Kategoriler
Müzik

Çalışırken müzik dinlenir mi?

Çalışırken müzik dinlenir mi? Müzik sizin veriminizi mi arttırır yoksa konsantrasyonunuzu mu düşürür? Müziği çok seven birisi olarak inanın size olumlu bir cevap vermek isterdim. Ama 2016 yılı itibariyle bu soruya verilebilecek olumlu ya da olumsuz kısa ve net bir cevap yok. Hangi durumlarda ne tür müzik dinlenebileceği konusundaysa pek çok öneri var. Gelin şimdi bunlara bir kulak verelim.

Her karmaşık problemin en azından bir tane açık ve basit bir cevabı vardır ve bu cevap genellikle yanlıştır. O yüzden size doğru cevaplar verebilmek için bazı sorular soracağım.

Yeni bir şeyler öğrenmeye mi çalışıyorsunuz? O halde müziği kapatın. Beyniniz sürekli analizler yapıp yeni öğrendiği kavramları hatırlamaya ve daha önceki bilgilerle kıyaslamaya çalışırken bir de kulaktan gelen müzik verilerini çözümlemeye çalışırsa ona öncelik vermeye başlayabilir. Daha önceki bir videomda “Aynı anda kaç işe birden odaklanabilirsiniz?” diye sormuştum ya. İşte bu tam da onunla ilgili bir konu.

Öğrencisiniz ve ders mi çalışıyorsunuz? O halde müziği kapatın. Sonuçta siz de yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. Bu konuda şöyle bir araştırma var. Ders çalışan öğrencileri gruplara ayırıp kontrollü deney yapmışlar. Bir grup sessiz bir ortamda çalışırken, bir gruba çalışırken sevdikleri müziği, başka bir gruba da sevmedikleri müziği dinletmişler. Bir gruba da en büyük işkenceyi yapmışlar. Çalışırken yanlarında birisi sürekli onlara konuşmuş. Sonuçta ne olmuş biliyor musunuz? Sessiz ortamda çalışanlar daha başarılı olmuş. Daha da ilginci diğer grupların hepsi de birbirine benzer ölçüde başarısız olmuşlar. Yani yeni bir şey öğrenmeye çalışırken sevdiğiniz ya da sevmediğiniz müzik hiç fark etmiyor. Sessizlik daha iyi. Ama bunun bir istisnası olabilir.

Çalıştığınız yer gürültülü mü? O halde müziği açın. Ama mümkünse sözlü olmayan yani enstrümantal bir müzik. Gürültülü ortamlarda etraftan karmakarışık sesler gelir. İşte beyniniz onları ayrı ayrı işlemeye çalışırken enerji harcar. Halbuki o enerji size konsantrasyon için gerekli. Gürültünün bir yan etkisi daha var. Stres hormonu olan kortizol salgılamanıza sebep olur. Dopamin seviyenizi düşürür. Bu hormon değişiklikleri de prefrontal korteksinizi olumsuz etkiler. Böyle bir durumda sakinleştirici bir müzik dinlemek çalışmanıza olumlu yönde katkı sağlayabilir.

Tekrarlayan türde bir iş üzerinde mi çalışıyorsunuz? O halde müziği açın. Tekrarlayan türde bir iş deyince illa fabrikada üretim tezgahında bütün gün aynı işi yapmaktan bahsetmiyorum. Yeni bir şey öğrenmediğiniz, zaten bildiğiniz bir konu üzerinde yaptığınız çalışmalardan söz ediyorum. Bu gibi durumlarda müzik sizin performansınızı arttırabilir. Diyelim ki cerrahsınız. Takın kulaklıkları kulağınıza. Alın elinize neşteri. Açın şöyle güzel bir müzik… Gerçekten. Yapılan bir araştırmaya göre müzik, cerrahların bile performansını arttırıyormuş. Cerrahlara küçük bir hatırlatma, içeride kulaklık unutmazsak iyi olur.

Araba mı kullanıyorsunuz? O halde müziği açın ama sözlü bir müzik açtıysanız siz de şarkıya eşlik etmeye kalkmayın. Çünkü yine yapılan başka bir araştırmaya göre araba içinde şarkı söylemek sürücünün tepkilerini zayıflatıyormuş.

Çalışırken yeni bir müzik mi dinliyorsunuz? Dinlemeyin. Zaten müzisyene de ayıp olur. İçinde sürpriz ve yenilik faktörü barındıran her türlü aktivite beyninizin ilgisini çeker. Dopamin hormonu salgılamasına sebep olur. Bu da size bir dereceye kadar keyif verir. Ama sonrasında keyif verdiği için beyniniz onunla daha çok ilgilenmeye başlar. Bu da çalışma için gerekli konsantrasyonunuzu bozar.

Peki ne zaman müzik dinleyelim? Çalışmadan hemen önce. Doğru seçilmiş bir müzik ruh halinizi değiştirir. Mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar. Sizi yapacağınız çalışmaya hazırlar. Hatta bazı şirketlerin çalışanlarına mesaiden önce şarkı söylettiği de bilinir. Her ne kadar ben çok severek dinlesem ve pek çok uzman tarafından tavsiye edilse de sadece klasik müzik, Beethoven, Mozart değil, müziğin her türü bu etkiyi verebilir. Çalışmaya başlamadan, bir işe girişmeden önce kendinize iyi bir motivasyon müziği seçin. İşe yarar. İnanmıyorsanız hemen deneyin. Şunu dinleyin!

—–

Eminim sizlerin de bu konuda söyleyecek çok sözü, çalışma öncesinde dinlemek için önereceği çok şarkısı vardır. Hadi yorum yapın, paylaşın ve sonra hep birlikte dinleyelim.

“Çalışırken müzik dinlenir mi?” için 11 yanıt

https://coffitivity.com/
Bu sitenin içeriğine ve mantığına da bakar mısınız? Araştırmalara göre kütüphane gibi sessiz ortam yerine cafe gürültüsünün daha etkili olduğunu söylüyorlar. Bu tarz ortamların gürültüsünü yaratarak bunun etkisini göstermek üzerine kurulmuş bir site. Araştırmalar sonucunda bu kanıya vardıklarını söylüyorlar. 3-4 yıl önce okumuştum bununla ilgili yazıyı, şuan içeriğini tam hatırlayamıyorum ama site buydu.
Edit: http://www.jstor.org/stable/10.1086/665048 araştırmanın metni buradaymış.

Peki kitap okurken müzik dinlemek kitabı anlamamızı kolaylaştırır mı yoksa zorlaştırır mı?

Kişiye göre değişir bence. Gürültülü remix tarzı müzikler dinlerken anlayabiliyorum. Klasik konçerto ise dinlenirken aksine bunları dinlerken anlamıyorum. Kişisel bir durum olmalı müzik dinlemek yada dinlememek veya türü.

Ben ders çalışırken kendi zevkime ve ruh halime göre ukte yağmur sesi pop gibi şarkılar dinliyorum ve bu ortaokulun başından beri bende olan bir alışkanlık daha iyi anlıyorum sürekli şarkı açıyorum

Kullandığınız kaynakları nereye yazdığınızı bulamadım , yardımcı olabilir misiniz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir