Kategoriler
Felsefe

Aynı anda kaç işe birden odaklanabilirsiniz? Konsantrasyonun önemi

Aynı anda kaç işi birden odaklanabilirsiniz? İki, üç, beş, yedi? Ne kadar çok iş yapabilirseniz o kadar yetenekli olduğunuzu sanıyorsunuz değil mi? Ama asıl yetenek bu sayıyı bire indirmeyi başarabilmek.

Şu anda beni izlerken aynı anda başka bir şey yapıyor musunuz? Cevabınız “evet”se sizinle bir oyun oynayacağız. Eğer 5 dakika boyunca başka hiç bir şeyle ilgilenmeden tüm konsantrasyonunuzla bu videoyu izlemeyi başarırsanız, yani bu süre boyunca sadece bir iş yaparsanız size bütün yeteneklerin temelini vaat ediyorum. 5 dakika boyunca başka bir şeyle ilgilenmek yok. Gözüm üstünüzde, ona göre…

Şu anda tam beyninize bakıyorum. Bakıyorum da çok meşgul. Aynı anda 40 tilki dolaşıyor, hiçbirinin kuyruğu birbirine değmiyor. Bunun bilgisayar dünyasındaki karşılığı ne biliyor musunuz? “Multitasking” yani aynı anda birden çok şeyi yapmak. Bilgisayarlar bu işi çok güzel başarıyor. Hatta cebimizdeki minik bilgisayarlar -cep telefonları- İsviçre çakısı gibi ve sizi de öyle olmaya zorluyor.

Ben de aynı anda pek çok şey yaparım demeyin. Çünkü sizin beyniniz bir bilgisayar değil. Ayrıca aynı anda birden çok şeyi yapabildiğini iddia etmek yani “multitasking yeteneği” insanlar için bir illüzyon. Bunu ben değil MIT’de nörobilim alanında çalışan profesör Earl Miller söylüyor. “İnsanlar aynı anda birden çok şeyi yapmaya çalıştıklarında aslında bunu yapamazlar. Onun yerine bir işten diğerine geçmeye başlarlar. Bu hızlı geçişlerin de bir bedeli vardır.” diyor profesör.

YT.00_03_18_00.Still097

Yani bizler topları havada tutup onları sürekli çevirmeye çalışan bir jonglörden çok tabak çeviren bir hokkabaza benziyoruz. Bir işten diğerine deli gibi koşturup duruyoruz. Önümüzde tek bir tabak olmadığı için konsantrasyonumuz da sürekli bozuluyor. Oturayım da biraz çalışayım bari. Dur bakayım yeni email mi gelmiş? Yok ya “Game of Thrones”un yeni bölümü çıkmış, açayım da bir yandan onu izleyeyim. Instagram için fotoğrafını da çekip paylaşayım. Whatsup’tan mesaj geldi! Kaç dakikadır snapchat kullanmadım, nasıl bir snap atsam? Ay koyduğum fotoğrafı kaç kişi beğendi acaba? Aaa ben çalışmak için oturmuştum da ne üstünde çalışıyordum ya?

Aynı anda bir sürü tabak çevirirsen “Diğer tabaklar dönmeye devam ediyor mu? Hangisi önce düşüp kırılacak?” diye düşünmekten asıl işine nasıl konsantre olacaksın?

Aynı anda birden çok şeyi yapma çabası basit bir problem olarak görünebilir. Ama Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bunun da ötesinde sonuçları var. IQ’nuzu düşürebilir. Bu araştırmaya göre mesela bir toplantı esnasında cep telefonuyla mesajlaşan birinin o andaki IQ’su 8 yaşındaki bir çocuğun seviyesine kadar gerileyebiliyor.

monotask-multitask

Birden çok iş yaparken hiç birini tam olarak yapamadığın için sürekli meşgul gözüküp aslında hiç bir şey yapamıyorsun. Oysa her seferinde tek bir işe odaklansan, öyle ya da böyle o işi bitirirsin ve bir işi bitirmenin mutluluğunu yaşarsın.

Şunu kabul edelim. Bizler sınırları olan zayıf yaratıklarız. Vaktimizin de beynimizin de sınırları var. İki saniyede bir değişen şu resme bakarken pek çoğumuzun beyni aynı görseli gördüğünü zannediyor. Hiç bir değişiklik fark etmiyor. Ya da bir kağıda önce yazı yazıp sonra rakamları dizebiliyor ama bu iki işi aynı anda yapmaya çalışınca hem işin toplam süresi uzuyor hem de hatalar artıyor.

“The Myth of Multitasking” kitabının yazarı Dave Crenshaw bunu bir maliyet olarak görüyor, sürekli odak değiştirmenin maliyeti. Bize pahalıya patlıyor. Oysa sınırlarımızı kabullenmeliyiz. Günde 24 saat var. Haftada 7 gün.

Evet, beyinlerimiz her zamankinden daha meşgul. Sürekli bir bilgi bombardımanı altındayız. Üstelik her zamankinden daha çok şey yapmak zorundayız. Ama sırayla. Tek tek. Konsantre olmalıyız. Beyinlerimizi bu dijital bölünmüşlükten kurtarmalıyız. Bazı şeylere “hayır” demeyi bilmeliyiz. Lazer gibi odaklanabilmeliyiz.

5 dakikadır burada mısınız? Başka hiç bir şeyle ilgilenmedik değil mi? O zaman başardınız, tebrikler.

“Başarılı bir savaşçı aslında ortalama bir adamdır.” diyor Bruce Lee. “Sadece lazer gibi odaklanabilme gücüne sahiptir” diye ekliyor. “Konsantrasyon, bütün üstün yeteneklerin temelidir.” Eğer konsantrasyon yeteneğine sahip olmayı başarırsanız, diğer yetenekleri kazanmak çok daha kolay olacaktır. Bir işi yaparken diğer her şeyi unutun. Daha önce bahsettiğim “tek mi çift mi yöntemi”nde olduğu gibi. Odaklanın. O işi yapmaya, iyi yapmaya odaklanın. İşin sonucu o kadar önemli değil. Başarmak ya da başarmamak. Başkalarının ne diyeceği. Bunları bir kenara bırakın ve sadece odaklanın ki “hayatınızın fotoğrafı” net çıksın.

“Aynı anda kaç işe birden odaklanabilirsiniz? Konsantrasyonun önemi” için 8 yanıt

Çok güzel bir video daha olmuş, tebrikler.

Bir işe odaklanmak gerçekten çok önemli, bununla birlikte odaklanma süresi ve proje yönetimi olarak ele alsak acaba neler düşünülebilir? Yani hayatımızın içinde odaklanılması gereken birçok konu olabilir ve bu konuları farklı zamanlarda odaklanarak sırayla yapmak aslında daha tümleyici bir bakış açısı olabilir.

Bazı projeler için dikey zincirler, bazıları için yatay zincirler oluştururken; bir yandan da hayatın rutin işlerini organize etmeliyiz. Sonuçta olay yine en temel noktaya, zaman yönetimine geliyor. Her şeyi yapacağım, çok şey yapacağım derken hiçbir şey yapamadığımızı anladığımızda, aslında azın çoktan fazla olduğunu anlarız.

Anlarız anlamasına ama bunu kendimiz bulduğumuzda büyük ihtimalle zamanımızın çoğunu tüketmiş oluruz. İşte bu nedenle, bizleri hayata uyandıran çalar saatler lazım. Güne erken kalktığımız zaman verimli olduğumuz gibi, hayata da erken kalkmalıyız, erkenden uyanmalıyız.

İşin en değerli kısmıysa bunu zamanda yolculuk yaparcasına çoook öncelerden önümüze birilerinin koyması ve bizi uyandırmasıdır. Videolarınızı izleyen hepimiz aslında hayata erken uyanmak için saatlerimizi kurmuş oluyoruz.

Teşekkürler.

hocam şuan ikinci kez izlerken size bu mesajı yazıyorum 🙂 ben bu zincir tablosunun pdf yada world belgesi şeklinde verseydiniz keşke 🙂

Bu durumu yaşıyorum.Merak ettim.Bu video çıktı karşıma.Sanatla ilgileniyorum.çini,tezhip,karakalem,yağlı boya,dikiş,nakış,örgü.Uzun zamandır ürün çıkaramadım.Kafam karıştı.Hangisini yapsam.Bir yandan okumak istediğim kitaplar dolapta bekliyor.işte anladım ki insanın ömrü başarmak istedikleri için çok kısa.

Şimdi sınavlarda neden düşük aldığımı anladım.Çünkü ben bir yandan ders çalışırken daha o dersi bitirmeden yemek yiyor, kulağıma müzik takıyor veya bacaklarımı sallıyorum.OYSA Odaklansaydım belkide karnem de 2 yerine 5 de yazabilirdi.
Gerçekten zihnim açıldı.Bir daha asla böyle bir hata yapmıycam.Ben okulda kalemle deftere bir şeyler yazarken aynı zamanda kitap okuyor ve bir yandan da hocayı dinlemeye çalışıyordum.Ama aklım bambaşka yerlerdeydi.Teşekkür ederim Barış Öğretmenim.Sen artık benim öğretmenimsin şuanda başlıyorum kanalını izlemeye

Deftere yazarken gozleriniz Defterde olmus oluyor. Bu durumda nasil ayni anda gozlerinizle kitabi da gorebildiniz okuyarak. Bide Derste bildigimiz kitap mi okudunuz.

aylardır kafayı yiyorum yapacaklarım arasında okunacak bir sürü kitap var mesleki okumalarımı yüksek lisans derslerim bir yandan dil öğrenme çabalarım bir yandan Türk dünya islam tarihi okumalarım faydalı blog video ins. Kısaca geliştirmem diye kendimi ondan oraya ziplamalarim O an okuduğum derste bilmedigim bir kişiyi araştırıyorum tam da dediğiniz gibi ne ararken ben niye ne ara buraya geldim derken buluyorum kendimi sonuç ne elindekini tam vakıf olabiliyorum ne de yazdığım planlarımı devreye koyabiliyorum darmaduman olmuş zihinle masadan kalkıp zamanımın içine ediyorum .surekli kendime nerede hata yapıyorum neden olmuyor o kadar şeyle uğraşıyorum ama hiçbiri tam olmuyor anlam veremiyorum. Tam da sıkıntıma binaen bu faydalı çalışma çıktı Allah a şükrettim size de kocaman teşekkür❤🌿

Nizamül- mülk siyasetname adlı kitabında aynı kişiye iki iş verirseniz ikiside yarım olur, bitiremez. Aynı işi iki kişiye verirseniz, o işte yarım olur. İkisi de istekli çalışmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir