Kategoriler
Sinema

14 Filmden 12 Havalimanı Hikayesi

Tarih 28 Haziran 2016. O gece ailemle birlikte İstanbul’un Avrupa yakasından Anadolu yakasına aracımızla seyahat ederken ve tam da onun çok yakınındayken o acı haberi duyduk. İstanbul atatürk Havalimanı’na düzenlenen terör saldırısında 44 kişi yaşamını yitirdi. Evet buna benzeyen haberleri hemen hemen her gün duymaya başladık. Evet hemen arkasından yasımızı ilan ettik ve tuttuk. Ama ben bir türlü alışamadım. Hiçbir şey olmamış gibi davranamadım. YouTube’a girip de “havalimanı” ya da “airport” diye arattığımda çıkan bu görüntüleri kabullenemedim. O yüzden bu hafta filmlerden hatırladığım kadarıyla ve tam da öyle hatırlamak istediğim şekliyle sizlere bir havalimanı hikayesi hazırlamak istedim. Evet bu bir havalimanı hikayesi. Gelen yolcuların ve giden yolcuların hikayesi…

Dünyanın hali yüzünden karamsarlığa düşünce Heathrow Havalimanı’ndaki “Gelen Yolcu” kapısını düşünürüm. Genel olarak nefret ve hırsın hakim olduğu bir dünyada yaşadığımız düşünülür, fakat ben öyle görmüyorum. Bana her yerde sevgi varmış gibi görünüyor. Pek paye verilmez, haber değeri de yoktur ama her yerde sevgi var. Babalar ve oğullar, anneler ve kızlar, karı kocalar, kız arkadaşlar, erkek arkadaşlar, eski arkadaşlar… Uçaklar İkiz Kulelere çarpmadan hemen önce uçaktan edilen telefonlar nefret dolu mesajlar içermiyordu. Hepsi de sevgi mesajlarıydı. Onu arayınca içten içe biliyorum ki aşkın her yerde olduğunu görürsünüz. “Aşk her yerde.”

“Aşk her yerde” filmi bu sözlerle açılmıştı. Ama havalimanı hikayelerine bakarsanız orada ayrılıkları da görürsünüz, yeni başlangıçları da…

Bir dahaki sefere orada etrafınıza daha bir dikkatli bakın. Ruh ikizini bulanları da görürsünüz, ilk görüşte aşık olanları da…

Korkularımız vardır oraya giderken. Ama biliriz kavuşucağımızı. Sabrederiz. Bekleriz. Bekleriz. Bekleriz.

Sevdiklerinden ayrılmak istemeyeceğin yerdir orası. Sevdiklerine kavuşmak için can atacağın bir yerdir…

Havalimanlarının bekleme salonlarında zaman daha bir yavaş akar sanki. İnsanlar bu yavaşlığa alışamaz bir türlü. Ama bazen beklediğini bile unuttuğun bir anda oluverir. Sevdiğin karşına çıkıverir. Hayatın yine değişiverir.

Meçhule kalkar uçaklar havalimanından. Hiç yolcusu yokmuş gibi yol alırlar. Onlara bakarken arkada kalanlar, geride bırakılanlar.

Biçare gönüllerin zamandan demir aldığı yerlerdir havalimanları… Gelen yolcuların, giden yolculara karıştığı… Rüyaların bittiği ya da başladığı yerdir.

Havalimanlarında başlar ya da orada biter bazı şeyler. İnsanların hayatları değişir. Başka hayatlarla kesişir. Ama etrafına dikkatlice bakarsan, ya da öyle bakmaya alıştırırsan kendini güzellikler ortaya çıkar. Çünkü aşk oradadır. Çünkü aşk her yerdedir.

“14 Filmden 12 Havalimanı Hikayesi” için 5 yanıt

Merhaba Barış Bey;
Sizi çok uzun zamandır takip ediyor. Tüm videolarda izlendi yazmadıkça rahat edemiyorum. Sizi arkadaşlarıma önerdim hepsi sizi takip ediyor, beraber oturup dizi izler gibi sizi izliyoruz.
Üniversitelere konuşmacı olarak gidiyor musunuz? Teşekkürler.

Barış abi bu videoda yapmış olduğun mix çalışmasını bizimlede paylaşır mısın ? o kadar etkileyici ve güzel ki sırf bu mix için baştan baştan izledim kaç kere 🙂

Merhaba barış bey bu videoda 5.00-6.27 arası çalan solo gitarı bir türlü bulamadım.rica etsem paylaşabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir