Kategoriler
Felsefe

Dünya yuvarlak değildir

Dünya düz mü? Hadi canım bu da soru mu şimdi demeyin. Siz neden yuvarlak olduğunu düşünüyorsunuz? Bize okulda öyle öğrettiler. Böyle yuvarlak, küre şeklinde olduğunu söylediler. Peki gözünle gördün mü? Yoo ama çekilmiş bir sürü fotoğraf var. Peki o fotoğrafları kim çekti? Geçen yaz tatilinde uzayda piknik yapan arkadaşların mı? Gördüğün tüm o fotoğraflar tek bir organizasyondan geliyor değil mi? Bugüne kadar hep aynı haritaya baktın. Oysa Avustralyalılar için o harita böyledir. Peki Birleşmiş Milletler’in nasıl gördüğünü merak ediyor musun? Logosunu göstereyim sana o zaman. Şimdi. Yeniden düşün. Dünya yuvarlak mı yoksa düz mü?

Eğer düz dünya konusunda ortaya atılan iddiaları ve bu iddialara verilen cevapları arıyorsanız yanlış yerdesiniz. Bu konuda yapacağınız basit bir araştırma sizi yüzlerce yazı ve videoya ulaştırır. Yine de şöyle söyleyeyim. Dünyanın aslında düz olduğuna dair onlarca “kanıt” sunuluyor. Buna göre dünya düz, üzerinde bir kubbe var, güneş ve ay aslında çok daha küçük ve bize çok daha yakındalar.

Ben bu konuya başka bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Çok sevdiğim bir bilimkurgu yazarı olan Asimov’un yazdığı bir mektuptan.  Bu mektupta diyor ki:

“İnsanlar dünyanın düz olduğunu düşündüklerinde yanılıyorlardı. İnsanlar, dünyanın küre olduğunu düşündüklerinde de yanılıyorlardı. Ama eğer sen dünyanın küre olduğunu düşünenlerin yanılgısıyla onun düz olduğunu düşünenlerin yanılgısının aynı olduğunu düşünürsen, senin yanılgın ikisinin toplamından da fazla olur.”

Yeterince kafa karıştırıcı mı? Durun. İzah ettikçe hep beraber durumu daha iyi kavrayacağız.

Bundan bir kaç bin yıl önce insanlar dünyanın düz olduğunu düşünüyorlardı. O zamanki insanlar aptal olduğu için veya aptalca şeylere inandıkları için değildi bu düşünce. Etraflarına bakıp gözlem yaptıklarında çoğu şeyi düz olarak görüyorlardı. Mesela Fırat ve Dicle nehirleri arasında yaşayan çok zeki insanlar bile -ki daha sonra onlara Sümerler dedik- ellerindeki verilere göre dünyanın düz olduğunu düşündüler. Bunlar yazıyı icad eden insanlar. O zamanların en gelişmiş medeniyeti. Dolayısıyla böyle düşünmekle birlikte, şüphe de duydular. Bazı şeyler tam olarak tatmin etmedi onları.

Aristo bu tatminsizlikleri, itirazları ve şüpheleri toparlayarak özetledi. İlk olarak güneye yolculuk yapanlar gökyüzünde bazı yıldızların gözükmemeye başladığını söylüyordu. İkinci olarak Ay tutulması esnasında dünyanın gölgesinin şekli hep bir dairenin içindeki yay gibiydi. Üçüncü olarak denizlerde yolculuk yapan gemiler hep ufuk çizgisini geçince kayboluyordu.

Tüm bu şüphelerin bir şekilde düz dünya görüşüyle bir açıklaması yapılabiliyordu, tıpkı bugün yapıldığı gibi. Ama bir yandan da küre şeklinde bir dünya fikri ortaya çıkmaya başladı. O zamanlar tabi wikipedia yok, google yok, internet hiç yok. Altyapı yetersiz. Dünyada bilginin kaynağı kütüphaneler ve dünyanın en büyük kütüphanesi de Mısır’da, İskenderiye’de. Bu kütüphanenin başında Eratosthenes adında bir genel müdür var. Sadece genel müdür olsa iyi. Aynı zamanda astronom, tarihçi, coğrafyacı, felsefeci, matematikçi, şair ve tiyatro eleştirmeni. Düşünün tiyatro var, eleştirmeni de var. Milattan önce 3. yüzyıldan bahsediyoruz.

Eratosthenes bir gün açmış kitap -daha doğrusu papirüs- okurken ilginç bir ayrıntı dikkatini çekmiş. Okuduğu papirüs Mısır’ın güneyindeki kentlerden Asvan’da bir adam tarafından yazılmış. Bu adama dikkat! Bu adama geri döneceğiz. Adını bilmiyorum o yüzden kuyunun başındaki adam deyip geçiyorum, çünkü bu adam bir kuyunun yanında yazmış bu kitabı ve demiş ki yılın en uzun gününde, 21 Haziran’da, öğle vakti güneş tam tepedeyken tapınak sütunlarının gölgesi kayboluyor. Ve sürekli gölgede kalan bu yanımdaki kuyunun suyunda da güneş yansıyor. İşte bugün bildiğimiz evren modeli biraz abartacağım şimdi ama işte bu bilgiye dayalı.

Çünkü bu bilgiyi öğrenen Eratosthenes İskenderiye’de de böyle mi oluyor diye bir deney yapmaya karar vermiş. Görmüş ki gölge kaybolmuyor. Yaklaşık 7 derecelik bir açıyla da olsa gölge var. O zaman dünya yüzeyinde bir eğim olduğu sonucuna ulaşmış. Hatta sırf bu iş için birisine para verip Asvan’a kadar göndermiş, iki kent arasındaki mesafeyi ölçtürmüş. Bu mesafe 5000 stadyum olarak hesaplanmış. Gölgenin eğimi de 7 dereceydi hatırlarsanız yani 360 derecenin yaklaşık 50’de biri. Bu şekilde 50 x 5000 stadyum 250000 eder. Küsuratlarıyla dünyanın çevresinin 252000 stadyum olduğunu hesap etmiş. Antik Mısır’da bir stadyumun 157,5 metre olduğunu düşünürsek dünyanın çevresini 39690 km olarak hesaplamış oluyor. Bugün yapılan modern hesaplara göre %1,6’lık bir hata payı var. Yani yanılmış mı evet. Ama düz olduğunu söyleyenlere göre bu yanılgı sadece %1,6’lık bir sapma.

Daha sonra Batlamyus gelmiş -ki o da İskenderiye’lidir- demiş ki evet dünya bir küredir, üstelik evrenin merkezidir. Sonra Nasiruddin Tusi gelmiş -ki kendisi İskenderiyeli değil Horasan’lıdır- gezegenlerin hareketlerini hesaplamış ve Batlamyus’un da yanıldığını göstermiş. Topu Kopernik’e atmış. Kopernik -ki kendisi Polonya’lıdır- bu hesaplamaların da yardımıyla güneş merkezli bir model ortaya koymuş. Yani bir başka deyişle kendinden önceki herkesin yanıldığını. Topu Newton’a atmış. Ama top gitmiş Newton’un -ki kendisi İngiliz’dir- altında oturduğu ağaca çarpmış, ağaçtaki elma Newton’un kafasına düşünce evrensel kütle çekimini bulmuş. Buna dayalı bir evren modeli geliştirmiş. Peki hikaye burada bitmiş mi? Hayır. Bitmeyecek. Her yeni gelen isim farklı bir kentten olacak. Daha öncekilerin yanılgılarından bir şeyler öğrenecek ve daha az yanılgılı kuramlar ortaya koyacak. Yani Asimov’un da dediği gibi yanılgılar da görecelidir. Ve bilimsel yöntem böyle çalışır. Farklı coğrafyalardan, farklı milletlerden insanlar bilimsel bir teoriyi geliştirirken önyargısız olarak bilgilerini, bulgularını, belgeleyerek birbiriyle açık bir şekilde paylaşır. Büyük yanılgılar düzeltile düzeltile, daha az yanılgılı sonuçlara ulaşılır.

Çok uzattın, asıl meseleye gelsene der gibi bakıyorsunuz. Aklı başında gibi görünen pek çok insan, mantıklı gibi görünen kanıtlar sunarak düz dünya teorisi ileri sürüyorlar. Konuyla ilgili yüzlerce video izledim ben de öyle düşünmeye başladım diyorsunuz değil mi? Birincisi ben çok uzatmadım, dünyanın düz olduğunu söyleyenler çok uzattı bu mevzuyu. Bir kaç bin yıl kadar çok uzattılar. İkincisi ortada bilimsel bir teori filan yok, en fazla komplo teorisi var. Çünkü buna teori diyebilmemiz için dünyanın düz olduğu olgusunun sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklama getirmesi gerekiyor.  

Bu neden bir komplo teorisi biliyor musunuz? İçinde klasik bir komplo yaklaşımı var: “Bize yalan söylüyorlar!” Dünyanın uzaydan çekilmiş fotoğrafları Photoshop’lu, çünkü uzaya filan çıkılmadı. NASA binlerce çalışanı ve milyarlarca dolar bütçeyi kullanarak bizi uzaya çıktıklarına ikna etmeye çalışıyor. Sadece NASA mı, hayır dünyada 50’den fazla ülkedeki tüm uzay ajansları da bu komplonun içinde. Bizi çok iyi kandırabilmek için öyle bir kez filan değil tam 155 kez ay misyonu oluşturuldu, 43 Venüs, 40 Mars, 9 Jüpiter, 9 Güneş, 5 Satürn misyonu hem de 6 farklı ülke tarafından. Uzaya gönderilen araçları hep aynı şirket üretirse şüpheleniriz diye 112 ayrı üreticiyle çalışıldı. Her konuda kavga eden Amerika ve Rusya sırf bu konuda bizi kandırabilmek için 10 tane uzay istasyonu yaptılar. Bunu gören diğer ülkeler boş durur mu? 1100 tane aktif uyduyu yörüngeye soktular. Bunların hepsi yalan!^ Kandırıyorlar. Çekemiyorlar. Klasik hukuk mantığında “Cui Bono” diye bir tabir vardır. Kimin faydasına? Neden yalan söylüyorlar?  Ben size söyleyeyim. Hep o adam yüzünden. Hani kuyunun başında bir adam vardı ya. 2300 yıl önce Mısır’da. Kuyuya attığı taşı şimdi kırk bin akıllı çıkartamıyor. Eğer o adam olmasaydı Eratosthenes gölgelerden şüphelenip bu büyük yalan oyununu başlatmayacaktı. Tarih boyunca gelen tüm bu düşünürler, gözlemciler, bilim insanları bu kandırmacaya katılmayacaktı.

Ama bizler uyandık değil mi arkadaşlar. Seçilmiş insanlar olarak. Artık bizi kandıramayacaklar. Dünya yuvarlak değil*. Kafalarımız da yuvarlak değil. O yüzden onu ve içindekini daha etkin kullanacağız. Tüm bu kandırmacalar içinde, tüm bu yalancılar içinde beni en çok hayal kırıklığına uğratan kim oldu biliyor musunuz? Nasreddin Hoca. Yıllarca güldük bir yandan düşündüren o esprilerine. Ama şimdi anlıyorum ki o da bu büyük oyunun parçasıymış. Dünyanın şekli hakkında o da yanılmış. Hatırlarsanız bir gün bir adam onu denemek için “hocam dünyanın ortası neresi?” diye sorar. O da ayağıyla bastığı yeri göstererek “İşte burasıdır dünyanın ortası” der. Adam da bizdendir. Seçilmiştir. Bu yalanlara inanmaz: “Hadi be hocam” der. Nasrettin Hoca da buna karşılık ne cevap verir?  İnanmıyorsan ölç.

“Dünya yuvarlak değildir” için 36 yanıt

Çünkü Bu Konu Hala Kesinliğe Ulaşamadı Kesinliğe Ulaşmasına Karşın Daha Çok Komplo Teorileri öne Sürülüyor Ama Gerçekmi Bilemiyoruz.

E peki ya ufuk çizgisini geçtiklerinde gemilerin kaybolması, buda çok önemli bir nokta.Dünya düzmü? Düzsede dönmede mi yalan?

Nereye kadar gorursun. Durbunun gucunun yettigi kadar. Sonra…

Allah’ın kalbime attığı bir ilhamı paylaşayım size. Gemi ufukta kaybolunca teleskopla bakıyorsun. O da ne, gemi halen orada. Demek ki eğim yokmuş. Dünyanın düz olduğunu savunan arkadaşlar, zahmet olmazsa Güneş ufukta kaybolunca arkasından dürbün, teleskop (hatta Hubble teleskopu) ile bakın. Acaba orada mı? Eğer orada ise dünya düz, değilse yuvarlak. Arkadaşlar, Güneş’in ne hızla (gözümüze göre) yol aldığını biliyoruz. Ufuk noktasına tam varınca ışık hızından bile hızlı gittiği ve bu yüzden birden kaybolduğu düşünülebilir mi? Yani eğer Güneş aslında batmadı da perspektiften dolayı battı gözükseydi, emin olun arkadan dürbünle bakmaya gerek yok. Çünkü ışık hızı saniyede 300 km.dir. Yani dürbünle bakmana gerek yok. Çünkü orada olsaydı, ışığı bize gelirdi. Velhasıl; bunu test edin, görün. Çok basit bir deney değil mi? Akıllı telefonlarımızın zoom özelliği ile dahi deneyleyebilirsiniz. Güneş oradaysa gözükecektir. Orada değilse iki ihtimal var: Ya dünya yuvarlak ya da Güneş batma (size göre ufuk) çizgisine gelince birden söndü. Ama sönmedi de ilerideki beldelerde halan var. Yani orayı aydınlatan bir ışık, nasıl olur da bize gelmez; halbuki belde ile aramızda 300 bin km yok ki?
Not: Fizikçi değilim. Bu yüzden ilham dedim. Sadece hayal gücünün bazen bilgiden daha iyi olduğuna inanıyorum.

Bulutlara bak anlarsın! Nasılmı? Yağmur yağdırmayan bulutlar vardır büyüktür ama çok yükselmezler! Bunlara kümülüküs deniyor. Bunlar 2000-3000 mt kadar yükselebilir! Bunu anlayabilmek için yine basit ve uygulama kullanabilirsiniz. Flightradar24 ile tependen geçen uçakların yüksekliği ile bulutların yüksekliğini kıyaslama yapabilirsin!bahsettiğim her konu görsele ve ufak bir bilgiye dayalı ( yüksekliğin kaç mt olduğunu)

Buraya kadar baktığın bulutun yüksekliğinden emin olduk! Ama bir sorun var. Perspektif kurallarına göre bulutlar uzaklaştıkça küçülmesi gerekir. Ama bulutlar bir küre içinde dizilmiş gibi alt alta sıralanmış olarak görüyorsun. İşte burdaki perspektif sorunu dünyanın yuvarlak olmasından kaynaklı! Bulutlar yeryüzüne yakın olmadığını özellikle kümülüküs bulutlarında bu olayın olmadığını görsel olarak biliyoruz!

Bahsettiğim olay tamamen insan gözlemi ve deneyimine dayalı.

Evet 21. Yüzyılda insanları hala dünya yuvarlak diye birkaç resim ve lenslerle kandırıyorlar. Hangi çağdayız..

Selamünaleyküm hayırlı geceler.. Barış abi öğrenme dışında öğrendiklerinizi paylaşmaya iş güç arasında bulduğunuz vakte uzaktan uzaktan hayranım 😊 Çabalarınız için çok teşekkür ederim.. Dünyanın düz veya yuvarlak olduğu bilgisinin kişiye sağladığı yarar oranında doğruluğu vardır diye düşünüyorum.. Yuvarlağına peşinen inanıp bunun üzerine bir şey üretmeyenden düzlüğüne inanıp kendine ve çevresine farkındalık aşılayan o kuyunun başındaki adam gibi daha hayırlıdır 😊.. Ya Antalya sahilinde denizden baktım yuvarlak gibiydi 😊 Geçen hac dönüşü hava açıktı uçaktan baktım ufuk çizgisi görme mesafemin çok uzağındaydı.. Dağlar bir biri ardınca uzayıp gidiyordu 😊 bir tane dağ yoktu ki dünyanın yuvarlaklığından geminin yelkeni gibi sadece tepesi görünsün veya yarısı.. 😊 dünyayı dönerken değil de şükür ki güneşi batarken gördüm.. 😊 Şaka bir yana birgün Eskişehir’e gelirseniz tanışmak görüşmek isterim.. Herkese kolay gelsin selamlar.. 😊

Selamlar,
Öncelikle bu guzel ve dolu içerikler icin teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Sadece ufak bir konuya değineceğim. YouTube videosunda kullanilan film sekansı olarak Truman show’dan açıklamalarda bahsetmissiniz fakat Carl Sagan’in cosmos’undan bahsetmissiniz. Ben kaçırmış olabilirim ama neredeyse anlatimin yolunuzun ve hikayelerinizin de benzedigi bu değerli çalışmadan bahsetmenizi beklerdim. Dediğim gibi belki de ben kacirdim hatta umarım öyledir.

YÂSÎN-40: Ne güneş aya yetişebilir, ne de gece gündüzü geçebilir. Her biri bir yörüngede yüzerler. Gemilerin ufukta kaybolusuna dunya yuvarlaktir diyemezsiniz farkindaydaniz geminin alt kismi gozukmez ama yelken kismi gozukur yuvarlak olsa tamamen gozden kaybolmasi lazim bunun sebebi gozlerimizin o kadar uzagi gorememesi bir teleskopla bakildiginda gemiyi tamamen gorebilirsiniz.

İyi günler,
Bu güzel bilgiler için teşekkürler ancak ben bu konuyu bir ödevimde kullanmak istiyorum kullandığın kaynakları paylaşabilirmisin?

Yarın Okulumda sizin Dünya Yuvarlak Değildir Adlı Videonuzu Ele alıcam(Lise-10)Videonun Sonuna Doğru Herhangi bir kaynak üzerinden “Bizi dinlediğiniz İçin Ve Ayrıca Zeynep Hocama Teşekkür ederim Adlı ses Gönderebilirmisiniz ?

Videolarını beğenerek izliyorum ama bu konuda hem fikir değilim. Hani diyosun ya gözünle gördünmü diye hayır göremedik ama gördüğümüz fotoğrafların tek kaynağı nasa değil.Basit bir uzay balonu ve kamera dünyanın düz değilde yuvarlak olduğuna seni yeterince ikna eder .Ayrıca youtube de uzay balonu gönderen bir çok video var. Size bir sorum var eger dunya duz ise dünyanın düz olduğunu bizden neden gizliyorlar

Sırf dikkat çekmek için hiçbir bilimsel veriye dayanmadan alıntılarla saçmalamışsın..tamamen saçma bir yazı okuduğuma pişmanım.

Mademki dünya düz bir noktadan aynı rotada yola çıkan bir uçak nasıl başlangıç noktasına gelir düzlüğün sonunda boyut değiştirip karşı kenaramı geçiyor.diyelimki dünya düz banane bana faydasımı var yuvarlak olunca ne değişti sanki.

işte bütün sıkıntı da burada başlıyor. Amerika Rusya Çin v.s bukadar devket yalan mı söylüyor ? peki biz neden bu devletlerin dediklerine inanmak zorundayız ? Adamlar maymundan geldik diyor ve bunu biz kitaplarmzsa okutuyoruz. Aynı anda Din derslerinde hepimiz Adem A.S dan geldik diye okuyoruz. Yarn birgün bu bilim adamları deseler ki biz aslında yokuz sadece bir hiçiz ki diyo bazıları ne dicez o zaman ? Bu adamlar bukadar masrafı yalan söylemek içon mi yaptı ? Bizim dinimiz “Oku” emri ile başlıyo. Biz sadece başlalarnın yaptğı araştrmaları okuyoruz ve hemen kabul ediyoruz ? Neden müslüman dünyası araştırmıyor neden biz de uzaydan fotolar çekemiyoruz? Kimse bana para yok demesin O paralarn nerelere harcandığı belli. O yüzden bu yazı boş olmuş. Hele bukadar dünya devleti bunu boşuna mı söylüyor demek acizlikten başka bişe değil . Ve eminim ki siz Maymundan geldiğimize de inanıyorsunuzdur.

Dünya Geoid arkadaşlar…..ŞU YÜZYILDA ŞAKA GİBİ ve saçma iddialar düzse o zaman al bir teleskop ankaradan vüney amerikaya el salla :)) bunlar durbunle 3 kilometre oteye bakip aha vemiyi vordum demekki dunya yuvRlak degil diyor…Dunya o kadar kucuk degil 50 kilometrede yuvarlak tamamlanmiyor:)) ekvatorun herhangi bir noktasindan yola cikinca nasil ayni yere gdliyosun…Hani kutupta ilimunati izin vermiyo ya:))……Daha yazarım ama inanin komik geliyor….

Merhaba Baris bey – video hos guzel su bu lakin sizin dusunceniz nedir ? birakalim kopernigi newtonu nasreddin hocayi, siz neye gore dunya yuvarlak diyorsunuz ? uzaydan gonderilen resimlere gore mi ? yoksa herkesin dilinde ki kilise bir cumle olan bir noktadan baslarsak harakete yine ayni noktaya geliriz iste bu sebeple dunya yuvarlaktir hipotezine mi dayaniyorsunuz ? siz ne dusunuyorsunuz bu konuda bu daha onemli bence ?

Benim dusuncelerime gelecek olursak dunya elbette ki yuvarlak ama asla bir daire biciminde degil. bir dairenin yarisi gibi- uzaydan cekilmis resimlerde herkesin asla dusunmedigi bir konu var. o yuvarlak goruntuyu olusturan topragin 100 de 100 yuvarlak olmasi degil, turlu turlu gazlarin olusturugu yuvarlagimsi goruntu.

en guzeli su aslinda, dunya duz diyene gulmek degil mesele – en az onun kadar, kendine munsahir konusabilmektir.

Lutfen yapacaginiz alinti sadece size olsun. birakalim kopernigi newtonu haciyi nasreddin hocayi.

Hayirli gunler!

Teleskop ile yaz gecesi mars ve jüpiter gözlemledim yalnız objektif dar bir alanı gösterdiği için dünyanın dönüşünü farketmek kolay oldu obje birkaç saniyede kayıp gidiyor ancak yuyarlakmı yoksa geoitmi bende tam bilmiyorum asgari dünya olabilirmi

Barış Abi , Saygılar hürmetler öncelikle . Güney kutbunda çekilen ve tam tur gölgeleri gösteren bir video bulursanız tarafıma mail ile iletebilirmisiniz lütfen .

Bazen gerçekten ülkemiz hakkında karamsarlığa kapılıyorum. İnsanlar okuduklarını anlamıyor, boş okuyor. Bu yazının yazarı yani Barış bey’in dünyanın düz olduğunu savunulduğunu nerden çıkardınız?

SEVGİLİ BARIŞ ÖZCAN, KAMUYU SUBJEKTİF BİLGİLENDİRİYORSUN, SANA AÇIK DAVETİMDİR, KENDİNE GÜVENİN VARSA ÇIKALIM TARTIŞALIM BU KONUYU …

Beyler dünya kessinlikle düz değil size bunu söyleyebilirim düz olsa gece gündüz olur mu ? Gece gündüz olsa mevsimler ne olacak hadi onlarda oldu düz dünya nasıl dönecek? Döndü diyelim üstüne bastığımız yer altı kabuğundan güneş ışınları geçer mi hadi ondanda geçti düz tepsi kendi etrafında nasıl dönecek ve sen neden dünya düzse dünya dönünce uzay boşluğuna düşmüyorsun ? Hiç birinin cevabı yok çünkü dünya görebildiğim kadar düz göremediğin kadar yuvarlak ve gerçeğin arkasındaki kadar gerçek

zenginin biri olsam başlatacağım bir noktandan 40 bin kilometrelik halatı, tersten beri getirtip susturacağım şu kuran böyle diyorcuları da, henüz bir evim-arsam bile yok şu düz(düğüm) dünyada.

Hiç biri doğ ru değil yer yüzü yânî dün ya G şek lin de bizi Eşek ve Gevşek Görü yolâ yer yüzün de

Sevgili Barış dünyanın küre şeklinde olmadığını bilsen dahi sence sen bunu dile getirebilir misin.Dile getirirsen hepimiz neler olacağını tahmin ediyoruz fakat senin videondan anladığım kadarıyla dünyanın küre şeklinde olmadığını sende biliyorsun çünkü evet bunu yazıyı icat eden bir medeniyet söylüyor ama sen Amerika’yı keşfeden bir medeniyetten geliyorsunkolay gelsin

Kesinliğe ulastirmiyorlarki düz dünyada herşey mantıklı geliyo bilmem kaç milyon km deki güneş in bize söylenen büyüklüğü diyelim 10 futbol sağası büyüklüğünde bizim gördüğümüz 1 nokta ama olcekleyecek olursak görme ihtimalimiz bile yok

Bunu bulmanın yolları deney yapmaktan geçer. Herhangi bir uçak dünyanın etrafını tam tur döndümü. Bulduğunu yere tekrar geri geldimi. Doğudan batıya, kuzeyden güneye. Sadece laf üretiliyor kanıt kanıt kanıt videolu görselli. Milyon k video kalitesinde görüntü video çeken teknolojiler var. Bilmem kaç km zoom yapabilen dehşet aletler var. Neden kimse yapmıyor yada izin verilmiyor mu. Herkes onlara ögretilenleri söylüyor. Onları söyleyenler yalan söyleyemez mi.

Merhaba. Benimde bir fikrim var ve insanoğlu fikirlerle var. Bence dünyada o kadar başka sorunlar var ki,düşünme becerisini kullanan insanların dalgaya alınması yada küçümseme yapılması kabul edilebilecek bir durum değildir. Barış bey fikrim bir soru olarak şudur; Küresel dünyamız evrenin bilinen şartlarında dönme becerilerini yerine getirirken sizce uzaya gönderilecek olan roketin fırlatılma koordinatları neden önemlidir ? Bu arada videonuzdan bağımsız olarak küre dünyanın en keskin uçuş kanıtlarindan Santiago ve Sydney uçuşundaki detaylar küre modelinde hile ile verilmekte bu tezi çürütebilecegimi düşünüyorum ki dikkatinizi celbedersem iyi günler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir