Kategoriler
Genel

İş görüşmesinde sorulabilecek en ilginç 11 soru

Hayatta en az bir kere iş görüşmesi yapmışsınızdır. Henüz yapmadıysanız gelecekte yapacaksınız. İster masanın işveren tarafında ister başvuran tarafında oturun, bir iş görüşmesinin özü sorulardır. Birisini gerçekten tanımak için ona ne sorardınız?

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz? En klasik mülakat sorularından biridir. Ne bileyim nerede? Kısmetse burada görmek istiyorum 🙂 Şaka bir yana böyle bir sorudaki amaç açık bir kariyer hedefinizin olup olmadığını öğrenmektir. Ben bu klasik soruların değil de farklı soruların hayranıyım. Onların peşine düştüm. Mesela “Ne kadar tuhafsınız?” sorusu. Evet bu gerçek bir mülakat sorusu ve bir online alışveriş sitesinde çalışmak isteyen adaylara soruluyormuş. Buna nasıl cevap verilebilir ki? İşte bir başkası “Kendinizi tek bir kelimeyle tanımlayabilir misiniz?”

Elon Musk

Elektrikli araç Tesla ve uzay taşımacılığı yapan SpaceX gibi çok başarılı şirketlerin kurucusu Elon Musk işe alacağı kişilerle bizzat kendisi görüşen birisi. Görüşmede sorduğu soruysa bir bilmece: “Dünyanın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneye, bir mil batıya ve bir mil kuzeye yürüyorsun. Sonuçta başladığın yere geri dönüyorsun. Sen neredesin?” Cevap için video/yazının sonuna kadar düşünün.

HootSuite’in yöneticisi Ryan Holmes’un sorduğu soru: “Süper gücünüz ya da favori hayvanınız nedir?” Bu soruya aldığı en güzel cevapsa “ördek” olmuş. Çünkü ördekler suyun üstünde çok sakin görünürler ama suyun altına baktığınızda ayaklarının büyük bir hızla hareket ettiğini, çılgın gibi yapmakta oldukları işleri tamamlamaya çalıştıklarını görürsünüz. Bu cevabı veren kişi şu anda hala şirketinde çalışıyor.

Richard Branson

Virgin Grup’un kurucusu Richard Branson, liderlik hakkındaki kitabında geleneksel işe alım süreçlerini çok beğenmediğini söylüyor. Herkes doğal olarak çok güzel CV’ler hazırlar ve işe başvuran kişinin yetenekleri kağıt üstünde çok güzel durur. O yüzden Branson’un favori sorusu şuymuş: “özgeçmişine koyamadığın şey nedir?” Benzer bir soru şu olabilir mi? “Neyi kötü yaparsın? Beceremediğin şey ne?”

Muhtemelen tüm sorular içinde en garip olanı şu: “Bir zombi kıyameti yaşasaydık nasıl davranırdın?” Daha da garibi bu sorunun “Walking Dead” dizisinde değil de bir sandviç dükkanında işe girmek isteyenlere sorulması. Soruyu soran kişinin öğrenmek istediği şey “içinizdeki ümit duygusunun ne kadar güçlü olduğu. Sizin için neyin önemli olduğu.” Olaya böyle baktığınızda soru pek de garip gözükmüyor.

“Bir restoranda çalışsaydın hangi rolde çalışırdın?” sorusunu da bir restoranda çalışmak isteyene değil bir analitik yazılım firmasının işe alım sürecinde soruyorlar. Farklı bir ortam için bu soruya verilecek cevabı analiz edip kendi işlerine yarayıp yaramayacağını buluyorlar herhalde.

Karen Davis, ünlü oyuncak firması Hasbro’da çalışıyor ve firmanın yardım fonlarından sorumlu. Yani vermekten sorumlu. Yardım edilecek kurumları, kişileri seçerken sorduğu soruysa şu: “En sevdiğiniz söz nedir?” Bir kişinin ilham kaynaklarını öğrenebilmek için sorulabilecek doğru sorulardan biri.

Animoto’nun yöneticisi Brad Jefferson’ın merak ettiği şeyse motivasyon kaynakları. İş dünyasının çalkantıları arasında kaybolmamak için güçlü bir motivasyona sahip olmak şart. O yüzden Brad şunu soruyormuş: “Sabahları seni yataktan kaldıran şey ne?”

Bilseniz de cevap vermek istemeyeceğiniz bir soru geliyor şimdi: “Senden hoşlanmayan birisi senin hakkında ne der?”

Yenilikçi gözlük firması Warby Parker’da “Son giydiğiniz kıyafet neydi ve neden giymiştiniz?” diye soruyorlar. Çünkü şirket “işe, hayata ve hemen her şeye eğlence ve acayiplik katabilen” insanlar arıyor.

Vehbi Koç

Bazen birisini tanımak için böyle garip sorular sormanıza pek de gerek yoktur. Mesela Vehbi Koç şirketlerinden birine yönetici konumunda birini alacakmış. Holdingin insan kaynakları ön görüşmeleri yapmış. Seçtikleri adayla görüşme için bir lokanta ayarlanmış. Başlangıç olarak ikisi de çorba istemiş. Adam tadına bakmadan çorbaya tuz koymuş. Vehbi bey de bunun üzerine “Ön yargılı bir yöneticiye ihtiyacı olmadığını” belirterek masadan kalkmış.

Bu arada Elon Musk’ın sorduğu “Neredesin?” sorusunun cevabı “Kutuplardayım” olacak.

 

“İş görüşmesinde sorulabilecek en ilginç 11 soru” için 11 yanıt

20. iş görüşmemden de olumsuz yanıt alınca neyi yanlış yaptığımı düşünüp araştırmaya başladım. Vermiş olduğunuz örnekler tıpkı sizinde belirtmiş olduğunuz gibi ilginç ve farklı sorular. Ama yine de hepsini hafızaya attım 🙂 Umarım bir sonra ki iş görüşmelerim de bana yardımcı olurlar. Tekrar teşekkürler.

Indirim kuponu kardesim sen 20 is gorusmesini nerden buldunda yaptin 😂 bosver isverenlerde sorun vardir

Elon Musk sorusuna verilen cevap (“Kutuplardayım”) yanlış. Kuzey kutbu doğru cevap olmalı. Yoksa güney kutbundaki biri güneye nasıl gidebilir?

Dunya yuzeyi dedi. Kutuplardayim dediyse baslangic noktasi kutuplardadir. Amerikada diyebilirsin. Yada kilisenin caninin ustune isinlandi yanlislikla diyebilirsin. Her sey olur

Mangoya gittim iki kişi capraz sorguya cekti 5 yıl calıştım en kısa calışmam 2 yıl lc waikik dedim vay efendim nie cıktın yükselemedim dedim cv 3 iş yeri yazdım bir kapanmıştı magza digeri türkiyeden cekilen bir magza bu kadar. Neden iş degiştiyorsun denildi tam acıklıyorum 2 ci bayan devreye giriyor öyle degil böyle olsan ne yapardın ikincinin sorusunu cevaplamadan 1 ci bayan soru soruyor mango istedigin gibi firma deilse ne yaparsın müdürün senin için ne söyler kendine öz eleştiri yap dediler dil biliyorum konuşamıyorum dedim ..yani kısacası asagılamaya aramışlar bni

Bana, IT iş analisti pozisyonu için, kendinizi tek kelimeyle anlatın sorusu sorulduğunda cevabım “meraklı” oldu.

Elon Musk’ın sorusunu ben olsam Kuzey Kutbu olarak cevaplardım. (Güney kutbunda güneye bir mil nasıl gidilir?)

Ben turkiyede saygin bir hotel grubunda barlar sefi pozisyonunda calisiyorum. Mulakatin sorusu sence turkiyede kac tane buzdolabi var. Hala calisyorum 5 yil oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir