Kategoriler
Tasarım

2018’de Zinciri Kırma

Zinciri kırma! Bu sözü ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bu kanalı takip eden çok az sayıdaki izleyicimle birlikte 2016’da başlattığımız bir takvim bu. O zamanları hatırlıyorum da buralar hep dutluktu 🙂 20000 kişi civarındaydık. Kendi hayatımda uyguladığım bu prensibi paylaşmıştım. Ayrıntılarını o videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

Benim hayatımı değiştiren, çok daha kaliteli hale getiren bu basit fikir pek çok kişide işe yaradı. Pek çok kişi tarafından uygulanmaya başlandı. O kadar güzel yorumlar, mesajlar aldım ki 2017’de daha büyük bir takvim hazırladım. Sonra da 2017’de zinciri kırma diye yeni bir video yapıp bu kez yaklaşık 350000 kişiyle paylaştım. Evet ben de gözlerime inanamıyordum ama 1 yılda kanalım işte bu kadar büyümüştü. Çünkü benim zinciri kırma takvimimin hedefi her pazar bir video yayınlamaktı. Ben de sadece bunu yaptım.

Aradan 1 yıl daha geçti ve şimdi 2018’e girmek üzereyiz. Son 1 yılda 600000’den fazla yeni kişi daha katıldı aramıza. Bir kaç gün içinde 1 milyon kişilik dev bir aileye dönüşeceğiz. O yüzden yeni gelenler için kısaca konuyu özetlemek istiyorum. Ama zaten bilenler de fazla uzaklaşmasın çünkü geçen seferlerde olduğu gibi hedef belirleme konusunda bazı önerilerim olacak. Ortak hedefimizi açıklayacağım.

Ne demek bu? Zinciri kırma. Gerçekten çok basit 3 şeyi yapmanız gerekiyor. İlk ikisini en başta yapıyorsunuz, bir seferliğine, mümkünse yeni yıl başlamadan, üçüncüsünü her gün.

Hepimizin yapmak ya da yapmamak istediği bazı şeyler var. Artık sigara içmek istemiyor olabilirsiniz. Ya da daha sağlıklı olmak için egzersiz yapmak, yürümek, koşmak istiyor olabilirsiniz. İşte ilk olarak kendinize böyle bir hedef belirliyorsunuz. Bu hedefin en önemli özelliği ölçülebilir olması. “2018’de daha çok spor yapacağım” bir hedef değil, bir temenni. Bunun yerine mesela “her gün 10000 adım atacağım” gibi bir şey belirlemeniz gerekiyor.

İkinci olarak yapmanız gereken şey bu hedefi ikiye bölmek. Evet doğru duydunuz. Aslında ilk adım belki herkesin aklına gelen ve zamanında denediği bir şeydir. Ama hedefi ikiye bölmek bu işin püf noktası. “Her gün 10000 adım atacağım” diyorsanız, bu hedefi ikiye bölün ve “her gün 5000 adım atacağım” deyin. “Ya atarım ben 10000 adımı ne olacak sanki” diye düşünmeyin. İlk gün atarsınız, ikinci gün de atarsınız ama üçüncü gün havlu atarsınız. Hayır siz yapmazsınız da bu işe başlayanların yarısı böyle yapıyor. İstatistiklere göre yeni yılda kendisine hedef koyanların yarısı daha Ocak ayı bitmeden bu işi bırakıyor. İşte benim derdim bu istatistikle. Bunu yenebilmek için enerjimizi, motivasyonumuzu çok dikkatli kullanmamız gerekiyor. Unutmayın bir çeşit maraton olacak bu zinciri kırma takvimi bizim için. Siz “yaparım!” dediğiniz şeyi kafanızda iyice ölçün, biçin ve sonra da ikiye bölün ki çok daha rahat yapabilesiniz.

Ölçülebilir bir hedef belirleyip bu hedefi ikiye böldükten sonra artık bunu her gün yapmak gerekiyor. Yaptıktan sonra da bir takvime çarpı atmak. Bu da basit gibi gözüken bir hareket ama aramızda kalsın biz böyle yaparak aslında beynimizi hackliyoruz. Tabi iyi anlamda. O yüzden programlıyoruz desek daha doğru olacak. Bu çarpılar yan yana geldikçe bir zincir oluşturmaya başlıyor. Hedef, adım adım gerçekleştikçe yeni bir çarpı. Çarpılardan oluşan bu zincir uzadıkça beyninizin de konuya yaklaşımı değişmeye başlıyor.

Düşünün bir, büyük bir motivasyonla başladığınız işi yaparken takviminize 29 tane çarpı atmışsınız. Ama 30. gün artık sıkılmaya başlıyorsunuz. Bu sıkıntılı durumlarda beyniniz ne yapar biliyor musunuz? O işi yapmamanız için envai çeşit bahaneler uydurmaya başlar. Gerçekten. Aklınıza hayalinize gelmeyecek şeyler bulur koyar önünüze. İşte tam o anda siz de onun önüne zinciri kırma takvimini koyacaksınız. 29 halka var burada. 29 bitmiş adım. 29 çarpı. O kadar emek boşa mı gidecek? İşte o çarpıları gören beyin tam o anda çarpılacak ve pes edecek. 30.’sunu da büyük bir gururla oraya koyacak ve istatistikleri yalancı çıkartacak.

Bu iş için herhangi bir takvimi kullanabilirsiniz. Ama ben bunu başlattığım ilk yıldan beri kendime ait bir takvim tasarımı kullanıyorum. 2018 için de bunu hazırladım. Ücretsiz olarak indirip, bastırıp, kullanabilirsiniz. Geçen yıl bir de poster büyüklüğünde bir takvim hazırlamıştım. Bu yıl onun tasarımını da güncelledim. SOO.COOL adresinde bulabilirsiniz. Ve bu yeni tasarımın üstüne ortak hedefimizi yazdım.

Zinciri Kırma Poster Takvim

Bir dakika bu ortak hedef de ne? Evet bir de bu kanalı izleyenlerle her yıl ortak bir hedef belirliyoruz. Çünkü yapılan araştırmalara göre beyni programlamanın bir başka yolu da bu. Bir toplulukla birlikte ortak bir hedefe doğru ilerlemek. Yaklaşık 1 milyon kişi için ortak bir hedef nasıl belirlenebilir diye düşünürken aklıma şöyle şiirsel bir fikir geldi.

Her gün yeni bir renk kat hayatına.

O yüzden bu yıl hazırladığım o büyük zinciri kırma takvimi posterinin her bir halkası farklı bir renkte. Nasıl? Çok romantik değil mi? Aslında aynı zamanda çok da mantıklı. Bize her günümüzün birbirinden farklı olduğunu hatırlatıyor. Her yeni gelen gün, eğer bakmasını bilirsek hayatımıza yeni bir renk de katabilir.

Bakmasını bilirsek! Siz nasıl bakarsınız bilmiyorum ama benim için hayattaki en güzel renkler insanlardır. İnsanlar içinde hayatıma en çok değer katanlarsa yazarlar. Özellikle de düşünürler.

O zaman 2018’de her gün hayatımıza yeni bir renk katmak için yeni bir düşünürle tanışsak nasıl olur? Düşünürün kendisiyle değil de düşüncesiyle? Onların yazdığı kitapları her gün bitirebilmek mümkün değil belki ama en azından o kitaplardan altı çizilesi satırları okusak… Söyledikleri sözleri daha önce duymuş bile olsak üzerinde bir kez daha düşünsek? Her gün yeni bir kişi. Her gün yeni bir düşünce.

365 gün 365 söz. Bunun için kendime bir düşünce günlüğü tasarladım. Bir çeşit not defteri. Ama aynı zamanda bir kitap. Çünkü her sayfasında bir söz var. Neredeyse bir kitabın özeti kadar güçlü bir söz. Bir de sayı. Zincirin kaçıncı halkasında olduğumuzu gösteriyor. Yılın kaçıncı gününde olduğumuzu. Dolayısıyla bir yandan da bir çeşit takvim ya da ajanda. Bu arada her düşünürün sadece bir sözü var ve sözlerin kime ait olduğu hemen altında yazmıyor. Bunlar bu kitap/defterin en arkasında listelenmiş durumda. Bu şekilde bir çeşit “oyunlaştırma” da yapmak istedim. Bir kaç kelimeyle ilham veren, motive eden, harekete geçiren bu sözü kim söylemiş olabilir diye düşündürtmek. Ya da söyleyene bakarak söz hakkında olumlu ya da olumsuz bir önyargı oluşmasının önüne geçmek. Sözün özüne odaklanmak.

İşte 2018’de tasarladığım bu kitap/defteri kullanmaya başlayacağım. Dilerseniz siz de buna benzer kendi defterinizi tasarlayabilirsiniz. Ya da SOO.COOL adresinden benim kitap/defterimi edinebilirsiniz.

365 Söz 365 Not Hem Kitap Hem Defter

Her gün yeni bir kitap okumamız mümkün değil belki ama hayatlarını kitap haline getirmiş bu düşünürlerin söylediği bilgece tek bir söz bile o günümüzü aydınlatan bir ışığa dönüşebilir. Bu ışığın aydınlattığı sayfalara kendi düşüncelerimizi yazabiliriz. 2018’de de zinciri kırmadan ona yeni halkalar ekleyebiliriz. Hayatımıza her gün yeni bir renk katabiliriz.

2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

“2018’de Zinciri Kırma” için 74 yanıt

Barış abi, yine kendi tasarımın olan satırlarında iki haftalık kutucuk bulunan takvime ulaşabileceğimiz bir adres var mı?

Barış abi yukaridaki yazıda bağlantıyı kaldırmışsın herhalde o küçük takvimler çok lazım bana eklermisin bi daha ben zinciri kırma takvimini siparis ettim dün elime ulaştı çok güzel iyi hoşta o küçük günlük takvim de çok işimizi görecek onuda eklermisin

“53 Pazartesi Serisi” isimli bir sürekli işe başladım. 7. Pazartesi bitti. kısmet ise bugün 8. resmimi çizeceğim bu akşam kısmet olur ise.

“watercolor bursh pen” olarak bilinen yeni aldığım sulu boya kalemleri ile (ki daha önce hiç denememiştim bu tür yeni teknik araçları) 10 yıldır kullanmadığım sulu boya tekniği ile başladım şimdilik.

ilerde başka teknikler olur mu? yoksa 53 hafta da sulu boya resim mi çizerim bilemiyorum…

instagram, facebook, twitter, tumblr, pinterest gibi sosyal ağlardan bu işleri paylaşıyorum ama şimdilik en hızlı yüklemelerim; instagram üzerinden gerçekleşiyor. (tabi kuruma süresinden ve iş yoğunluğundan dolayı, hemen bitse bile yüklemesi bir süre sonra oluyor)

zamanınız olur da incelerseniz çok mutlu olurum 🙂 sevgiler, saygılar, hürmetler

Merhaba Barış Özcan,
Öncelikle yaptığın videolar için minnettarım. Yaşım 16 ve geleceğimle ilgili hedeflerim var bu yolda gitmek için önümde çok engel var ki senin sayende tek tek bunları aşıyorum. Merak ettiğim bir konu var ve senden başka cevap alabileceğim birisini bulamadım. “Dopamin Reseptörleri” konu. Nedir bu dopamin reseptörü? Zinciri Kırma hedefimiz de dopamin reseptörü sağlar mı?

Sağlar eğer dopamin reseptörleri ve kişisel gelişim(her konuda) hakkında bilgi almak istiyorsan uzun soluklu bi yazı kaynağım var bende 16 yaşınayım.

Her videonuzda yepyeni şeyler öğrenmekte ve öğrenme isteğim canlanmakta, zinciri kırma taktiğini “Barış Özcan Videoları”nı baştan sona bitirmek üzere de kullanacağım. :)))

Barış abi 365 söz 365 not defteri kitabı için satın almak yerine daha kolay bir şey yapsak mesela sitende her gün o günün sayfasının sözünü paylaşsan ve her gün biz senin sayfana girsek hem sen sitene girdiğimiz için reklamdan kazanç sağlarsın hem biz direkt para vermemiş ve telefondan, bilgisayardan kolayca ulaşabilmiş oluruz ayrıca sitene üye olup her gün o sayfaya, söze baktığımızda bir zincirimiz oluşsa ve üye olduğumuz senin sitende kendi zincir halkamız gözükse de güzel olabilir.

Aslında her gün hatırlatma ve yanlız olmadığımızın kaybolmaması için bencede çok güzel bir fikir👍

Onur çiftçi adlı arkadaşa katılıyorum Aslında her gün hatırlatma ve yanlız olmadığımızın kaybolmaması için bencede çok güzel bir fikir👍

Abi keşke defteeini alacak param olsaydı
Seninle tanişmak ta isterdim olsun ama videolarını izleyerek her zaman sana destek olacam

Merhaba. Başarılarınızın devamını dilerim. Sizinle nereden iletişime geçeceğimi bilemedim ve buraya yazmayı tercih ettim. Ben 4 yıldır derealizasyon-depersonalizasyon hastasıyım. Bu bir psikolojik problem. Kesin bir tedavisi yok. Psikiyatriler ve psikologlar tarafından yapılan araştırmalarda neredeyse hiç yer almıyor. Araştırmayı bırakın çoğu psikiyatri ve psikoloğa bu adı söylediğimizde bize sen ne diyorsun? gibi bir bakış atıyorlar. Bunun hakkında bir video çekerseniz, belki insanların dikkatini çekmeyi başarabiliriz. Belki de bizim için bir umut ışığı görülebilir. Teşekkür ederim.

Yaptığınız işi çok beğeniyorum. Lakin sizden birşey isteyeceğim keşke videolarda kullandığınız müzikleri açıklama kısmında bulundursanız. Gerçekten çok beğeniyoruz, ama bulamıyoruz 🙂

Son video’nun müziği neydi?

Merhabalar
Bizlere kattığınız farkındalıktan dolayı sizlere çok teşekkür ederiz.365 gün defter ürününü yakın bir zamanda kitap/kırtasiyelerde satışa sunmayı düşünüyor musunuz? Yoksa sadece internet üzerinden mi bir satış rotası izleyecekseniz?

Çok teşekkürler bilgileriniz için.Buraya yazmak istedim zincir ķırmama hedefim sabah erken kalkmak ve spor yapmak olacak.

Eğer bu yorum kısmını da okudu iseniz mail olarak bir destek yada ne bileyim hedefim için küçük bir peşinen alınmış tebrik cümlesi beni çok motive eder 🙂

Takvimi başarılı buldum. Ayrıca aklıma gelen güzel bir fikir var takvim ile ilgili sizinle paylaşmak isterim.

Hedeflerimin imkansız olarak görünmesi şimdi pes ettim demeden önce “gelecekteki ben”in “simdiki ben”e nekadar cok pişmanlıkla bakacağının rivayetleri kafamda dolanırken, siz sayın idolüm barış özcan. Pişmanlıkları yaşamamam için verdiğiniz ilhamdan dolayı çokça Teşekkür ederim.

Öncelikle bizi teşvik edip hayallerimize amaçlarımıza yön verdiğin için sonsuz minettarım.Hazırladığınız takvim gerçekten hoş fakat renkli takvimin indirme linkini koymamaşsınız rica etsem tasarımınızı paylasirsaniz durumu olmayanlarda yararlanabilir bu takvimden.Teşekkürler

Merhaba. Iki gündür düşünüyorum. Bu zinciri kırma taktiğini nerede uygularım diye. Aklıma gelene bak. Geçen sene en çok canımı sıkan olay neydi, yediğim trafik cezalari. Ehh güzel. Cezayı ikiye bölüyorum olmuyor. Hızı ikiye bölüyorum olmuyor. Kendimi ikiye bölmeden neyi ikiye bölmem gerekiyor. Bi yardım lütfen.

KURALLA UYMAYI DENEYİN;)
DİYETİSYEN OLARAK BU METODU DİYETE UYARLAMAYA ÇALIŞIYORUM DEDİĞİNİZ GİBİ OLMUYOR. KİLOYU 2 YE BÖLÜYORUM OLMUYOR , KALORİYİ 2YE BÖLÜYORUM OLMUYOR:)

şU YAPILABİLİR:
uymadığınız trafik kurallarını belirleyin.
4 tane mi? bunlardan 2sini ‘ceza yiyecek olsanız da olmasanız da’ hiç çiğnemeyin.
gönül ister ki bütün kurallara uyun ama en azından 2 tanesine sıkı sıkıya uyun.
1 ayda 8 veya 4 kilo vericem diye nasıl bir hedef olamazsa ( bu hedef davranış değil sonuçtur) trAFİK CEZASI YEMİCEM DİYE DE hedef olmaz (bence).
Eger trafik cezası birilerinin hedefinde olacaksa bu trafik polislerinin olmalı. Bir çizelge yapsınlar bu cumartesi kimseye ceza yazmicam desinler ve eve gidip o güne bir çarpı atsınlar:)

bu metod kendimizde yeni davranış ve alışkanlıklar geliştirmek için kullanılabilir.

Haziran da yks ve tyt var ben hala düzenli olarak başlayamadım. Yarın düzenli olarak baslayacagım ve o sınavdan alabileceğim en yüksek notu almak için çaba göstereceğim.

Merhaba Barış abi. Yine muhteşem bir video. Abi öyle güzel bir müzik koymuşsun ki, beni daha da ruhlandırıyor. Barış abi müziğin kaynağı nedir? Teşekkürler.

Selamlar, Barış ağabey video içerisinde kullandığın yarı çığlar atar gibi olan müziği/şarkıyı ya da her neyse kulağa hoş gelen şeyi çok beğenmedim. O sesi/şarkıyı nereden ve nasıl bulabilirim? Senin açıklamış olduğun yazılı metin içerisinde bulamadım 🙁
Bu arada yaklaşık iki, ikibuçuk senedir takip ediyorum seni, ilk defa yorum yazma fırsatı buldum. Gerçekten emeklerini takdir ettiğim ve videoda gördüğüm kadarıyla örnek almaya çalıştığım bir karakterin var, hep daha iyiye gidersin umarım çünkü biz takiplerin de seninle birlikte kendimizi geliştirmeye hazırız 🙂

hocam bir ay kadar önce sizden yeni bir takvim isteği için mail atmıstım yanıt gelmeyince kendimce bir takvim yapmıstım.
Videoda bir kaç takvim var sitemde demişsiniz adma yalnızca 1 takvim ve 1 poster var.

Esselamünaleyküm, abi gün gün olan zinciri kırma takvimi vermişsin teşekkür ederim ama videoda haftalık bir takvim var elinde burada bulamadım onu paylaşma imkanın var mı 2018 için?

Video sonundaki muzigi azimsanmayacak bir kitle merak ediyor, istiyor. Lutfen soyleyin, kaynak sunun baris bey.

365 söz 365 not hem kitap hem defter tasarımında sitenizde defterin kapağına ilişkin bir görsel olmadığından alıp almamakta tereddüt içinde kaldım ama fikir süper. Kapak görselini de koyarsanız sevinirim.

İyi Günler Baris Bey…
365 gün ajandasini almak istiyorum.Formu doldurdum.Mail adresime hiç bir bildirim mesajı gelmedi.Emin olamadım. O yüzden eft yapmadım.Zaten giriş yapayim dedim mail adresi kayıtlı değil yazdı.Yardinci olurmusunuz

Bende sinifimdaki öğrencilerime rehberlik saatinde yılbaşı hediyesi olarak “zinciri kirman takvimini dağıttım . Hatta foto bile çekildik ama size fotoyu atabilecigim bir adres bulamadım. Haftaya hepsi hedeflerini yazıp tekrar foti cekilicez. Umarım hayatlarına bir katkı sağlarız.

Selamlar Barış Abi.
Videolarını Baküden de severek izliyoruz. Daha nice milyonlar dilerim.
Ya Abi, kaç gündür milyonlarca da adam geberdik ya, bize videodakı şu şarkının ismini soylermisin?

Seni ailecek izliyor ve çok seviyoruz Barış Abi. Zinciri kırma projesinde de ailecek zincirlerimizi kırmamayı hedefledik.Bizlere farklı ufuklardan bakmayı öğrettiğin için çok teşekkür ediyorum.

Bu yaptığınız şey çok kutsal bir şey. İnsanları bilgilendirmek için böylesi bir çaba harcamanızı böylesi motive etmenizi yürekten destekliyorum. Amacınız doğrultusunda hiç bozmadan, bozulmadan ilerlemenizi takdir ediyorum ve sizi çok seviyorum 🙂

Merhaba ,
Kanaliniza yaklasik 2.5 ay önce abone oldum ve paylastiginiz bilgler hakikaten dediginiz gibi beynimizi motive edecek guzel bi program iyi bir yontem tebrikler .
Sitede 75 veya 100 tl uzeri alisveris yapildigi taktirde kargo ucretsiz yazili bu secenekte yurt disi dahil mi
Tesekkurler .

Siparişim hakkında bilgi alamıyorum kargoya verildi mi geliyor mu bunun gibi haberleri bana göndermedi soo cool daki çalışanlar. Mesaj kısmı çevrimdışı diyor oraya da kaç tane mesaj attım cevap veren olmadı. Ocak başladı takvimim günden güne eriyor. Baskılar Yurtdışında mi yapılıyor yoksa yurtiçinden mi? Barış abi?

Barış Bey son videosunda çok fazla yoğunluk olduğunu belirtmiştir. O yüzden olabilir.

Seneye başka bir firmaya yaptır Barış Abi kafan ağrımaz ve müşterileriler mutlu olur.

Bir hafta önce soocool.comdan verdiğim poster siparişim hala kargoya verilmedi . Amacınız insanları bir şeylere teşvik etmek mi yoksa bunlar sadece ticari kaygılar mı ?

Abi sana destek olayım fakat anlaştığın yer aşırı kötü takvimi 28.12.2017 günü satın aldım bugün 04.01.2018 hala kargoya verilmedi elime ulaşmadı ve hala mesajlarıma geri dönmüyorlar olan 26 Tl me oldu.

Abi takvim siparişimle alakalı takip numarası yada arayabileceğim bir yer varmı 1 hafta oldu

Barış ağabey, videoda ara sıra görünen zincirin iki ucundan çekiştiren kızın videosu bir belgesel, film yada müzik klibi mi, nasıl ulaşabiliriz?

Mail de atmıştım lafı açılmışken burdan da yazayım 365gün not defteri ni kişiye özel bir hediyeye dönüştürme şansımız olsa ???en azından emeğe daha çok saygı 😁şansımız olurdu

Barış Bey birşey sormak istiyorum akşam saat kaçta yatıp sabah saat kaçta kalkıyosunuz erken kalkma programı uygulamak istiyorum sizden fikir almak istedim teşekkür ederim herşey için.

20 gün oldu siparişi vereli ürünlerim Nerede? Ya gönderin ya da 55 tl mi iade edin! Ne bir cevap yazan var ne bir kargomun Nerede olduğunu belirten sayfa var hicbirsey yok! Paramı bildiğiniz iç ettiniz mal elime geçmedi! Sakın Soo cool dan alışveriş yapmayın satın aldığınız ürünü göndermiyorlar.

Ürün elime ulaştı kargoyla bi sıkıntıları olmuş 3 hafta gecikmeli de olsa gönderdiler. Takvimimin 18 günü boş kaldı.. yapacak bir şey yok Seneye inşallah bu hatayı tekrar yapmazlar.

” Tek istedigim bunun gibi bir sey,Farkli bir motivasyon ” isimli video yu isyerimdeyken sayisini hatirlayamacagim kadar dinledim…

Ve aklima o videonun sonundaki repligi mevcut telefonuma ALARM sesi olarak yaptim her sabah o motivasyon sesiyle kalkiyorum…

2019 da dair zinciri kırma taktiğini çok faydalı buldum kendimiz ajandadan kendi sevdiğimiz yazarların sözlerini yazsak ise yarar mı (bu arada 2 milyon dan sonraki kismindayim )erken abone olamadım ama hiç geç değilmiş en yararlı bölüme denk gelmisim teşekürler ilgiyle takibe devam👍

Barış abi merhaba youtube videomun açıklama kısmına otomatik abonelik için oluşturduğum kısaltılmış bir link koydum daha sonra youtube bunun community guidelines ihlali olduğunu söyleyerek linkleri gizledi ve bunu uyarı olduğunu söyledi. Linke tıklayınca sonuç olarak benim kanalıma götürüyor ancak kanala gitmeden önce 1 kaç saniye boyunca adres çubuğund linki kısalttığım webistesinin url si beliriyor. Bu neden ihlal olarak görülüyor acaba?

merhaba Barış ÖZCAN beyefendi zinciri kırma ve astrolojik takvimin 2021 tarihlisi ne zaman çıkar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir