Kategoriler
Teknoloji Uzay

CANLI YAYIN – Mars Helikopteri’nin ilk uçuşu

Mars Ingenuity helikopterinde geçen hafta yapılması duyurulan ilk uçuşundan iki gün önce önemli bir problem tespit edildi. Yer denemelerinde motorların uçuş hızına geçiş aşamasında gerçekleşen zamanlamayla ilgili bu problem için iki ayrı olası çözüm senaryosu hazırlandı. Bunlardan iyi olan senaryoda bile uçuş aşamasına geçiş %85 oranında başarılı oluyordu. Ancak en azından %15’lik başarısızlık ihtimalinde helikoptere bir zarar gelmediği için yeniden deneme ihtimali kalıyordu. İşte bu yeni senaryoya uygun kod güncellemesi Mars’taki araca gönderildi -bir çeşit firmware update yapıldı- ve yer testlerinde tam hıza erişildi. 

Dünya atmosferinin %1’i yoğunluğundaki Mars’ta 1.8 kglık oldukça hafif bir helikopterin bile havalanabilmesi için pervanelerinin dakikada 2500 turdan daha hızlı dönmesi gerekiyor. Ayrıca bu uçuş için beklerken son derece soğuk geçen Mars gecelerinde elektronik tertibatını donmaktan korumak için kendi enerjisini de yönetmesi ve belli bir seviyede tutması gerekiyor. 

İşte tüm bu zorluklarla bugüne kadar gelindi. Belirsizlikler ve bir kaç erteleme sonrasında, bugün 19 Nisan 2021 itibariyle uçuş denemesi gerçekleştirildi. NASA’nın diğer görevlerine kıyasla çok daha küçük bir ekip milyonlarca kilometre uzakta gerçekleşen denemenin sonuçlarını beklemeye başladı. Gelen ilk bilgiler otonom olarak gerçekleşen uçuşa ait konfirmasyon verileriydi. Bu ham veriler işlenerek ilk uçuşun tüm aşamalarının başarıyla gerçekleştiği doğrulandı. Kısa bir süre sonra da helikopterin üzerinde bulunan iki kameradan aşağıya bakan kameranın gönderdiği düşük çözünürlüklü ilk fotoğraf ulaştı. Bu fotoğrafta helikopterin Mars yüzeyine düşen gölgesi görünüyor. Helikopter 39 saniye süren uçuşunda yüzeyden 3 metre yüksekte bu fotoğrafı çekmiş. 

“CANLI YAYIN – Mars Helikopteri’nin ilk uçuşu” için bir yanıt

muhteşem bir şey!!!!!! hep bu anı bekledim. Ancak neredeyse canlı yayını kaçırıyordum. çünkü ben bu uçuşu 23 nisan a bekliyordum. neyse ki hatırlatıcıyı açmıştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir