Kategoriler
Canlı Yayın Uzay

İlk Kara Delik Fotoğrafı – Basın Toplantısı Canlı Yayını

10 Nisan 2019’da TSİ 16.00’da “Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi”nde çalışan astronomlar 2017’den beri kara deliklerle ilgili sürdürdükleri çalışmanın “çığır açıcı sonuçlarını” açıkladılar. Yapılan canlı yayının video kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Bilim insanları “Event Horizon Teleskobu”yla M87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başardılar. Görselin ortasındaki kara delik güneşimizin kütlesinin 6.5 milyar katı bir kütleye sahip.

“İlk Kara Delik Fotoğrafı – Basın Toplantısı Canlı Yayını” için 9 yanıt

Einstein’ın teoremi bu fotoğrafla tasdiklenmiş ve doğrulanmış oldu. Bu durum Einsten’ın teoremini kanun haline getirir mi?

Barış abi merhaba. Bugünkü içeriğin için önce teşekkür ederim. Bilim insanlarının da bahsettiği solucan deliği üzere kurgusu hazırlanmış Alman yapımı Dark dizisi ile ilgili görüşlerini merak ediyorum. Paylaşabilirsen çok sevinirim.

Sevgili Baris ağabey, çok teşekkürler bizimle bu tarihi ani paylaştığın için. Bir şeyi merak ettim; karadeliğin etrafında ışık gorulmekte, eğer bu fotoğraf bu açıdan değil de, alt taraftan veya üst taraftan çekilseydi, yine bu şekilde karadelik görülür muydü? Yani etrafındaki ışıklardan ötürü karadeliği net bir şekilde gorebilecek miydik? Yani o ışıklar sadece dikey olarak mı hareket ediyor yoksa tamamen etrafı ışıklarla çevrili mi? Eger öyleyse, ışıkların arasindan nasıl karadeligi gorebildik? 🙂

Karadelik ışık hızında ve saat yönünde döndüğüne göre. bizim galaksimizdede karadelik olduğu söyleniyor. Uzayda boşluktayız sonuçta. Yörüngemizdeki gezenenlerin güneş sisteminin dönmesini sağlayan MERKEZİ GÜÇ karadeliğin hızla dönmesi olabilirmi. Boşluktaki bişey nasıl dönebilirdi yoksa.

Aradan 1 hafta bile geçmeden yeni bir gelişme daha olmuş: **Donmayan Su**.
Bildiğimiz tüm canlılar için Su ve vücut sıcaklığının önemli malum. Bu açıdan düşününce, sessiz sedasız, çığır açıcı bir başka buluş daha yapılmış olabilir..

Barış Abi videolarnı hazırlarken kullandığın materyallerin görüntülerin yüksek çözünürlükte olduğunu görüyoruz fakat ben sesi merak ediyorum. Kullandığın tüm ses içeriklerinde de 1411 kbps wav kalitesini arıyor musun? En merak ettiğim şey ise Adobe Premier Pro dışında After Effect CC yada Photoshop eğitim videoları çekmeyi düşünüyormusun? Abicim Sayende Premier Pro’da gayet güzel içerik üretiyorum ve hazırlayabiliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir