Kategoriler
Motivasyon Verimlilik

2022’de Zinciri Kırma

2022 Zinciri Kırma ► https://bit.ly/zinciri-kirma-2022
2022 Zinciri Kırma POSTERİ ► https://soo.cool
2022 Astronomi TAKVİMİ ► https://www.soo.cool/urun/2022nin-ve-gecmisin-astronomi-takvimi


2022’de zinciri kırma! 

Şimdi içinizden bazıları diyecek ki, “Hangi zinciri kırmayayım? Blok zinciri mi?”

Bazılarınız da diyecek ki “Ben zaten 6 yıldır kırmıyorum. Elbette bu yıl da kırmayacağım.” 

Dile kolay bunu size yedinci kez anlatıyorum. Ama unutanlar ya da ilk kez karşılaşanlar için bir kez daha hatırlatmakta fayda var. 

“Zinciri Kırma!” bir kişisel gelişim stratejisi arkadaşlar. Kendimizi daha iyi hale getirmek için ne yaparız? 

  • Hayatınızın her günü bomboş bir tuval gibi. Onu “mouse”unuzu kullanarak istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz. Mesela şuraya güzel, küçük, açık bir kitap koyalım. Sayfaları tertemiz olsun. Bomboş.

O boş tuvali, her gün yeniden açtığımız hayat kitabının tertemiz sayfasını aldığımız kararlarla doldurmaya başlarız değil mi? Şu kötü huylarımdan vazgeçeğim, şu iyi alışkanlıkları kazanacağım diye… 

  • Sonra “mouse”umuzla kırmızı rengin üzerine gidip küçük kırmızı çiçekler konduralım şu bölgeye…

Herkes hayatında en az birkaç kez bu tür kararlar almıştır. Almıştır da kaç kişi bunları uygulamayı başarmıştır? Yapılan araştırmalar bunların hayata geçirilmesinde bazı faktörlerin kritik rol oynadığını gösteriyor.

Mesela haftanın ilk gününde kararı uygulamaya başlamak gibi. Ya da ayın ilk gününde başlamak ki bu daha etkili. Ya da yılın ilk gününde başlamak ki bu en etkilisi. 

İşte ben de genelde yılın en uzun gecesi -21 Aralık gecesi- geçerim tuvalimin karşısına, geçen yıl yaptıklarımı düşünmeye başlarım. “Bu yıl neler başardım? Neleri başaramadım? Ektiğim hangi tohumlar yeşerdi? Gelecek yıl için ne gibi kararlar alabilirim?” diye doldurduğum o defterin sayfalarını karıştırırım. 

  • Unutmayın, bu sizin dünyanız. Bu sayfaları dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz.

Öyle ya da böyle herkes kendi defterinin sayfalarını dolduruyor. Ancak yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki o deftere konulan hedefleri gerçekleştirmek için çok az kişi istikrarlı olarak çaba gösteriyor. Ben bu konuları araştırınca gördüm ki bazı teknikleri uygulamak insan beyni için bu istikrarın bir anahtarı gibi işe yarıyor.

İşte 6 yıl önce bu teknikleri sizinle paylaştım. Pek çok kişinin işine yaradığını gördüm. 5 yıl önce bir kez daha paylaştım. Daha çok kişinin işine yaradığını gördüm. Sizlerden gelen binlerce olumlu mesaj benim bu paylaşımlarımda ana motivasyon kaynağım oldu. Son gelen mesajlardan birini gönderen kişiden alığım izinle paylaşmak istiyorum:

“11 yaşında bir oğlum var (Eren). Geçen akşam rahatsızdı, okula gidemedi. Her akşam kitap okuyoruz normalde ben okuyamaz diye düşünürken, zinciri kıramam dedi. Önce şaşırdım, sen nereden bu kavramı biliyorsun dedim. Sizin hazırladığınız videodan bahsetti. Bu ülkede hala umut var demek istiyorum __ ve size teşekkür etmek istiyorum. İlham olduğunuzu bilin, emeğinize sağlık.”

Asıl sizler benim ilham kaynağımsınız. Ben de bunu bilin istiyorum. Ve bu son derece basit tekniği yedinci yılımızda bir kez daha uygulamak için kısaca tarif ediyorum.

Önce kendinize sizi en çok geliştireceğini düşündüğünüz bir hedef belirliyorsunuz. Bu hedef her şey olabilir. Az önceki mesajda olduğu gibi düzenli kitap okumak olabilir. Sağlığınız için düzenli yürüyüş yapmak olabilir. Benim geçen yıl kendime koyduğum hedef gibi 3 boyutlu resimler yapmak olabilir. Ne yapmak istediğinizi siz seçin. 

  • Evimizin yanına yaşlı ve bilge bir ağaç dikelim şimdi de… Kırmızı bir ağaç olsun.

Sonra bu hedefi gerçekleştirmek için her gün atmanız gereken adımı belirliyorsunuz. Bunu maddenin atomu gibi düşünebilirsiniz. Hedefinizin en küçük yapı taşı, en küçük bloğu. Örneğin “her gün 10 sayfa kitap okuyacağım.” Ya da “20 dakika yürüyüş yapacağım.”

Sonra bu hedefi ikiye bölüyorsunuz. Bu başlangıç gazınızı almak, beyninizdeki duygusal kararların uygulanabilir mantıklı kararlara dönüşmesi için gereken bir adım. Sakın ihmal etmeyin. Oturduğunuz yerden hedefi gözünüze kestirmek, yaparım demek kolaydır. Yapmak zordur. Hele her gün yapmak çok daha zordur. 

Bu stratejinin son ve en önemli parçası da bu. O hedefinize ilerlemek için her gün bir şey yapmak zorundasınız. Hedefiniz sağlıklı yaşamsa her gün yürümek lazım. Hedefiniz daha bilge bir insan olmaksa her gün okumalısınız. Hedefiniz sanatla huzur bulmaksa o tuvale her gün bir şeyler çizmelisiniz.

  • Biz sanatçılar farklı bir grubuz, biz mutlu bir azınlığız, tıpkı şuradaki ağaçlar gibi…

Ağaçlar gibi istikrarlı olmak. Hayat kitabına kök salmak ve yavaş yavaş büyümek, gelişmek. Böylesine istikrarlı bir hareket kabiliyetini kazanmak asıl hedef. Bu istikrarın anahtarı da kağıt üzerine attığınız bir çarpıyla gerçekleşecek. 

İster kendiniz bir çizelge hazırlayın, ister benim hazırladığımı indirip kullanın fark etmez. Bu işin kritik tarafı kağıt üzerindeki bir takvime kalemle bir çarpı atmak. Bunu bir ritüel haline getirmek. Ve her gün tekrarlamak. Attığınız o çarpılar zamanla bir zincire dönüşecek. Zincir uzadıkça siz onu kırmamak, ritüelinizi aksatmamak için kendinizle bir mücadeleye girişeceksiniz. Bu mücadele sizi güçlendirecek. 

“Zinciri Kırma!”nın özü bu. Bunu güçlendirecek bazı teknikler de var. Mesela başkalarıyla birlikte yapmak. Zaten biraz da o yüzden her yıl bunu ilan ediyorum. Çünkü 6 yıl önce başlattığım kendi zincirlerimden biri her Pazar yeni bir video yayınlamaktı. Bunu duyurup kayıtlara geçirince artık geri adım atmak çok daha zor hale geliyor. Siz de böyle yapın. Duyurun kendi zincirinizi. Takviminizi kocaman bastırıp duvarınıza asın. Uzayan zinciriniz sürekli gözünüzün önünde dursun. Ailenizle birlikte başlayın, arkadaşlarınızla bir oyuna dönüştürün bu çabayı.

Hedefi paylaşmayı ve gözünün önünde tutmayı kolaylaştırmak için her yıl yeni büyük bir poster tasarımı yapıyorum ve bu tasarımı yine her yıl yeniliyorum. 2022 yılı için yaptığım tasarımda “Metaverse” temasını uyguladım. Bu yılki mottom “her gün yeni bir evren kur kendine.” İnternetin gelecekte 2 boyuttan 3. boyuta doğru genişleyeceğini bildiğimiz için gündelik evrenlerimizi temsil eden 3 boyutlu küreler kullandım. Hedefinizi gerçekleştirdikçe bu kürelerin içine çarpı atıyorsunuz. Aynı zamanda yılın ayları yerine 14 günlük zincirleri öne çıkartan bir tasarım bu. Dileyenler her ay yeni bir hedefe daha kolay başlasın diye ayın ilk günleri altın değerinde ve renginde. Cumartesi ve Pazar günleri kendinize daha fazla vakit ayırabileceğinizi hatırlatacak şekilde daha farklı renklerde… 

Yeni yıla girerken öte evrenin yanı sıra bir de asıl evrenle ilgilenmek lazım değil mi? Her yıl hazırladığım astronomi takviminde geçen yılın teması Hubble Uzay Teleskobu’ydu. Onun çektiği en özel görüntüleri kullanarak bir tasarım yapmıştım. 2022 Astronomi Takvimi’nin temasını ise uzaydan çekilen Dünya olarak belirledim. İlk çekilen, en uzaktan çekilen, Ay’la birlikte çekilen Dünya fotoğraflarının yanı sıra ilginç görselleştirmelere de yer verdim. Neredeyse bir kağıt inceliğindeki atmosferiyle boşlukta asılı gibi duran, küçücük, kırılgan bir yaşam küresi içinde yaşadığımızı yıl boyunca görebilirsek belki bizler de Dünya’ya ve kendimize daha farklı bakmaya başlayabiliriz. 

Her yıl yepyeni teknolojik gelişmelerle karşılaşıyoruz. 26 yıl önce internet diye bir şeyi anlamaya çalışıyorduk. 16 yıl önce medyanın sosyali mi olurmuş dedik. 6 yıl önce ilk kez blok zinciri kavramı popüler olmaya başladı ve ben de zinciri kırma hareketini duyurdum. Bu yıl Metaverse dedik, Web 3.0 dedik, muhtemelen gelecek yıl daha da çok NFT diyeceğiz. Kimisi bunları hayatımıza bir tehdit olarak kabul etti, kimisi de bir yatırım aracı olarak gördü. Hangisi olduğunu kimse kesin olarak bilemez. Geleceği göremez. Ama benim kesin olarak bildiğim bir şey var. En büyük yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır. En değerli sermayeniz de takviminizdeki o yapraklar. O yüzden 2022 Zinciri Kırma takviminde her bir günü boş bir küre olarak bıraktım. Potansiyel birer evren onlar. İçini doldurmak ve doldurduktan sonra bir çarpı atmak, bu şekilde zincirin halkalarını oluşturmak sizin elinizde. Ben önümüzdeki yıl üçüncü boyutla yakından ilişkilerime devam edeceğim.

Umarım sizler de 2022 yılında her gün yeni birer evren kurarsınız kendinize…


2022 Zinciri Kırma ► https://bit.ly/zinciri-kirma-2022
2022 Zinciri Kırma POSTERİ ► https://soo.cool
2022 Astronomi TAKVİMİ ► https://www.soo.cool/urun/2022nin-ve-gecmisin-astronomi-takvimi

“2022’de Zinciri Kırma” için 17 yanıt

Barış abi merhaba, 2022 için 12 ayda okuyabileceğimiz bilim, sanat, uzay, bilişim vb. konularda içerikleri olan kitaplar paylaşır mısın.

Merhaba, bu resim çalışmanızda kullandığınız program nedir. Çok merak ettim.

Belki geçen sene de izlemişimdir bu Zinciri Kırma videosunu ama hayatıma katmaya çalışmamışım. Bu sene -sadece yeni yıl ile değil tabii ama- bir hedefimi gerçekleştirmek için yola çıkacağım. Bu video da bu yolda benim için sürükleyici bir etken olacak. Çarpı atma meselesinde ben de normalde çıktı alıp kalem ile yapacaktım. Ama biraz üşendim ve aklıma başka bir yöntem geldi. Ne de olsa yeni dünya. Ve video da dendiği gibi hedefleri başkaları ile paylaşmak çok daha etkili oluyor. Ben de bu nedenle yakın zamanda açmış olduğum blog hesabımdan ilerlemesi paylaşacağım. Arzu edenler takip edebilir. Zinciri kırmam umarım.
https://devlerinomzu.blogspot.com/2021/12/blog-post_26.html

Selam Barış abi. Basarılarının 2022 dede devamını dilerim. İnstagram dan size mesaj attım bakabilirmisiniz. Tesekkur ederim.

Merhaba Barış bey, Video çox maraqlı idi , izləməyə doyamadık.
3D Artist olarak merak etdiyim birşey var 3D tasarımlarınızı hangi software ile yapdığınız.
Unreal engine kullanıyorsunuz? Yoksa hangi soft , doğrusu merak etdik
Saygılar , sevgilər

Abi çizim yaptığın uygulama falan mı, videodaki gibi bir şeyi araştırdım ama bulamadım. 3 boyutla ilgili ben de resim çizmek istiyorum. Yardımcı olur musun Barış abi, adını söylesen yeter.

2022’de zinciri kırmayacağım.40 sabah erken kalkma kampına da girmiş bulunmaktayım. Aynı zamanda kendime küçük bir not defteri ve kalem alıp not almaya ve daha iyi görebilmek için resim çizmeye başlıyorum. Yeni yılda kendime yaptığım en iyi yatırımlardan üçünü aynı anda başlatıyorum. Teşekkür ederim.

Merhaba, videonuzu severek izledik, teşekkür ederiz. Oğlum da dijital olarak resim yapmak istiyor, kullandığınız programın adını öğrenebilir miyim. İyi günler.

Bu konuda bende bir cevap alamadım. Daha önceki proramlarda blender adında program tanıtılmış belki olabilir. Bu konuda cevap varsa lütfen bana da iletilebilir mi.

Özür dilerim ama ben bunu birden fazla kişiye yılbaşı hediyesi olarak vermek istemiştim ama o kadar geç tarihte yayinlandi ki yetişemedim. Senenin ilk gününde başlamak çok hassas Bi duyguydu benim için, dijital Bi kopyası olmadığı için yerel Bi dijital baskı merkezi de çözüm olmuyor. Dijital kopyasının satılma imkanı olsaydı keşke. Ya da Aralık başında çıksaydı…

Barış bey selamlar. 2022 zinciri kırma isimli içeriğinizi kızım Derin ile birlikte izledik. Derin 8 yaşında ve kendi hikayelerini yazmayı seviyor. Bu hikayelerini resimlendirmek için bahsi geçen içerikte sizin dijital resim yaparken kullandığınız programı bulmak istedik ama başarılı olamadık. Doğru soruyu soramadık ama Derin; soruyu doğru kişiye sormayı önerdi. Kullandığınız programın ismini bizimle paylaşabilirseniz çok seviniriz.

Şimdiden sağlıklı ve mutlu bir yıl dileriz.
Derin ve Ozan Türkyılmaz

2022 Hedeflerim
1. 60 Dakika Dua
2. 30 dakika olumlama
3. 30 dakika günlük yazma
4. 90 dakika Fransızca
5. 45 dakika okuma
6. 15 dakika meditasyon
7. 365 gün boyunca her gün fotoğrafımı çekmek
8. Minimum 45 dakika yürüyüş
9. AÖF 30 Dakika
10. DGS 30 dakika
11. YouTube için 30 dakika
12. Bana Özel Bir konuda araştırma 60 dakika
13. Arkadaşlarla 45 dakika haftada en az 3 gün toplantı
14. 1 diş fırçalama
15. Max 25 sigara
16. 30 dakika yazı yazma ve 100 yazıya ulaşınca kitap yazma
17. Minimum 3 bardak su
18. 15 dk ev temizliği
19. Ders çalışırken sosyal medya kapalı
20. Alkol içmemek
21. Özel burada paylaşmak istemediğim bir alışkanlık
22. Mastürbasyon ve porno dan uzak durmak
23. 6-8 saat arası uyku
24. 17 arkadaşıma her sabah güzel sözlerle onlara iyi hissettirecek şekilde günaydın mesajı atmak
25. 01.00 en geç yatmak
26. YouTube haftada 1 video yayınlamak
27. İş yerimde düzenli bir masa, evrak kayıtlarını düzenli tutmak
28. Minimum 15 dk annemle telefonla konuşmak
29. Max 3 kahve ve çaya Max 1 şeker

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir