Kategoriler
Sinema

Yeni bir Proje: SCARECROW | Korkuluk

Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce size YouTube’un “Creators for Change” programından bahsetmiştim.

“YouTube tarihinde ilk kez olarak sosyal değişim için bir zirve toplantısı düzenledi ve tüm dünyadan 150 kişiyi, Türkiye’den de naçizane bendenizi davet etti.”

O zirve toplantısında dünyanın dört bir tarafından gelen insanlarla sohbet ederken şunu fark ettim. İnsanın olduğu her yerde problem var 🙂 Gerçekten. Üstelik bu problemler çok da benzer. Ben “nefret söylemi” diyorum yanımdaki “hate speech” diyor. Onun karşısındaki “yabancı düşmanlığı” yani “xenophobia” diyor. “Fobi” kelimesini duyan başka bir değişim elçisi Pakistan asıllı İngiliz Humza Arshad “Islamophobia”dan dert yanıyor. Afrika’dan gelen birisi ülkesindeki kabilecilikten yakınıyor. Bir dokunuyorum, bin ah işitiyorum.

Tüm bu sosyal yaralar kendiliğinden iyileşmiyor arkadaşlar. Elimizi önce kafamıza koyup düşünmemiz sonra da taşın altına koyup bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bir şeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimiz değişmemiz gerekiyor.

İşte o “sosyal değişim zirve toplantısı”nda YouTube platformunu kullanan içerik üreticileri olarak biz neler yapabiliriz diye kafa kafaya verdik ve bazı fikirler ortaya attık. Sonra da bunları bir uygulama takvimine bağlayıp oradan ayrıldık.

“Sen Kimsin?” kampanyasına katılmış mıydınız? Kimliklerimiz üzerinden ayrışmak yerine buluşmak için ortaya atılmış çok güzel bir etkinlikti. Herkes kamera karşısına geçip “sen kimsin?” sorusunun cevabını dürüstçe vermeye çalıştı. İşte sosyal değişim için atılmış ilk adım da bu oldu. Birbirimizi neden dışlıyoruz? Bu farklılıklar bizi birbirimizden uzaklaştırmamalı.

“Önemli olan şu. Sen Kimsin sorusunun cevabını benzerliklerden yola çıkarak vermeye çalışıyoruz… Peki sen bunlardan hangisisin? Kimsin?”

Kimsin? Kim olduğun sorusuyla attık ilk adımı. Ve bu proje, YouTube’un “Creators for Change” inisiyatifi kapsamında benim attığım ilk adım oldu. Ama bu sadece bir başlangıçtı.

“Ve bu daha sadece bir başlangıç.”

İkinci adımımı biraz daha büyük atmaya karar verdim. Neden?

“Çünkü çok daha büyük projeler için artık hazır olduğumuzu hissediyorum.”

İşte büyük lokma yiyeceksin, büyük söz söylemeyeceksin. Hazır olduğunu hissediyormuş. Pehhh.

Son 9 aydır bu söylediğim sözün altını nasıl dolduracağım diye düşünüyorum. Aklımı, fikrimi, sesimi sosyal değişim için nasıl kullanabilirim? Son 9 aydır bir yandan size haftalık videolar hazırlarken bir yandan da bu sorunun cevabı üzerinde çalışıyorum. Kendi imkanlarımca, gücümün yettiğince, tanıdığım, tanıştığım insanların da yardımıyla iyi kötü bir şeyler yapmak için sancı çekiyorum. 9 aylık bu sancılı süreç nihayet bitti ve projenin doğum vakti geldi.

Ne olduğunu açıklamadan önce Londra’da tanıştığım diğer değişim elçileri ne gibi projeler ortaya attı ondan kısaca bahsedeyim. Bir kişi mülteci kamplarını ziyaret ederek ülkesinden savaş ya da çatışma gibi sebeplerle ayrılmak zorunda kalan kişilerle ilgili bir proje yapmak istedi. Bir diğeri takipçileriyle buluşma düzenleyip onlarla yüz yüze bu sorunları tartışmayı tercih etti. Başka biri böyle ciddi konuların komedi ve hicivle ele alınması gerektiğini söyledi. Bunların hepsi güzel ve değerli fikirler ve onların yaptığı çalışmaları da izlemenizi öneririm. Fakat ben daha farklı bir şey yapmak istedim. Evrensel bir mesaj vermek.

Nefret, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve buna benzer tüm aşırılıkların temelinde “korku” olduğuna inanıyorum. “Bilinmeyene duyulan korku.” Senin gerçekten kim olduğunu bilmezsem içimde bir korku duygusu oluşuyor ama dışa doğru bu korku nefret olarak çıkıyor. Etnik kimliğini, ırkını, dilini, dinini, tuttuğun takımı bahane ederek seni karşıma alıyorum. Oysa seni gerçekten, önyargılarımdan sıyrılarak bir insan olarak tanısam içimdeki o korkudan eser kalmayacak. İşte benim tezim bu. Ve bu tezi her zamankinden farklı olarak kurgusal bir hikayeyle anlatmak istedim. “Korkuluk” adında bir film çektim.

Evrensel bir mesaj vermenin daha iyi bir yolu olabilir mi? Bu kanalda sık sık filmlerin, dizilerin analizini yapıp satır aralarına gömülmüş mesajların peşini birlikte kovalamıyor muyuz? Yine aynı şeyi yapalım istedim. Ama derdimi tam olarak anlatan bir film bulamadığım için… küçük, kısa bir tane çekmek zorunda kaldım.

Çektim diyorum ama tabi bir ekip yardımıyla. Sağ olsun YouTube New York’daki stüdyolarının kapılarını açtı ve bu projeye destek oldu. Ben de onların yardımı ve profesyonel oyuncular ve set ekibinin de desteğiyle çekimleri gerçekleştirdim.

İlk adım olan “Sen Kimsin?” projesi Türkiye için ve Türkçe olarak gerçekleşmişti. Bu yeni proje dünyanın her yerinde yaşanan sosyal problemlere odaklanıyor. O yüzden sadece Türkçe değil, aynı zamanda İngilizce. Hayır, oyunculara çok ısrar ettim Türkçe öğrenmeleri konusunda ama onlar benim İngilizce’de çuvalladığımdan daha kötüydüler 🙂 Zaten hikayenin baş rolünde bir dedektif var. Türkçe konuştuğunu bir düşünsenize. O yüzden izlerken altyazıları açmayı unutmayın.

Gelelim ne zaman ve nasıl yayınlanacağına. Konular biraz ağır olduğu için sindire sindire gidelim diyorum. Önümüzdeki haftayı “sosyal değişim haftası” olarak belirleyelim. 45 dakikalık bu yoğun hikayeyi 6 parça halinde birlikte izleyelim. Tıpkı eskiden olduğu gibi. Ama bu kez başkalarının yaptığı bir şeyi kesip biçerek değil. Kendi yaptığımız bir şeyi. Telif yer miyim korkusu olmadan 🙂

18 Eylül 2017 Pazartesi günü yani yarın saat 17:17’de ilk bölümü yayınlayacağım. Her bölümün başında ve sonunda yine sizinle birlikte olacağım. Bir hafta boyunca bir yandan dedektifimizin hikayesini takip edip gizemini çözmeye çalışacağız, bir yandan da sosyal problemler hakkında konuşacağız. “Sosyal Değişim Haftası”nın son günü de -yani haftaya pazar günü- bu kısa filmin tamamını, kesintisiz olarak yayınlayacağım. Dileyenler ilk versiyonunu parça parça takip edebilir. Dileyenler de haftaya tamamını kesintisiz ve tek parça olarak görebilir.

Şimdiden ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola.

Sosyal Değişim Haftası
SCARECROW | Korkuluk
Gösterim Programı
16 Eylül Cumartesi – Teaser
17 Eylül Pazar – Proje tanıtımı
18 Eylül Pazartesi – 1.Bölüm
19 Eylül Salı – 2.Bölüm
20 Eylül Çarşamba – 3.Bölüm
21 Eylül Perşembe – 4.Bölüm
22 Eylül Cuma – 5.Bölüm
23 Eylül Cumartesi – 6.Bölüm
24 Eylül Pazar – Kesintisiz tam gösterim

“Yeni bir Proje: SCARECROW | Korkuluk” için 2 yanıt

Barış bey filmin full bölümünün altyazi linkini atarmisiniz filmi indirsekte altyazi indiremiyoruz o 45 dakikalik filmin altyazi dosyasini atarmısınız okulda izlemek için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir