Kategoriler
Teknoloji

Antarktika’ya gitmek yasak mı?

Hayatta en çok gitmek istediğim yerlerden biri Mars. Şimdilik bu pek mümkün görünmüyor. Hayatta en çok gitmek istediğim yerlerden ikincisiyse Antarktika. Özellikle de Antarktika’nın belli bir bölgesi. Neresi olduğunu az sonra sebepleriyle açıklayacağım. Peki bu mümkün mü? Çünkü bazıları oraya gitmenin yasak olduğunu iddia ediyor.

Antarktika dünyanın en enteresan yerlerinden biri. 7. Kıta olarak biliniyor ama aslında büyüklük olarak beşinci. Çünkü Avustralya’nın neredeyse iki katı ve Avrupa’dan daha büyük. Dünyanın en soğuk yeri olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Aynı zamanda en rüzgarlı ve en kuru yeri. Evet kuru diyorum. Aslına bakarsanız teknik olarak Antarktika bir çöl. Hatta bir yeri var ki oraya 2 milyon yıldır hiç yağmur yağmamış. Dünyanın en kuru yeri. İşte ben oraya gitmek istiyorum.

McMurdo Kuru Vadileri adındaki bu 4800 km karelik alanda kar bile yok. Bunun sebebi Antarktika’da görülen Katabatik rüzgarı. Atmosferdeki soğuk hava 10000 metrelik dikey bir alçalmayla rüzgarlara sebep oluyor. Bu rüzgarlar “Kuru Vadi” bölgesinde zaman zaman saatte 320 km hızla esiyor ve bölgedeki tüm nemi yok ediyor. Öyle ki bilim insanları bu bölgede yüzlerce yıl önce ölmüş ve mumyalaşmış hayvanlar buldular.

Bilim insanları ne güzel böyle keşifler yapıyorlar. Peki biz sıradan insanlar olarak oralara gidemez miyiz? Bundan tam 200 yıl önce 1818’de gidemezdiniz. Hatta “Antarktika’ya gitmek yasak mı?” sorusunu bile soramazdınız çünkü böyle bir kıtanın varlığı bilinmiyordu. Bakın bundan değil 200, tam 400 yıl önce bile “Mars’a gidilebilir mi sorusu”nu sorabilirdiniz. Çünkü binlerce yıldır Çinlilerden Iraklılara kadar çeşitli uygarlıklar tarafından izlenen bu gezegen 1610’da Galileo tarafından teleskopla kutuplarına kadar gözlemlendi. Ama o sırada aynı Galileo içinde yaşadığı gezegendeki 5. büyük kıtadan haberdar değildi.

Gerçi böyle bir kıta hakkında efsaneler ve teoriler vardı ama 1820 yılında Ruslar tarafından düzenlenen bir ekspedisyona kadar bu kıtayı gören/bilen hiç kimse olmadı. Kıtanın içindeki güney kutup noktasına ise neredeyse bir asır sonra 1911’de ayak basılabildi. Aydaki ilk adımlarımızdan sadece 58 yıl önce…

Dolayısıyla hakkında çok az şey bildiğimiz bir yer burası. İnsanlar olarak bir şey hakkında bilgimiz ne kadar azsa fikrimiz de ters orantılı olarak o kadar çok olabiliyor. Özellikle komplovari fikirler. İşte bu yüzden Antarktika’ya ilişkin bir sürü teori var: gizemli devasa objeler/piramitler mi istersiniz, uzaylılara ait üsler mi; hemen her tür fanteziye ait en popüler coğrafya haline gelmiştir Antarktika. Tabi dünya düz olduğu için çevresinin karlarla kaplı bu kıta olduğunu iddia edenleri de atlamamak lazım. İşte tüm bu komplo teorilerinin ortak noktası orada gizemli bir şeylerin olduğu ve bunu saklamak için de oraya gitmenin yasaklandığı ya da imkansız olduğu.

Bu iddianın ikinci kısmı tümüyle yanlış. Antarktika’ya gitmek yasak değil. Hatta vize almanıza bile gerek yok. Çünkü Antarktika içinde ülke olmayan tek kıta. Siyasi olarak hiç bir yere bağlı değil. Tıpkı Ay gibi, Mars gibi. Gidersek hepimize ait, gitmezsek hiçbirimize… Yani orada bir kıta var, gitmesek de görmesek de o bizim kıtamızdır diyemeyiz. Peki gidersek bize ait olur mu?

Kolonileşme çağında ülkeler gittikleri yerlerin kendisine ait olduğunu ilan edebiliyordu. Nitekim 1900’lerde İngilizler, keşifler yaptıkları için Antarktika’yı sahiplenmeye çalıştı. Ardından Fransa, Norveç, Almanya da belli bölümlerinde hak iddia etti. Ta ki 1956’ya kadar. O yıl yeryüzünün en son keşfedilen topraklarından bir başkası üzerinde kurulmuş olan Yeni Zelanda, bu kıtanın “dünya toprağı” olması gerektiğini söyledi. 1959’da da Antarktika Antlaşması imzalandı. Şu anda Türkiye de dahil olmak üzere 53 ülke bu antlaşmayı taraf olarak kabul etmiştir.

Buna göre kıtada askeri faaliyet yapamazsınız. Madencilik yapamazsınız. Nükleer faaliyet yapamazsınız. Aklınızda olsun. Sadece bilimsel araştırmalara izin veriliyor. Doğanın kirletilmemesi için de belli kurallar var. Tuvalet kuraları bile koymuşlar. Küçük 50 kuruş, Büyük 1 TL. Şaka gibi ama insan dışkısının doğaya zarar vermemesi için gerçekten ciddi (ve maliyetli) düzenlemeler yapılmış.

Ama bu antlaşma kimsenin kıtaya gelmesini yasaklamıyor. Dilediğiniz zaman kıtanın dilediğiniz bölgesine gidebilirsiniz. Hatta Güney Kutup noktasına bile… Peki madem bu kadar kolay ve dünyada en çok gitmek istediğin yer, niye gitmiyorsun diye sorabilirsiniz. Sebebi çok açık ve biraz duygusal 🙂 Polar Cruises şirketinde tanıdığı olan var mı? İndirimli bilet arıyorum da…

Yılın herhangi bir zamanında Antarktika kıtasında en az 1000 kişi yaşıyor. Bunların çoğu orada araştırmalar yapan bilim insanları. Bu arada bilimsel araştırmalar konusunda geçen yıl Türkiye de önemli bir adım attı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görevlendirilen, İTÜ’nün kutup araştırmaları enstitüsünün eşgüdümünde, 9 kişilik bir araştırma heyeti gitti oraya. Umarım en kısa sürede kalıcı bir istasyon da kurulabilir.

Aslına bakarsanız Antarktika’ya giden ilk Türk 1967 yılında Prof. Dr. Atok Karaali olmuş. Orada -80 derece gibi zorlu koşullarda bilimsel çalışmalar yaptığı yere “Karaali Kayalıkları” adı verilmiş. Antarktika’da Türk adı taşıyan bir başka yer de İnan Tepesi. Şu anda Koç Üniversitesi rektörü olan Prof. Dr. Ümran İnan dünyanın “iyonosfer ve atmosfer fiziği” konusunda önde gelen uzmanlarından biri. 1980’li yıllarda Stanford Üniversitesi’nde bir profesörken Antarktika’nın atmosferiyle ilgili yaptığı bilimsel çalışmaları nedeniyle oradaki 2451 metre yüksekliğindeki bir tepeye İnan Tepesi adı verilmiş.

Nerede olduğunu merak ediyorsanız Google Maps’e girin ve “Inan Peak” yazıp aratın. Buldunuz mu? Şimdi size benim gitmek istediğim yeri göstereyim. İnan Tepesi’nden yaklaşık 100 km kadar kuzeyde bir karaltı göreceksiniz ve nereden çıktı diye düşünceksiniz bu bembeyaz karlar ve buzlarla kaplı kıtada böyle karanlık bir yer. İşte oralar McMurdo Kuru Vadileri.  

Peki neden en çok gitmek istediğim ikinci yer burası? Çünkü çok gizemli. Ama komplo teorisi üretilecek cinsten bir gizem değil. Üzerinde araştırma yapılası bir gizem. Dünyanın en kuru ve en soğuk toprakları buralar. Hatta 2016’da yayımlanan bir araştırmaya göre yeryüzünde mikrobik hayatın bile olmadığı ilk ve tek yer burası. O yüzden bilim insanları dünyada Mars’a en çok benzeyen bölge olarak ilan etmişler. Yani en çok gitmek istediğim yere en çok benzeyen bölge! Mars’a şimdilik gidemiyorum ama en azından Mars’a en çok benzeyen yere gidebilme ihtimalini seviyorum.

Antarktika’da bizden saklanan uzaylılar henüz bulunamadı. Ama uzayda yaşam konusunda araştırmalar yapılabilecek çok ideal bir ortam orada bizi bekliyor. Üstelik gitmek de yasak değil. Hayal etmek de. Düşünmek te. Bilimsel araştırmalar yapmak için önümüzdeki tek engel kafamızda. Antarktika’ya gitmek değil orayı kolonileştirmek yasak. Bilimsel araştırmalarla fethetmek serbest. Eğer kafalarımızdaki o engeli de aşabilirsek belki de bir gün İnan Tepesi’nin 100 km ötesindeki o gizemli vadinin bir parçasına içimizden birinin adı verilir kim bilir?

“Antarktika’ya gitmek yasak mı?” için 29 yanıt

Hangi worrdpress temasnı kullanıyorsun birazını değiştirip bende okulumuzun prroje sitesinde kullanmak istiyorum

Merhaba barış abi. Videoda 1.43’üncü saniyedeki bilim insanlarının olduğu kısmı nerden bulabilirim?

Carl Sagan’ın yıllar önce amerikan halkı için yaptıklarını hatırlatıyorsunuz bana. İyi ki varsınız. Saygılar.

Merhaba Barış abi bu güzel video için teşekkür ederim. Yakın zamanda bir mail atmıştım acaba görme imkanın oldu mu?

Merhaba Barış abi yine çok başarılı bir eser eline sağlık:) Dün itibariyle senin kadar olmasa da ar-ge yaparak güzel videolar oluşturmaya karar verdim. 🙂 beş defa denedim ilk gün olmadı bugün de denedim. 🙂 ama yarın yapacağıma inanıyorum:) yılmayacağım. korkumu yenmem lazım 🙂

Selamlar Barış Abi. Kendi sosyal paylaşım siteme youtube videoları yayınlama özelliği ekledim ve ilk video olarak senin şuan yayınladığın son video olsun istedim. Bakmak istersen buyur, linki aşağı yazıyorum. Pek izleyen olmayacak şimdilik, üye sayısı az ama yarın bir gün site büyürse inşallah göze çarpar. Güzel içeriklerin için bir de buradan teşekkür ederim… 🙂

http://ceptekiler.com/admin/1038

abi başarılarının devamını dilerim örnek alınacak bir insansın seni tebrik ediyorum

abi senin 2018 zinciri kırma adlı video’yu izledim ve ardından kitap okumaya başladım çok sağol okumuş olduğum kitap ‘ RUH ADAM ‘ adlı kitap ATSIZ’ dan

Videonun sonunda ki dokuzuncu(9.) dakika sekizinci(8.) saniyede başlayan müziğin adını paylaşır mısın benim için çok önemli.

Yazınızı okuyana kadar mcmurdo vadisinden haberim yoktu. Marsı andırması çok ilginç. Eğer bir gün marsa gidecek insanlar belirlenirse, onları mutlaka buraya götürmek lazım. Ölmeden marsa inerlerse bu tecrübe iyi olur.

Merhaba, uzun uzun tesekkur ve takdir begenisi yazip sizi sıkmak istemem. Hakkinizda yazilanlari okurken; bilgiyi paylasmak mottosu, bir ilkokul ogretmeni olarak beni cok etkiledi. Cunku ben de bilgimi paylasmak istiyorum. Cesitli ogretmen gruplarda egitsel anlamda her türlü bilgimi paylasiyorum. Geridonusler harika ama yazildigi yerde kaliyor. Bir yerde derli toplu olsunlar. Ornegin 16 yillik deneyimimle universitelerde; hey merhaba ben isin mutfagindan geliyorum, o cocuga o harfi elli kere yazdirabilmaniz icin elimde ipuclari var, demek istiyorum. Ben hem araştırarak hem Bu sene, o gun okula gelemeyen ogrencilerim icin de youtubea cesitli konu ozetleri atiyorum. Cok basitler, spontane ve kalitesiz cekimler. Ama is goruyor sanirim, abonelerim filan oldu 🙂 asil hedefim okullasamayan cocuklar icin youtube da okuma yazma ogretimi. Losevdeki cocuklar mesela açsın izlesin, ogretmen adaylari izlesin… youtubeda okuma ogretimi videosu yok inanabiliyor musunuz? Ben, bana yol gosterecek her deneyim için müteşekkir olurum. Lutfen izlerseniz, benim neyi daha iyi, nasil yapabileceğimi bana gosterir misiniz? Ogrenmeye ve paylasmaya devam… youtube: pelin au pelin ogretmen.

Dünyanın yuvarlak olduğuna inanan Barış Özcan, web siteni ve Youtube kanalını kapatıyorum. Çünkü sen herkesin söylediğine inanmayıpta araştırarak biryerlere varmak isteyen insanlara aşağılayıcı bir uslüp kullanarak yaklaşıyorsun. Dünyanın yuvarlak olduğunu teorilerle kanıtlamaya çalışıyosun. Adı üstünde teori. Düz dünyada bir teori kabul ama yuvarlak dünyada hala bir teoridir. Sizin gibiler insanları bu gibi teorilere inandırarak gerçeklerden saptırıyor. Bu nedenle sitenizi erişime kapıyorum. Böyle videolara devam ederseniz Youtube kanalınızıda kapamak zorunda kalacağım.

Ağabey izin verirsen bunu ingilizce olarak bir TED konferansında sunacağım… saygılarımla…

Abi senin videolarını izlemek bir şey değil de, izledikten sonra yaşadığım hayatı sorgulamaya başlayan beynime engel olamıyorum. Tabi bir süre sonra yine monotonlaşıyor meret ama yapacak bir şey yok 🙂

Merhaba Barış Bey, Sonda kullandığınız müziğin ismini verir misiniz? Teşekkürler
Dipnot: Aslında tüm videolarınızda (youtube’da) kullandığınız müzikleri verirseniz çok güzel olur.

Videoda kullandığınız outro müziğinin isim veya linkini paylaşır mısınız lütfen? Günlerdir aklıma takılmış durumda. Teşekkürler

Jamie Bathgate – Approach
Barış bey’e bende epeydir ulaşmaya çalışıyorum ama bi türlü ulaşamadım sonunda kendi imkanlarımla buldum. Keyfini çıkar

Antartika marsa en çok benzeyen yüzeye sahip dediniz..zaten insanlar marsa gidilmedi toprak alınmadı diyor… roketler antartikanın buzul olmayan yerine gönderildi diyor. yani dünyaya…, sizin sözünüz: tam 400 yıl önce bile “Mars’a gidilebilir mi sorusu”nu sorabilirdiniz. Çünkü binlerce yıldır Çinlilerden Iraklılara kadar çeşitli uygarlıklar tarafından izlenen bu gezegen 1610’da Galileo tarafından teleskopla kutuplarına kadar gözlemlendi. Ama o sırada aynı Galileo içinde yaşadığı gezegendeki 5. büyük kıtadan haberdar değildi… eee galileoo daha antartikadan habersiz ..sakın bilinenler yalnış olması kardaşş. aya gidildi falan.. daa antartihanın kenarlarındasınız. kıtalararası ucaklarınız hele boydan boya bir antartika fotograflarını çeksin. yıl 2019 daha yoook . kral çıplak.. yapmayın kardeşim. antartika belkide boydan boya değildir.. hangi boyut..,düzlem.. çook tartışılcak gizemler henuz aralanmadı .. benim fikrim..

Ceblika.
Bu Kelimeyi araştır. Sonra Bana Ulaş. Anlattıklarının % 60 nın boş olduğunu.
%20 sini laf salatası olduğunu ( Hakkında Biligin olmaan konuştugun )
% 20 sinde haklı olduğunu umarım Görürsün…
Selametle…

Sizin gibi amaçsız çocukların özgüveni ağzımı açık bırakıyor. O yüzden özgüven tanımından tiksiniyorum. Neyine güveniyorsun. Ortaya atılıp bir şeyler söyleyip kayboluyorsunuz seni daha sonra kimse bulamayacak bile ama birilerinin anlattıklarına büyük bir özgüvende boş demek için gerçekten bir şeyler yapmış etmiş biri olman gerek. İnternette geyik yaparken akşam bir saat banyoda sivilcelerini sıkan veletlerden birisin sadece. Neden bu boş özgüveni ortalığa sıçratıyorsun? Kendini ve ne konuştuğunu bilmeden neden insanlara kendini ispatlamaya çalışıyorsun? Yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir