? 2017 takviminin kasım ayından itibaren başlasam mı ? Sonra eğer siz paylaşmayacak iseniz kendim yazarım bir kağıda 😊 videolarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim ZİNCİRİ KIRMAYIN 🙏

Barış Bey, zinciri kırma 2018 takvimi gelicek mi. Bu videonuzu farketmem biraz geç oldu 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir