Kategoriler
Teknoloji

YouTube’un Dibi Hareketi

Geçtiğimiz Haziran ayında sosyal medyadan “az bilinen güzel YouTube kanallarını listeleyelim mi?” diye sormuştum. Amacım bunların içinden güzel olanları paylaşmaktı. O günden beri aklımda bu düşünce var fakat kanal seçmek ve bir liste yapmak benim için o kadar zor ki bugüne kadar ertelemek durumunda kaldım.

Son günlerde kanalıma gelen yorumlar arasında “YouTube’un dibi hareketi”ni duydum. Bu neymiş acaba diye araştırınca Konsol Üssü kanalına ulaştım. Benim yapmak istediğimi çok daha organize bir hareket olarak başlatmışlar. O yüzden bu vesileyle artık şu listeyi oluşturayım dedim ve bu harekete de destek olayım istedim. Murat Sönmez’in söylediklerine katılıyorum: “YouTube’un dibinde ne cevherler var!”

Öncelikle bu listede 100.000’den fazla abonesi olan hiç bir kanal yok. Tamamen sübjektif. Kişisel radarıma girebilmiş olan kanallar. Üstelik bunların tamamı da değil. Yani bu listede olmayıp izlenmesi gereken daha pek çok kanal olduğuna eminim. Ben nasıl keşfettim bu kanalları? Sosyal medyadan gelen öneriler doğrultusunda. Hepsini yakından takip ettiğimi söyleyemem. Ama izlediğim kadarıyla uzmanı oldukları alanda, hevesle, samimiyetle ve istikrarla bu işi yapmaya çalışıyorlar. O yüzden bence YouTube’un dibi değil daha çok YouTube’un ruhu dememiz lazım. Bu saydığım özellikler bunu gerektiriyor.

Daha fazla uzatmadan listemdeki en fazla abone sayısına sahip olan kanaldan başlayıp en az aboneli kanala doğru sıralayalım:

25 – Ilgın Özgan 78 bin abonesi var. Vlog, seyahat ve öğrencilik hayatına dair konulardan bahsediyor. Mesela zamanı doğru kullanmak ve sade yaşamak hakkındaki videosuna göz atabilirsiniz.

24 – Başak Kablan hostesliği bırakıp YouTuber olmaya karar vermiş. 63 bin abonesi var. Kanalını tam olarak kategorize edemiyorum ama hayata dair pek çok konuya değiniyor ve bunu samimi bir üslupla yapıyor.

23 – Basfi, zaman zaman benim de sesimle konuk olduğum bir bilim kanalı. Fen bilimlerine dair konuları deneylerle ve eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Son aylarda kısa animasyon videolarıyla da içerik formatını çeşitlendirdi.

22 – İki teker bir adam, sadece bisiklet kanalı. Türkiye’de bisikleti konuşmak, bisikleti anlatmak amacıyla üretilen videolarda bisiklete dair teknik ayar videoları, hayati bilgiler ve bisiklet incelemeleri var.

21 – Çağlar Avcıl, bir mizah kanalı ama ben ona tekno-mizah diye bir alt kategori ismi vermek istiyorum. Özellikle “bize dürüst olsaydı” serisini severek ve tabi gülerek takip ediyorum.

20 – Murat Şen, üretme kültürüne (MAKER hareketine) dair çok güzel bir örnek. Videolarını izleyerek güç kaynağı da yapabilirsiniz, lehimleme standı da. Saatimin camını temizlemek için bir videosunu izledim ama gördüğünüz gibi başaramadım ve artık saat takmıyorum 🙂 Bu kanalda bir de devam etmesini çok istediğim “bilim sanat sohbetleri” serisi var.

19 – Anatolian Rock Revival Project bir müzik kanalı. Türk Rock müzik tarihinden özellikle kıyıda köşede kalmış müzik parçalarını bu kanalda bulabilirsiniz. Popüler olmayan, ana akım haline gelmemiş parçalar. Fotokopiyle çoğaltılıp dağıtılan fanzinlerden alacağınız lezzeti burada bulabilirsiniz. Görüntü yok, konuşma yok, sadece müzik.

18 – Biz evde yokuz, çılgın bir çift. Duygu ve Bilgehan. Hem dünyayı, hem Türkiye’yi hem de yaşadıkları kenti gezerek keşfediyorlar. Özellikle Küba ve Peru gezilerini büyük bir kıskançlıkla izledim, şaka şaka gıpta ederek izledim.

17 – Nebuch, bir düşünce kanalı. Benim de ilgimi çeken konular hakkındaki görüşlerini sezonlar halinde yayınlıyor. Belli dönemlerde sessizleşen kanal daha sonra tekrar hareketleniyor. Uzay, fizik, matematik ve bilime dair daha pek çok konuda içerikler var.

16 – Deniz Bağdaş, 25 bin abonesi olan bir mizah kanalı. Aslında “Kamusal Mizah”ı bu listeye alacaktım ama abone sayısı çok arttığı için o ekibin parçası olan Deniz’in kanalını tanıtayım dedim. Yani Kamusal Mizah’a destek olmuyorum, izlemeyin, gülmekten ölmeyin. Deniz’in özellikle makyaj videoları çok hoşuma gidiyor. İzlediğim tek makyaj kanalı. Favorim: yönetmenler makyaj videosu çekerse

15 – Asla durma, bir spor kanalı. İçine girince enerjiyle doluyorsun. Kanalı yapan Fatih’i izleyince maraton koşasın geliyor. Zaten 300’den fazla Vlog yapmış, yerinde duramıyor. Bunun yanında gezi, sağlıklı beslenme gibi konular da var.

14 – Cep Hikayeleri, haftalık insan hikayeleri. Kanalın belli bir yüzü yok. Ama arkasındaki emek çok büyük. Çevremizde farkına varmadan geçip gittiğimiz insanların hikayelerini bize belgesel kalitesinde aktarıyor. Ben de “herkesin bir hikayesi var” diyorum ama kendi hikayelerimi anlatıyorum, bu kanal kamerasını başkalarına çeviriyor. Çok değerli.

13 – Doğukan Güven Nomak’la 1,5 yıl kadar önce tanıştım. Çok güzel şeyler yapmaya çalışan pırıl pırıl bir yazılımcı. Kendisi gibi yazılımcı, geliştirici (developer) olan ya da tasarımcı olan kişilerle röportajlar yapıyor. Hem ekosistemi birbirine yaklaştırıyor hem de bu konuda kariyer yapmak isteyen öğrenci kardeşlerine yol göstermiş oluyor.

12 – Müebbet Muhabbet, YouTube’a yeni girdiği için şu anda abone sayıları 14 bin civarında. Siz onları Power FM’de yaptıkları radyo programından tanıyor olabilirsiniz. Ama çok azınız şu anda kapalı olan Hür FM’deki programlarını bilir. 90’larda ben üniversite öğrencisiyken onlar radyoda Müebbet Muhabbet yaparlardı. Yani gerçekten müebbet bir muhabbet içindeler. Çok kendilerine has bir mizah anlayışları var. Hayatımda en çok güldüğüm bazı anları onlara borçluyum. Eğer bu videoyu izliyorlarsa Cenk ve Erdem’e teşekkürü bir borç bilirim. YouTube’da yolları açık olsun derim.

11 – Hayallerimde ben, kanalının 14 bin abonesi var. Bunu nasıl keşfedip listeme aldığımı hatırlamıyorum. Son zamanlarda kanal aktif de gözükmüyor. Ama izlediğim videoları yapan kişi aynı zamanda kamera önünde de gördüğümüz Ebru’ysa görsel hikaye anlatıcılığı yönünün çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Bence devam etmeli video üretmeye.

10 – Adam gibi adam, erkek modasına dair bir kanal. Biliyorsunuz YouTube’un tepesinde kadın modası ve özellikle makyaj kanalları var. O yüzden dibinde de bir erkek modası kanalına ihtiyaç vardı. Kanalın karakteri oldukça sempatik ve bize beyefendi olma sanatını öğreteceği iddiasında. İhtiyacımız var doğrusu.

9 – Çay, kahve, insan, hayata değer katmaya çalışan vizyonuyla özellikle girişimcilik konusundaki kişilerle röportajlar yapıyor. Sosyal medyadan tanıdığınız, gördüğünüz pek çok girişimi ve bunların arkasındaki ismi bu kanalda bulabilirsiniz.

8 – Lin Pesto bir müzik kanalı. Bülent Ersoy’un “Yananı Görür Allah” ya da Ajda Pekkan’ın “Haykıracak Nefesim” gibi şarkılarına cover yapıyor. Ama sözler dışında müzikal altyapısı tamamen farklı ve bizi bu şarkılardan çok uzaklardaki bambaşka yerlerde gezdiriyor. Nedense dinledikçe çok sevdiğim “Once” filminin atmosferine giriyorum. Lin Pesto, yeni cover’larını ve kendi bestelerini heyecanla bekliyoruz. Belki bunlardan bir film bile çıkar.

7 – For.Bros. kısa filmler ve web dizileri yapan bir kanal. Ben de bir web dizisi yaptığım için bu işin ne kadar zor olduunu söyleyebilirim. Bir de nedense YouTube kurgusal işlerin öne çıkabildiği bir mecra değil gibi. Ama zaten bu kanal da popüler olma kaygısı gütmeden amatör bir ruhla bu işi yapmaya çalışıyor. 6 bölümlük “kutu” adlı web dizisine ben de sesimle konuk olmuştum.

6 – Nisan Kumru bir çeşit sesli kitap kanalı. Sesimin ve diksiyonumun güzel olduğunu söyleyenler bence asıl bu kanala baksın. Sadece kitap seslendirmeleri değil kitap tanıtımları da var.

5 – Tunç Topçuoğlu’nun kanalı reklam dünyasıyla ilgili. Zaten Tunç da reklam ajanslarında kreatif direktörlük yapmış biri. Yaratıcılığını bu kanaldaki vlog formatlı içeriklerinde konuşturuyor. Tunç hayatı bir film gibi gördüğü için sadece reklam dünyasından değil hayatından kesitleri de sunmaya devam ediyor.

4 – Murat Kendugan’ın kanalı oldukça dikey bir içeriğe sahip. İşletme bölümü hakkında bir kanal. Kendisi de bu bölümden mezun olduğu için “keşke zamanında bunları bilseydim” dediği bilgileri paylaşıyor.

3 – Erdi Karadeniz, kitap, film, edebiyat, felsefe gibi konularda “ben kahvemi içerken” “dışavurum bültenleri” gibi farklı konseptler deniyor kanalında.

2 – Bin yaprak kanalını ben kendilerinin tarif ettiği şekilde tanıtmam gerektiğini düşündüm: “Çalışan ve üretmek isteyen kadının tecrübelerini paylaştığı ve birbirine fırsat yarattığı dijital kız kardeşlik çemberi.” Hedefleri de “Öğrenciden emekliye, kadından erkeğe, bireyden kuruma kadar tüm paydaşlarla kadının içindeki iş hayatı potansiyelini keşfetmesi ve bu yolculukta yalnız olmadığını bilmesini sağlamak…” Bunun için de kanalda farklı profillerdeki insanlarla röportajlar yapıyorlar.

1 – Muhtasar Muhabbet En sonda artık YouTube dağının en dibine iniyoruz. 1000 abonenin altında olup da hem kaliteli hem de düzenli içerik üreten birileri var mı diye baktığımda bu kanalı gördüm. YouTube’un dibinin dibine hoş geldiniz 🙂 Hayatı pozitif yönleriyle görmeye çalışan birinin çok enteresan tespitleri var kanalda

YouTube’un dibindeki içerik üreticisi arkadaşlarıma sesleniyorum. Siz Youtube’un dibinde değil, ruhunda yaşıyorsunuz. Bu dağın zirvesine tırmandıkça oksijen azalıyor. Oksijen azalınca da insanın ne yapacağı hiç belli olmuyor. “YouTube’un dibi hareketi”ni başlatan Murat’ın da d ediği gibi oksijen buralarda. O yüzden bu havayı bol bol soluyalım. Bildiklerimizi paylaşalım. Birbirimize destek olalım. Çünkü YouTube’ın dibi, YouTube’un tipini değiştirebilme potansiyeline sahip!

 

“YouTube’un Dibi Hareketi” için 9 yanıt

SEVGİLİ BARIŞ ABİ SENİN AYDINLATTIĞIN YOLDA YÜRÜYORUZ VE SENİN SAYENDE AYDINLANIYORUZ. UMUT EDERİM Kİ SENİN IŞIĞIN BİR GÜN ŞU DÜNYAYI AYDINLATMAYA DAHİ GEREK DUYMAZ. İŞTE O ZAMAN BELKİ DE DÜNYA DEĞİŞİR

Merhaba Barış abi, ben ve bir arkadaşım sizin çok sıkı takipçiniziz ve bütün videolarınızı izledik, şimdi arkadaşım Fransa da ve ona bir sürpriz yapmak istiyorum, sizi çok sevdiği için sizden böyle bir kartpostalın arkadasına yazı rica edecektim… Buradan ulaştığım için çok özür dilerim mailinizi yada diğer iletişim kurabileceğim yolları bulamadım eğer siz de uygun görürseniz bana buradan iletişim kurar mısınız [email protected] , iletişim kurarsınız çok sevinirim 🙂 çok teşekkür ederim şimdiden

Bu vizyona sahip, insanlık için bu düşüncelere sahip birisi;
Kendi vizyonunda kusursuz ilerleyen biri tarafından kusursuz şekilde tabir-i caizse ‘altın tepsi’ de sunuluyordu resmen.
Yakıtı roketlere doldurmaya karar vermiştim hayatında hiç kitap bitirmemiş 28 yaşında vizyonsuz bir hiç iken.
Bu kadar çok kesişmenin ve bu kadar çok yol göstericinin karşında daha fazla kayıtsız kalamazdım.

Barış bey bu videodaki inanılmaz etkileyici sunumunuz sayesinde YouTube kanalınızı takip etmeye başladıktan sonra her videonuzda en az 2-3 yeni araştırma konusu daha yaratmanız ve her 2 videodan bir tanesinde kendime yeni bir kitap bulmama yardımcı olduğunuz için sonduz teşekkürü borç bilirim.

Saygılarımla
TELLİOĞLU, Okan

Sevgili Barış abi Mehmet Kabir isimli bir YouTube kanalı var. Küçük bir çocuğun kanalı. Ona da bir destek videosu yapar mısın? Bir kampanya başlatıldı ekşi sözlük üzerinden. Gelişip büyümesini isteriz sen de destek olabilirsen ilerde takip edeceğimiz kaliteli bir kanal daha ortaya çıkabilir sevgilerle…

Her şey için teşekkürler . Gerçekten ,baştan sona her video için teşekkürler. Hele ki böyle bir video için size minnettarım.Şuan olduğum kişi gerçekten bu videodaki insanlardan çok fazla beslendi ve beslenmeye de devam ediyor.Karantina zamanında o kadar çok şey kattılar ki bana…Zamanında iyi ki böyle bir videoya denk gelip Barış abimi dinlemişim dedim.Şuan burada olma nedenim kendi web sitemi oluştururken sizin web sitenizin genel hatlarını görmekti.-Böylece belki bende farklı seçenekler oluşturabilecekti- Şuan saçma sapan şeylerle ilgilenmek yerine bunu yapmama vesile olan kişiye ve videoya teşekkür etmeden olmazdı.Huzurlu günler diliyorum,kendinize iyi bakın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir