Kategoriler
Teknoloji Uzay

CANLI YAYIN – Mars Helikopteri’nin ilk uçuşu

Mars Ingenuity helikopterinde geçen hafta yapılması duyurulan ilk uçuşundan iki gün önce önemli bir problem tespit edildi. Yer denemelerinde motorların uçuş hızına geçiş aşamasında gerçekleşen zamanlamayla ilgili bu problem için iki ayrı olası çözüm senaryosu hazırlandı. Bunlardan iyi olan senaryoda bile uçuş aşamasına geçiş %85 oranında başarılı oluyordu. Ancak en azından %15’lik başarısızlık ihtimalinde helikoptere bir zarar gelmediği için yeniden deneme ihtimali kalıyordu. İşte bu yeni senaryoya uygun kod güncellemesi Mars’taki araca gönderildi -bir çeşit firmware update yapıldı- ve yer testlerinde tam hıza erişildi. 

Dünya atmosferinin %1’i yoğunluğundaki Mars’ta 1.8 kglık oldukça hafif bir helikopterin bile havalanabilmesi için pervanelerinin dakikada 2500 turdan daha hızlı dönmesi gerekiyor. Ayrıca bu uçuş için beklerken son derece soğuk geçen Mars gecelerinde elektronik tertibatını donmaktan korumak için kendi enerjisini de yönetmesi ve belli bir seviyede tutması gerekiyor. 

İşte tüm bu zorluklarla bugüne kadar gelindi. Belirsizlikler ve bir kaç erteleme sonrasında, bugün 19 Nisan 2021 itibariyle uçuş denemesi gerçekleştirildi. NASA’nın diğer görevlerine kıyasla çok daha küçük bir ekip milyonlarca kilometre uzakta gerçekleşen denemenin sonuçlarını beklemeye başladı. Gelen ilk bilgiler otonom olarak gerçekleşen uçuşa ait konfirmasyon verileriydi. Bu ham veriler işlenerek ilk uçuşun tüm aşamalarının başarıyla gerçekleştiği doğrulandı. Kısa bir süre sonra da helikopterin üzerinde bulunan iki kameradan aşağıya bakan kameranın gönderdiği düşük çözünürlüklü ilk fotoğraf ulaştı. Bu fotoğrafta helikopterin Mars yüzeyine düşen gölgesi görünüyor. Helikopter 39 saniye süren uçuşunda yüzeyden 3 metre yüksekte bu fotoğrafı çekmiş. 

“CANLI YAYIN – Mars Helikopteri’nin ilk uçuşu” için 10 yanıt

Merhaba Barış Abi, ben bir lise öğrencisiyim. İngilizcemi geliştirmek için bilim, teknoloji ile ilgili İngilizce kitaplar aramaktayım. Önerilerini belirtebilirsin çok mutlu olurum. Teşekkürler 🙂

Mars və kosmosla əlaqəli yeni şeyleri senin kanalından izləmək bir başqa heyecan daddirir insana 🤍

Bize bu tür gündemleri canlı bir şekilde paylaşıyorsun teşekkürler Barış Özcan…

muhteşem bir şey!!!!!! hep bu anı bekledim. Ancak neredeyse canlı yayını kaçırıyordum. çünkü ben bu uçuşu 23 nisan a bekliyordum. neyse ki hatırlatıcıyı açmıştım

Barış abi benim ilgini çekebilecek bir projem var. Bilimsel olarak çok önemli bir proje henüz dünyada yapan yok. İlgini çekerse detayları senle paylaşabilirim.

Barış abi astronot olmak için hangi bölümü okumalıyız. Bu konu ile ilgili bir video yapabilir misin?

abi eğer bu yorumu okuyosan bir sorum var hani bazı filimler veya çizgi filimler de kitap olur mesela (esrarengiz kasaba günlük 3) u kitabı cizgi filimin içinden yaptılar ben onun gibi filmin içindeki kitapları arıyorum ama bulamıyorum eğer bir site varsa lütfen bana ulaşırmısın

Merhaba Barış abi astronotların uzaydaki yaşamaları ve astronot olabilmek için ne yapmalıyız, bununla ilgili bir video yapabilir misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir