Kategoriler
Motivasyon

İlk günden önceki son gün

Bugün 2017’nin son günü. Yılın son günü biraz havadan sudan konuşalım mı? Bir çok şey üst üste geldi ve gerçekten de şu son bir kaç hafta benim için temposu çok yoğun bir şekilde geçti. Hem birlikte 2017’yi biraz konuşalım, hem de 2018’de neler yapacağımızdan ve biraz da sürprizlerden bahsedelim. Yani anlayacağınız bugün dersi kaynatıyoruz.

Öncelikle “Zinciri Kırma” takvimine gösterdiğiniz ilgi gerçekten çok büyüktü. En son baktığımda takvim 150 binden fazla kez indirilmişti ve hala indirilmeye devam ediyor. Umarım 2018’de belirleyeceğiniz güzel bir hedefe ulaşmanızda faydası olur bu takvimin. Öte yandan takvimin büyük boy poster versiyonuna da ilgi çok büyük oldu. SOO.COOL’daki arkadaşların öngördüğünün çok ötesinde bir istek oluştuğu için 365 söz 365 not defteri de çok kısa sürede tükendi ve arkadaşlar hemen ek baskıya soktular. Tabi yıl sonu olması nedeniyle her yerde çok büyük bir yoğunluk yaşandığı için ellerinden geldiğince yetiştirmeye gayret gösteriyorlar. Şu anda bile yılın bu son gününde SOO.COOL çalışanları aileleriyle birlikte paketleri hazırlamaya çalışıyor. Yine de yaşanabilecek gecikmelerden dolayı onların adına özür diliyorum.

Kanalın takipçi sayısı 1 milyonu geçerken herkesin aklındaki soru şuydu: “Acaba 1 milyonuncu kişi kim?” Bu sorunun cevabı çılgın bir ruh oldu. Çılgın ruha sorulması gereken asıl soru ise şu: “Bu zamana kadar neredeydin?” 1 milyonluk bir topluluğa dönüştüğümüz için tam da buna yakışan harika mesajlar gönderdiniz. Bir kısmını okudum, diğerlerini de her fırsatta okumaya çalışıyorum. Bu mesajlara tek tek cevap verme imkanım maalesef yok ama en azından sizlerin düşüncelerini, önerilerini duymak benim için de çok faydalı oluyor. Sayenizde yeni bir yıla çok daha motive bir şekilde giriyorum, bu yıl yapmak istediğim yeni projeler konusunda çalışmaya başladım bile.

Mesela ilk olarak aranızdan 10 kişiye Zinciri Kırma renkli posteri, motivasyon takvimi ve 365 söz 365 not defterinden oluşan bir hediye seti göndermek istiyorum. Bu seti kazanabilme şansını yakalayabilmek için bu yazının sonundaki linke tıklayıp katılmanız yeterli. Önümüzdeki yıl da yine farklı zamanlarda buna benzer hediyeler vermek istiyorum.

İkinci projemin ilham kaynağı da yine sizler oldunuz. Sık sık videolarımda kullandığım müziklerin ne olduğunu bana soruyorsunuz. Müzik, en sevdiğim sanat dallarından biri olmasının dışında benim hayatımın da çok büyük bir parçası. O yüzden videolarımın hazırlık aşamasında en çok çaba sarf ettiğim konulardan biri bu müzik seçimleri. Aslında idealim kendi yaptığım müzikleri kullanmak. Hatta yeri gelmişken 2018’de müzikle ilgili size bazı sürprizlerim olacağının müjdesini de vereyim… Ama şimdilik DJ’likle yetiniyorum. Kullandığım müzikleri bir kaç müzik kütüphanesinden telif haklarını satın alarak lisanslı olarak sunduğum için bunların çoğunu Shazam gibi araçları kullanarak bulamazsınız. Çünkü sanatçılar kendi haklarını bu kütüphanelere devrediyorlar ve oradaki lisanslama modeline göre de bu müzikler sadece videolarda kullanılabiliyor. Ama biliyorum siz yine de bulup dinlemek istiyorsunuz.

Bu konuda ne yapabilirim acaba diye düşündüm ve aklıma şöyle bir fikir geldi. 2017’de kullandığım müziklerden özel bir seçki yapayım ve bunları tek bir video olarak yayınlayayım. 2017’nin en iyilerinden oluşan bir çeşit soundtrack. Yılın ilk videosundan son videosuna kadar her videoda kullandığım bir müziği seçtim. Bazı videoların anlamlarını hatırlatmak için ses efektlerinden de faydalandım. İçinde Lost dizisinden de Black Mirror ve Blade Runner’dan da parçalar duyacaksınız. Ama fazla konuşma yok. Çoğunlukla ambiyansı güçlendiren ve parçaları birbirine bağlayan ses efektleri olarak kullandım. Beatles ve Coldplay gibi gruplardan da remixler yaparak vokalli bölümler ekledim. Kendi kısa filmim Korkuluk’un ana tema melodisini de unutmadım. Toplamda 40’tan fazla parçayı birbirine bu şekilde miksleyince 1 saat 47 dakika uzunluğunda bir albüm ortaya çıktı. Klasik müzikten caza, rock’tan ambient müziğe kadar hemen her türden çok güzel bir seçki oldu. Bugün herkese bir yeni yıl hediyesi olarak bu müzik albümünü de kanalımdan yayınlayacağım. Bakalım sevecek misiniz? Dilediğiniz kadar dinleyin.

Dinledikçe 2017’de birlikte geçirdiğimiz anları hatırlayın. O anlardan geriye anılar ve bilginin de ötesinde bir şeyler kalmıştır umarım. Geçmişten geleceğe ya da bildiklerimizden bilmediklerimize yaptığımız bu yolculukta belki de zamanın doğrusal değil de döngüsel olduğunu bulmuşuzdur kim bilir? O zaman 2017’nin bu son gününde size 2017’nin ilk gününde yayınladığım bir mesajla veda etmekten başka ne düşer?

——————

Hediye seti kazananların listesi:
https://gleam.io/competitions/ujIUT-zinciri-krma-hediyesi
~
2018 Zinciri Kırma Takvimi ► http://bit.ly/2018de-zinciri-kirma
Diğer takvimler ve 365 söz 365 not defteri ► https://soo.cool/

“İlk günden önceki son gün” için 9 yanıt

Barış abi bu zinciri kırma takvimini namaz için yani günde 5 kere olacak şekilde de yapar mısın?

Merhaba Barış abi . Hediye göndereceğiniz 10 kişiden biri olacağım içime doğdu. Hediyelerimi göndereceğiniz zaman 40 sabah erken kalk tişörtünüde gönderebilirmisiniz.Saygı ve sevgilerimle .☺

Bir gün beş dakika bile olsa seninle görüşüp tanışmayı çok istiyorum abi…
Ve buna inancım çok fazla 🙂
Her zaman olduğu gibi emeğine sağlık…
Yeni yılın kutlu olsun
MUTLU SENELERE 🙂

Barış Bey elinize dilinize sağlık tüm videolar ve fikirler için. Az önce yeni yıl hedeflerim için kendi zincirimi planlarken farkettim ki Zinciri Kırma yarine Zinciri Kopartma terimini kullanmak daha Türkçe’ye uygun. Zinciri kırmak; içinde bulunduğun istenmeyen durumdan kurtulmak anlamına daha uygun. Zinciri kirmadigimizi varsayarsak 2018’de kronik aliskanliklarimizdan kurtulamayiz. Düşün haksiz miyim? 🙂

barış abi hediye çekilişini kimin kazandığını nasıl anlıcaz yani nasıl bir geri dönüş alıcaz bilgilendirirsen sevinirim 🙂

Hediye kazanan kişilere email gönderildi. Sisteme kayıtlı email adresiniz kazandıysa size de bu email ulaşır. Kazanmadıysa aynı isim ve soyismin baş harfine sahip başka bir kişi kazanmıştır.

Evet sanırım aynı isim ve soyisime sahip başka biri kazandı. Sanslilik seviyem😁😅 Cevap verdiğiniz için teşekkürler yine de 😄

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir